Przygotuj klimatyzację na nowy sezon

Wraz z nadejściem wiosny klienci zgłaszają potrzebę przeprowadzenia niezbędnych prac serwisowych klimatyzacji domowej. O czym należy pamiętać?

Choć prawidłowo podłączona klimatyzacja jest właściwie bezobsługowa, przed rozpoczęciem nowego sezonu należy ją wyczyścić. Wynika to z tego, że emitowane przez urządzenie wilgotne powietrze tworzy doskonałe warunki do rozwoju mikroorganizmów, w tym pleśni i grzybów, a to jest niekorzystne zarówno dla budynku, jak i dla jego mieszkańców. Klimatyzatory wyposażone są w filtry, jednak powietrze, przepływając przez wymienniki ciepła transportuje drobinki kurzu oraz zarodniki grzybów i bakterii, które mogą osadzać się m.in. na powierzchni łopatek wentylatora. Może to powodować nie tylko złą jakość powietrza emitowanego przez urządzenie, ale także spadek jego wydajności i rosnące koszty eksploatacyjne, w tym większy pobór energii elektrycznej.

Przygotuj klimatyzację na nowy sezon
Fot.: PANASONIC

Jak często serwisować klimatyzację?

Przyjęło się, że serwis klimatyzacji należy przeprowadzać co najmniej dwa razy w roku. Najczęściej wykonuje się go na przełomie września i października oraz marca i kwietnia. W ramach serwisu powinien być sprawdzony stan filtrów, parownika, sterowników i połączeń układów. Konieczny jest także przegląd przewodów instalacji. Co istotne, jeśli klimatyzator jest używany z dużą częstotliwością, jego filtry należy czyścić co ok. 3 miesiące.

REKLAMA

Czyszczenie filtrów

Czyszczenie filtrów nie należy do skomplikowanych czynności, również ze względu na to, że jest do nich łatwy dostęp. W większości przypadków wystarczy otworzyć panel czołowy urządzenia, by wyjąć znajdujący się pod nim filtr. Najczęściej jest on wielokrotnego użytku i należy oczyścić go odkurzaczem lub ciepłą wodą. Tę czynność użytkownik z powodzeniem może przeprowadzić sam. Rolą specjalistów jest natomiast czyszczenie wnętrza klimatyzatora, a w szczególności urządzeń typu split, składających się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej.

Zdaniem eksperta

Każdego roku na rynku pojawiają się nowe, bardziej efektywne i wyposażone w nowe funkcje klimatyzatory. Kiedy warto wymienić stare urządzenie na nowszy model?

Maciej Góralski A2A & CAC Product Manager Panasonic Heating & Ventilation Air-conditioning Europe (PHVACEU):

Wszystkie klimatyzatory mają określony okres użytkowania, po którym tracą swoją wydajność, dlatego wiek urządzenia jest jednym z głównych czynników sugerujących potrzebę wymiany urządzenia na nowe. Starsze modele klimatyzatorów są też mniej efektywne energetycznie i bardziej podane na usterki. Jeśli klimatyzator zaczyna działa nieprawidłowo a koszt naprawy przekracza jego wartość należy rozważyć zakup nowego urządzenia, które będzie również bardziej energooszczędne. Jeśli klimatyzator nie wychładza pomieszczenia w wystarczający sposób, np. w wyniku nieprawidłowego doboru i oszacowania zysków ciepła lub jeśli wymagania dotyczące klimatyzacji zmieniły się w związku z nową aranżacją wnętrza należy także rozważyć wymianę obecnie użytkowanego urządzenia. Przed podjęciem decyzji o wymianie warto jednak sprawdzić, czy obecny klimatyzator jest zainstalowany zgodnie z zaleceniami producenta oraz czy urządzenie i filtry są czyste, gdyż zanieczyszczenia mogą znacząco wpływać na wydajność klimatyzacji. Kolejnym istotnym powodem wymiany klimatyzatora może być chęć lub potrzeba poprawy jakości powietrza w pomieszczeniu. Nowoczesne klimatyzatory są zwykle wyposażone w zaawansowane filtry i technologie poprawy jakości powietrza, które ograniczają namnażanie wielu pategenów takich jak bakterie, wirusy czy pleśnie, usuwają pyłki, kurz, alergeny i inne zanieczyszczenia z powietrza. Przykładem może być technologia nanoe™ X, która jest skuteczna zarówno w zwalczaniu zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, którym oddychamy, jak i tych znajdujących się na twardych powierzchniach, jak np. meble tapicerowane. Nowe modele klimatyzatorów cechują się również bardziej atrakcyjnym wzornictwem oraz zaawansowanymi rozwiązaniami inteligentnego sterowania, np. sterowaniem głosowym. Możliwość lepszego zaspokajania zmieniających się potrzeb użytkowników coraz częściej jest kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzję dotyczącą instalacji nowych klimatyzatorów.

