Rodzaje frezarek do drewna

Frezarki są urządzeniem, bez którego żaden warsztat, czy to amatorski, czy profesjonalny, nie może się obejść. Korzystając z frezarki, możesz zarówno ułatwić sobie proces tworzenia skomplikowanych elementów, jak i prowadzić prace na większą skalę. Wszystko zależy jednak od rodzaju frezerki: na rynku dostępnych jest kilka ich typów, podzielonych ze względu na budowę. Przyjrzyjmy się temu, jak działa frezarka oraz jaka frezarka do drewna (a także metalu czy tworzyw sztucznych) sprawdza się przy wykonywaniu konkretnych zadań.

Rodzaje frezarek do drewna
Frezarka górnowrzecionowa Dewalt DW625EK 12mm

Sprawdzony sprzęt do obróbki drewna

Frezarki są rodzajem elektronarzędzia używanym do obróbki drewna przy wykorzystaniu ruchu obrotowego. Jak sama nazwa wskazuje, ich najistotniejszym elementem jest frez, pozwalający na tworzenie różnych żłobień czy wzorów na powierzchni obrabiany materiał. Frez porusza się po powierzchni obrabianego materiału w ruchu obrotowym, stopniowo usuwając nadmiar materiału. Ten sposób obrabiania drewna przy użyciu metody skrawania przydaje się więc szczególnie przy tworzeniu oraz wykańczaniu mebli. Korzystając z frezarki możesz między innymi:

 • Wykonywać otwory pod zawiasy.
 • Tworzyć dekoracyjne wzory na powierzchni mebli oraz przedmiotów.
 • Zaokrąglać kanty oraz brzegi i krawędzie mebli.
 • Przeprowadzać wycinanie kształtów czy dekoracyjnego szlifu.
 • Kształtować powierzchnie gwintów, rowków czy kół zębatych.

Warto mieć na uwadze, że choć sam frez zawsze porusza się w ruchu obrotowym, sam materiał w czasie obróbki drewna (w zależności od tego, jakie ustawione są parametry skrawania) porusza się na jeden z trzech sposobów: krzywoliniowy, prostoliniowy bądź posuwowy. Dzięki temu możesz dostosować rodzaj frezowania do efektów, jakie chcesz uzyskać.

REKLAMA

Rodzaje frezarek do drewna
Frezarka krawędziowa Dewalt D26200 do laminatów

Jaki sprzęt do tworzenia skomplikowanych elementów?

Wiemy już, w jaki sposób działają frezarki i do jakich prac można z nich skorzystać. Jak natomiast wygląda kwestia podziału frezarek na różne kategorie? Osoby, które szukają frezarki, szybko zorientują się, że muszą wybierać pomiędzy ilością frezów: na rynku dostępne są zarówno frezarki jednowrzecionowe, jak i frezarki wielowrzecionowe.

Pierwszy wspomniany wariant z powodzeniem sprawdzi się do prac typowych dla amatorskiego czy hobbystycznego warsztatu, podczas gdy z pomocy frezarki wielowrzecionowej chętniej korzystają profesjonaliści potrzebujący urządzenia o większej wydajności oraz ilości zastosowań. Warto mieć jednak na uwadze, że jeżeli zdecydujesz się na zakup frezarki jednowrzecionowej od sprawdzonego producenta takiego jak Makita czy Dewalt, możesz liczyć na naprawdę sporą funkcjonalność urządzenia.

Frezarki dolnowrzecionowe czy frezarki górnowrzecionowe?

Kolejną ważną — jeśli nie najważniejszą — kwestią jest ta dotycząca sposobu umiejscowienia wrzeciona. Do wyboru masz następujące warianty:

 • Frezarki górnowrzecionowe: w przypadku tego urządzenia producenci stawiają na pozycjonowanie wrzeciona w górnej partii sprzętu. Ze względu na budowę cechującą te modele frezarek, warianty górnowrzecionowe są polecane początkującym hobbystom. Ich niewielki rozmiar oraz lekkość gwarantują łatwe operowanie elektronarzędziem, a dobrze widoczne wrzeciono frezarki górnowrzecionowej niweluje ryzyko wystąpienia wypadków.
 • Frezarki dolnowrzecionowe: to profesjonalne frezarki, stosowane przede wszystkim przy frezowaniu profilowym. Wymiary frezarki dolnowrzecionowej są większe niż wariantu górnowrzecionowego oraz trudniej się z nich korzysta. Z drugiej strony jednak wyższa moc frezarki dolnowrzecionowej połączona z większą ilością opcji frezowania krawędzi pozwala używać frezarki do znaczniej bardziej skomplikowanych prac.
 • Frezarki równowrzecionowe: to swoisty kompromis pomiędzy budową cechującą frezarkę górnowrzecionową a frezarki dolnowrzecionowe — w przypadku tego modelu wrzeciono znajduje się równo w linii stołu.
Rodzaje frezarek do drewna
Frezarka górnowrzecionowa Dewalt DCW604NT 18v 8mm

Moc wrzeciona i inne istotne kwestie

Wybierając frezarkę warto też przyjrzeć się rodzajowi wykonywanej przez dany model pracy. Możemy tu wyróżnić:

 • Frezowanie niepełne — to frezowanie wyłącznie dwustronne, podczas którego wykonywane są dwie obrobione powierzchnie.
 • Frezowanie swobodne — frezowanie jednostronne, podczas którego będzie powstawała tylko jedna obrobiona powierzchnia.
 • Frezowanie pełne — podczas frezowania pełnego tworzone są trzy powierzchnie obrobione (tzw. frezowanie trzystronne).

Wybierając frezarkę, którą planujesz np. wykańczać drewniane meble czy wykorzystywać do pracy na łączeniach elementów drewnianych, zwróć także uwagę na jej parametry skrawania. Do istotnych kwestii należy między innymi moc urządzenia — jeśli poszukujesz nieskomplikowanej frezarki górnowrzecionowej do prostszych prac, w zupełności wystarczy ci urządzenie o mocy około 800 W. Z kolei, gdy potrzebne ci są zaawansowane frezarki do intensywniejszych prac, powinny cię bardziej zainteresować urządzenia o mocy przynajmniej 1300 W (np. modele takie jak Dewalt DW625EK 12mm to moc użyteczna rzędu 1400 W).

Zwróć też uwagę na głębokość frezowania profilowego oraz powtarzalność pozycjonowania — parametry te pozwolą ci w łatwy sposób ocenić precyzję obróbki materiału przez frezarkę. Istotna jest też prędkość obrotowa, aczkolwiek nowoczesne rozwiązania takie jak Dewalt DW622KT pozwalają na jej swobodną regulację. Sprawdź również, jaki jest maksymalny dystans od czoła wrzeciona do powierzchni stołu.

Nie bez znaczenia są też udogodnienia wykraczające poza wyposażenie standardowe, takie jak np. dodatkowe systemy stabilizacji pracy czy wyposażenie sprzętu w lampę oświetleniową, zwiększającą widoczność podczas pracy. Inne udogodnienia jakie może mieć frezarka górnowrzecionowa to między innymi elektroniczne kółko ręczne, oparcie działania urządzenia na powiększonych kulkowych łożyskach ceramicznych zapewniających większą żywotność działania urządzenia (np. Makita RP0900), bądź system automatycznego odsysania wiórów. Zwrócenie uwagi na te kwestie bez wątpienia pomoże ci wybrać najlepszy sprzęt do swoich potrzeb.

Materiał Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *