Rury i kształtki wodociągowe

Każdy budynek mieszkalny lub użyteczności publicznej musi być wyposażony w instalację wodną. Jej projekt powinien być załącznikiem do projektu architektoniczno-budowlanego budynku. Inżynier sanitarny określa przebieg instalacji, sposób wykonania przyłącza głównego, przyłączenia poszczególnych urządzeń (zlew, pralka, wanna lub brodzik, umywali itp.), średnicę przyłączy oraz rodzaj rur i różnego rodzaju kształtek. Dodatkowo instalacja wodna musi spełniać określone normy a użyty materiał atest Państwowego Zakładu Higieny potwierdzającym dopuszczenie do kontaktu z wodą przeznaczoną do picia. Jakie materiały są obecnie stosowane, jakie mają wady i zalety? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

rury i ksztaltki wodociagowe 1024x801 - Rury i kształtki wodociągowe

Wszystko co warto wiedzieć o rurach wodociągowych

Do budowy sieci wodociągowych najczęściej używa się rury wykonane z żeliwa, stali, miedzi lub tworzyw sztucznych. Każdy z tych materiałów musi mieć atest dopuszczający do kontaktu z wodą pitną i nie może wchodzić z nią w żadne reakcje. Wnętrze rur musi być idealnie gładkie, dlatego w rurach żeliwnych i stalowych do uzyskania gładkiej powierzchni stosuje się cement. Dodatkowo chroni on rury przed korozją. Takich problemów nie ma w przypadku zastosowania tworzyw sztucznych.

Sieci wodociągowe muszą sprawnie funkcjonować w każdych warunkach, nawet przy bardzo niskich temperaturach, dlatego wymagają także odpowiedniego ułożenia, 40 cm poniżej strefy zamarzania na danym terenie. Zamarznięcie wody nie tylko odetnie jej dopływ do budynku, ale może także spowodować uszkodzenie fragmentu instalacji. Z tego względu sieci wodociągowe wykonuje się z rur o określonej długości, w razie awarii wystarczy wymienić rurę tylko na danym odcinku.

Materiał, z którego wykonane rury i kształtki ma wpływ na tempo budowy sieci wodociągowych. Ciężar rur, sposób ich łączenia znacząco mogą przyspieszyć wykonanie prac. Rury stalowe łączone są za pomocą czasochłonnego spawania, do łączenia rur żeliwnych służą specjalne kielichy, ewentualnie kołnierze. Rury z tworzyw sztucznych łączone są na zgrzew lub kształtek i kołnierzy dociskowych.

Tutaj możesz dowiedzieć się więcej: http://prosan-zamosc.pl/rury-ksztaltki-wodociagowe/

Rury z tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne mają coraz większe zastosowanie w budownictwie. Decyduje o tym niska cena, ale przede wszystkim właściwości tworzyw sztucznych, które niczym nie ustępują właściwościom Tradycyjnym materiałom. Tak jest również w przypadku rur wodociągowych. Charakteryzują się małym ciężarem, ich przewiezienie na plac budowy nie wymaga zastosowania transportu ciężkiego, nawet rurę o długości 2 m może przenieść jeden pracownik.

Rury wodociągowe wykonuje się przede wszystkim z polietylenu (PE), który jest obojętny wobec wody pitnej, nie zmienia jej właściwości chemicznych oraz smaku. Dodatkowo wykazuje się elastycznością, wytrzymałością, odpornością na naprężenia, korozję. Rury wodociągowe wykonane z polietylenu mogą być stosowane do budowy sieci wodociągowych zewnętrznych i wewnętrznych.

rury i ksztaltki wodociagowe2 - Rury i kształtki wodociągowe

Polichlorek winylu (PVC) to drugi rodzaj tworzywa sztucznego wykorzystywanego do produkcji elementów sieci wodociągowych. Od polietylenu różni się przede wszystkim większą sztywnością, wytrzymałością na zmienne czynniki termiczne i ciśnienia wody. Rury wodociągowe wykonane z PVC odporne są na czynniki mikrobiologiczne, fizjologiczne, chemiczne oraz korozję. Systemy ciśnieniowe PCV zapewniają stałe ciśnienie wody w instalacji. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku instalacji domowej, która jest ostatnim ogniwem sieci wodociągowej. Niskie ciśnienie wody może przysparzać problemy z ciepłą wodą.

Jakie rury w instalacji wodnej domu jednorodzinnego?

Obecnie w budownictwie jednorodzinnym do wykonania instalacji wodociągowych wykorzystywane są rury i kształtki wykonane z polietylenu lub polichlorku winylu. Zapewniają wodę bez zanieczyszczeń i bardzo dobrej jakości. Dodatkowo są trwałe (ich żywotność to ok. 50 lat), odporne na korozję, działalność czynników chemicznych.

Rury i kształtki ciśnieniowe PVC zapewniają przepływ wody pod stałym ciśnieniem, bez względu na inne czynniki. Dzięki temu woda w kranie będzie płynąć jednakowym strumieniem a nie kapać.

Niewątpliwą zaletą instalacji z polietylenu lub polichlorku winylu jest łatwość montażu poszczególnych elementów. Rury i kształtki ciśnieniowe PCV można łączyć za pomocą kielicha lub kołnierza. W podłączeniu do armatury domowej najczęściej stosowane są różnego rodzaju kształtki ciśnieniowe PVC łączone za pomocą połączenia śrubowego. Czasami podłączenie do zlewu, umywalki wymaga dodatkowego uszczelnienia silikonem sanitarnym odpornym na działanie wody. Tego typu podłączenia są bardzo łatwe do wymiany w razie awarii syfonu pod zlewem, umywalką lub wanną.

rury i ksztaltki wodociagowe1 - Rury i kształtki wodociągowe

Rury i kształtki ciśnieniowe PVC coraz częściej wykorzystywane są nie tylko w wykonywaniu instalacji wodnych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, ale także do wykonywania instalacji miejskich. Podczas generalnych remontów ulic zmieniana jest instalacja elektryczna, gazowa i wodociągowa. Stare instalacje wodociągowe wykonane najczęściej z żeliwa wymieniane są na nowoczesne systemy wykonane z PVC.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułSprawdzamy, czym wyróżnia się fundament grzewczy
Następny artykułSeparator czy „separator”?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here