Nowoczesne klimatyzatory wyposaża się w energooszczędne sprężarki inwerterowe z płynną regulacją mocy. Zapewniają one wysoki komfort, cichą pracę oraz dłuższą żywotność jednostek. Umożliwiają nie tylko chłodzenie, ale również ogrzewanie pomieszczeń.
Nowoczesne klimatyzatory wyposaża się w energooszczędne sprężarki inwerterowe z płynną regulacją mocy. Zapewniają one wysoki komfort, cichą pracę oraz dłuższą żywotność jednostek. Umożliwiają nie tylko chłodzenie, ale również ogrzewanie pomieszczeń. fot.: LG

Odgrzybianie klimatyzacji domowej

W przypadku niewłaściwego użytkowania i konserwacji klimatyzatora, może dojść do jego zagrzybienia. Odgrzybianie klimatyzacji można przeprowadzić metodą piankową, poprzez ozonowanie lub metodą ultradźwiękową. Metoda piankowa polega na spryskaniu parownika środkiem grzybobójczym mającym postać pianki. W ozonowaniu – jak sama nazwa wskazuje – do odgrzybienia wykorzystywane są właściwości ozonu. Natomiast metoda ultradźwiękowa oparta jest na połączeniu specjalnego płynu dezynfekującego i urządzenia emitującego dźwięki o częstotliwości 1,7 MHz, który zmienia płyn w parę. Para, docierając do wnętrza klimatyzacji, usuwa z niej mikroorganizmy.

Czyszczenie skraplaczy

Znajdujący się na zewnątrz budynku skraplacz narażony jest na zanieczyszczenia, które osadzają się na lamelach, w efekcie hamując przepływ powietrza i tworząc niepożądaną warstwę izolacji cieplnej. Powoduje to, że wymiana powietrza jest ograniczana, a wydajność chłodnicza urządzenia znacząco maleje. Czyszczenie i mycie skraplaczy jednostek zewnętrznych oraz obudów należy wykonać przy pomocy grzebieni do lamel oraz środków chemicznych.

Zdaniem eksperta

Z roku na rok rośnie zainteresowanie użytkowników indywidualnych systemami klimatyzacyjnymi. Czy trend ten wynika głównie z rosnących średnich letnich temperatur, czy wpływ na to mają również coraz bardzie rozbudowane funkcjonalności urządzeń (np. grzanie, dezynfekcja, oczyszczanie i poprawianie jakości powietrza)?

Wojciech Głaz Kierownik Produktu – Centrale Wentylacyjne i Klimatyzacja Lindab Sp. z o.o.:

