Nowoczesne budownictwo jest przede wszystkim energooszczędne. W związku z tym nowe mieszkania oraz domy są niezwykle szczelne, a to oznacza, że tradycyjny system wentylacji grawitacyjnej powoli przestaje być opłacalny. Standardem staje się wentylacja mechaniczna, inaczej określana mianem rekuperacji. Decyzję związaną z instalacją tego systemu najlepiej podjąć jeszcze na etapie projektowania, ponieważ wentylacja mechaniczna wymaga montażu sieci kanałów wentylacyjnych. W związku z tym warto zastanowić się, czy rekuperacja jest odpowiednim rozwiązaniem dla każdego rodzaju pomieszczenia. Sprawdź, czy rekuperator sprawdzi się w kuchni oraz łazience!
Prawidłowa wentylacja kuchni – standardy
Powietrze wewnątrz domu powinno być dobrej jakości, ponieważ warunki, w jakich przebywamy przez większość część doby mają ogromny wpływ na samopoczucie, a nawet zdrowie. Dodatkowo bez efektywnej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach zaczyna panować zaduch, a co gorsze rośnie ryzyko pojawienia się pleśni i grzyba na ścianach. Dlatego powinno się zadbać o odpowiedni system wentylacji w domu lub mieszkaniu.
Szczególnie istotna jest wentylacja kuchni, ponieważ to w tym pomieszczeniu generowane jest najwięcej zanieczyszczeń (głównie spowodowanych częstym gotowaniem). To właśnie rekuperacja będzie odpowiednim systemem do montażu w tego typu przestrzeni, ponieważ praca tej instalacji jest napędzana przez mechanizm rekuperatora. W związku z tym cyrkulacja powietrza będzie zachodzić non stop przez całą dobę.
REKLAMA
Prawidłowo dobrana wentylacja mechaniczna zapewni zatem dostęp do świeżego powietrza. Warto również zapoznać się z obowiązującymi w polskiej normie przepisami, aby mieć pewność, że parametry wentylacji są odpowiednio dobrane do wymiarów pomieszczenia. Według normy PN-83/B-03430 z kuchni powinno być odprowadzane:
- 70 m3 powietrza na godzinę (m3/h) w kuchni z kuchenką gazową lub węglową;
- 50 m3/h powietrza w kuchni z kuchenką elektryczną.
Efektywna wentylacja w łazience, czyli jaka?
W większości starych budynków stosowany jest system wentylacji grawitacyjnej, który może nie być najbardziej efektywnym rozwiązaniem w przypadku łazienek. Wtedy kluczowe jest zapewnienie specjalnych przestrzeni, przez które powietrze będzie mogło się swobodnie przemieszczać – najczęściej u dołu drzwi oraz na górze ściany w postaci kratki odprowadzającej gaz na zewnątrz budynku. Jeśli otwory będą za małe lub w inny sposób utrudnią przepływ powietrza, wentylacja grawitacyjna nie spełni swojej funkcji.
Jeśli decydujesz się na montaż rekuperacji w mieszkaniu lub domu, warto zastosować ten system również w łazience. W tym pomieszczeniu generowane są ogromne ilości pary wodnej, która niewywietrzona skutecznie przyczyni się do powstawania pleśni oraz grzybów na ścianie. Dzięki ciągłej pracy rekuperatora, masz pewność, że wymiana powietrza zachodzić będzie przez całą dobę. To zdecydowanie skuteczniejsze rozwiązanie niż wentylacja grawitacyjna, która działa efektywnie tylko wtedy, gdy ma miejsce różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem a dworem.
Wiele osób waha się pomiędzy instalacją wentylacji mechanicznej a zastosowaniem tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Rekuperacja wiąże się początkowo ze sporym wydatkiem (na kwotę składa się profesjonalny projekt oraz zakup wszystkich elementów), jednak warto zaznaczyć, że jest to inwestycja. Wentylacja mechaniczna umożliwia bowiem odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza, co przełoży się na niższe rachunki w trakcie zimy.
Materiał partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.