Ostatni wzrost zainteresowania klimatyzatorami wynika przede wszystkim z obecnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej, spowodowanej wojną na Ukrainie i rosnącymi cenami paliw czy gazu. W jej efekcie, użytkownicy indywidualni zostali zmuszeni do poszukiwania tańszych źródeł ogrzewania, którymi mogą być właśnie klimatyzatory z funkcją grzania. Użytkownicy indywidualni odkryli możliwość ekonomicznego dogrzewania mieszkań oraz domów za pomocą urządzeń, które wcześniej były nominalnie dedykowane tylko do chłodzenia. Funkcja grzania obecna w tych urządzeniach już od wielu lat była traktowana bardziej jako gadżet niż ich realny atut. Zawirowania związane z cenami i dostępnością paliw stałych lub gazu oraz zwiększona popularność fotowoltaiki sprawiły, że nowe gospodarstwa zainwestowały w pompy ciepła typu powietrze-woda. To z kolei sprawiło, że użytkownicy klimatyzatorów również odkryli, że mogą być one również pompą ciepła, tylko typu powietrze-powietrze. Współczynnik COP odpowiedzialny za efektywne przełożenie zużytej przez urządzenie energii do wytworzonego ciepła jest kilka razy większy dla klimatyzatorów (pracujących w funkcji grzania) niż dla urządzeń elektrycznych pełniących tą samą funkcję. Mówiąc kolokwialnie, 1 kW zużytej energii przez klimatyzator odpowiada kilku kW otrzymanego ciepła. Dzięki zastosowaniu fotowoltaiki w połączeniu z pracującym urządzeniem klimatyzacyjnym w funkcji grzania, możemy otrzymać bardzo efektywny i ekonomiczny w pracy system ogrzewania. Generując energię elektryczną na własne potrzeby, możemy ogrzewać mieszkanie klimatyzatorem z funkcją grzania właściwie za darmo i jest bardzo dobrą alternatywą w przypadku braku gazu lub jego wysokiej ceny. Podsumowując, od lutego 2022 roku klienci są bardziej zainteresowani parametrami pracy urządzenia klimatyzacyjnego w funkcji grzania niż chłodzenia. Rosnące letnie temperatury czy dodatkowe funkcje związane z oczyszczaniem powietrza nie mają już tak dużego znaczenia.

Nowe modele klimatyzatorów cechują się atrakcyjnym wzornictwem oraz zaawansowanymi rozwiązaniami inteligentnego sterowania
Nowe modele klimatyzatorów cechują się atrakcyjnym wzornictwem oraz zaawansowanymi rozwiązaniami inteligentnego sterowania. fot.: PANASONIC

Czyszczenie i dezynfekcja jednostek wewnętrznych

Zanieczyszczenie parownika wpływa na mniejszą wymianę ciepła i powoduje wzrost ciśnienia w układzie, co z kolei przekłada się na mniejszą efektywność chłodzenia, większy pobór prądu a nawet awarię urządzenia. W ramach wykonywania serwisu w parowniku należy sprawdzić temperaturę i przepływ medium chłodzącego. Jeśli zachodzi taka potrzeba, warto wyczyścić powierzchnie wymiany ciepła. Czyszczenie, mycie i dezynfekcje jednostek wewnętrznych powinna być wykonana za pomocą środków przeciwgrzybicznych. Należy wyczyścić lamele parownika oraz turbinę wentylatora.

Sprawdzenie szczelności

Prace serwisowe nie ograniczają się do czyszczenia klimatyzacji. Konieczne jest także wykonanie szeregu czynności, zapewniających prawidłowe działanie urządzenia w trakcie letnich upałów. Jednym z zadań jest wykonanie oględzin instalacji i upewnienie się, że nie doszło do wycieków czynnika chłodniczego na połączeniach skręcanych, przejściach przez przegrody, przyłączach automatyki lub sprężarkach. Należy przy tym pamiętać, że wyciek czynnika bardzo często powiązany jest z wyciekiem oleju. Jest to łatwe do zaobserwowania jako miejsce zaolejone. Do kontroli szczelności można użyć detektorów elektronicznych, specjalnej piany lub zwykłej piany mydlanej.

Zdaniem eksperta

Każdego roku na rynku pojawiają się nowe, bardziej efektywne i wyposażone w nowe funkcje klimatyzatory. Kiedy warto wymienić stare urządzenie na nowszy model?

Lucjan Nieporęcki Air Solution Product Engineer LG Electronics Polska:

Kiedyś wyłącznym zadaniem klimatyzatorów było chłodzenie pomieszczeń. Urządzenia te wyposażano w sprężarki typu on/off, które nie miały możliwości płynnej regulacji mocy. Przekładało się to na znaczne zużycie energii przez jednostki oraz brak stałego komfortu użytkowników przebywających w pomieszczeniu. Zmieniające się oczekiwania klientów oraz konieczność sprostania nowym normom spowodowały, że w klimatyzatorach zaczęto stosować nowe technologie oraz wyposażać je w dodatkowe funkcje. Urządzenia LG, których sercem są energooszczędne sprężarki inwerterowe z płynną regulacją mocy, zapewniają wysoki komfort, cichą pracę oraz dłuższą żywotność jednostek. Umożliwiają nie tylko chłodzenie, ale również ogrzewanie pomieszczeń. Pozwalają także na kontrolę zużycia energii elektrycznej, a przede wszystkim na jej redukcję w stosunku do urządzeń poprzednich generacji. Ograniczenie zużycia energii oraz stosowanie ekologicznych czynników chłodniczych (np. R32) w mniejszym stopniu wpływa na środowisko, dzięki czemu aktualne modele są bardziej przyjazne dla naszej planety. Klimatyzatory LG wyposażone są w inteligentne systemy sterowania lokalnego, jak i zdalnego (online), zapewniając możliwość monitorowania pracy urządzeń oraz sterowania nimi w każdej chwili z dowolnego miejsca na świecie. Co ważne, wybrane modele zapewniają wysokiej jakości powietrze wolne od wirusów, bakterii i roztoczy. Dzięki zastosowaniu w nich lamp UV, jonizatorów i coraz większej gamy filtrów, powietrze którym oddychamy jest czystsze i zdrowsze. Nowe urządzenia klimatyzacyjne LG wychodzą naprzeciw rosnącym oczekiwaniom użytkowników, pozwalając utrzymać komfort cieplny w domu zarówno latem, jak i w chłodne zimowe wieczory. Warto więc rozważyć wymianę starszego urządzenia na nowe, by cieszyć się szerokim spektrum dodatkowych funkcji, jakie oferują unowocześnione modele.

Wybrane modele współczesnych klimatyzatorów zapewniają wysokiej jakości powietrze wolne od wirusów, bakterii i roztoczy
Wybrane modele współczesnych klimatyzatorów zapewniają wysokiej jakości powietrze wolne od wirusów, bakterii i roztoczy. fot.: LG

Kontrola ciśnienia

Kolejną czynnością serwisową powinno być sprawdzenie ciśnienia czynnika chłodniczego i – jeśli zachodzi taka konieczność – uszczelnienie instalacji oraz uzupełnienie czynnikiem chłodniczym wraz z kontrolą zawilgocenia freonu. Jeśli zawilgocenie oraz zakwaszenie jest znaczne, należy wymienić filtr. Czasem może być także konieczna wymiana czynnika chłodniczego oraz oleju. Przy użyciu manometru należy także zmierzyć ciśnienie na ssaniu i tłoczeniu, a za pomocą termometru – temperaturę parowania na parowniku. Pomiar temperatur powietrza na wlocie i wylocie z parownika i ze skraplacza należy wykonać przed i po przeprowadzeniu przeglądu.

Sprawdzenie stanu technicznego instalacji i podzespołów elektrycznych

W ramach serwisu konieczne jest sprawdzenie stanu izolacji elektrycznej, sposobu mocowania, styków i połączeń elektrycznych. Jeśli połączenia elektryczne są źle dokręcone, mogą się przegrzewać, a to z kolei prowadzi do nadpalenia i uszkodzenia styku. Należy także skontrolować działanie zabezpieczeń elektrycznych oraz dokonać pomiaru poboru prądu uzwojeń sprężarek i wentylatorów. W tym celu trzeba sprawdzić, jaki jest prąd rozruchowy i prąd pracy. Wysoki pobór prądu może być oznaką słabego smarowania i większego tarcia lub zbyt dużej ilości czynnika chłodniczego.

Pozostałe czynności serwisowe

Kontrolą powinien być objęty także stan łożysk wentylatorów. Jeśli łożysko jest wyrobione, będzie pracować głośno – należy go przesmarować. Sprawdzenie kierunku obrotów wentylatorów powinno być wykonane poprzez kontrolę poprawności działania kondensatora rozruchowego. Zalecane jest taż sprawdzenie szczelności i drożności układu odprowadzenia skroplin oraz oczyszczenie tacy ociekowej przy użyciu środków bakteriobójczych. Końcowe działania serwisowe obejmują uruchomienie klimatyzacji i sprawdzenie jej funkcjonowania w różnych trybach pracy oraz jej regulację a także sprawdzenie prawidłowości działania urządzeń sterowniczych (pilota).

Damian Żabicki

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *