Same baterie fotowoltaiczne to nie wszystko – na cenę składa się więcej elementów

Fotowoltaika każdego roku zyskuje na popularności i nie ma  w tym nic zaskakującego. Instalacja fotowoltaiki to ekologiczny sposób na pozyskiwanie i produkowanie energii ze źródła odnawialnego. Dodatkowo jej montaż pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd, który w naszym kraju wciąż drożeje. Ile kosztuje panel fotowoltaiczny? Co składa się na ostateczny koszt instalacji? Sprawdź informacje, które warto wiedzieć przed zakupem paneli.

Same baterie fotowoltaiczne to nie wszystko - na cenę składa się więcej elementów

Ile kosztuje panel fotowoltaiczny? Elementy, na które trzeba zwrócić uwagę

Jednym z najważniejszych elementów każdej instalacji są baterie fotowoltaiczne. Cena nie zależy jednak wyłącznie od nich, z czego warto zdać sobie sprawę. Instalacje fotowoltaiczne mogą być tańsze i droższe – zależy, jakie elementy będą się na nie składały. Na które z tych elementów powinno się zwrócić szczególną uwagę? Przekonaj się sam:

 • Panele fotowoltaiczne – właśnie na nich opiera się cała instalacja, więc one mają kluczowy wpływ na efektywność czy wydajność systemu. Najlepsze na rynku są panele monokrystaliczne, choć równie popularne (i nieco tańsze) są też panele polikrystaliczne.
 • Falownik – nazywany również inwerterem. To dzięki niemu możliwe jest zmienianie prądu stałego (z paneli) na prąd zmienny (działający w domowych sprzętach elektrycznych). Warto zainwestować w dobry jakościowo falownik, ponieważ jego zepsucie się oznaczać będzie brak efektywności.
 • Montaż fotowoltaiki – szukając ekipy montażowej, nie patrz na jak najniższą cenę. Niezbyt profesjonalni fachowcy mogą używać gorszych jakościowo elementów montażowych, które w niedługiej przyszłości doprowadzą do pojawienia się licznych usterek instalacji. Lepiej nie oszczędzać na montażu fotowoltaiki, aby mogła ona działać w pełni wydajnie.

Jak procentowo rozkłada się koszt instalacji fotowoltaicznej – cena?

Przed zainwestowaniem w fotowoltaikę warto pamiętać, że cena paneli nie będzie grała jedynej roli podczas ustalania końcowych jej kosztów. Procentowo koszt instalacji rozkłada się bowiem w następujący sposób:

REKLAMA

 • Panele fotowoltaiczne – ok. 45% kosztów. Nie da się ukryć, to najdroższa część instalacji fotowoltaicznej, jednak będąca mniejszą połową łącznej ceny za fotowoltaikę.
 • Falownik – ok. 20% kosztów. Pamiętaj, że na inwerterze nie powinno się oszczędzać, aby instalacja działała poprawnie!
 • Konstrukcja, oprzyrządowanie – ok. 20% kosztów. Na tę część kosztów składają się przewody, a także śruby montażowe konieczne do zamocowania całości na dachu czy gruncie.
 • Montaż fotowoltaiki – ok. 15% kosztów. Specjaliści z większym doświadczeniem zamocują fotowoltaikę szybciej i sprawniej, jednak na pewno będą cenić się drożej niż mniej obeznane z tematem ekipy.

Więcej informacji, jaka jest cena fotowoltaiki, w tym ile kosztuje jeden panel – znajdziemy na kb.pl – gdzie znajduje się wiele wycen rynku prywatnych kosztów budowy i remontu w Polsce

Instalacje fotowoltaiczne – od czego zależy ich koszt?

Jak już się dowiedziałeś, nie warto oszczędzać na najważniejszych elementach instalacji fotowoltaicznej. Trzeba wiedzieć jednak, że na cenę fotowoltaiki wpływają jeszcze inne czynniki:

 • Jakość elementów fotowoltaiki – podstawowe komponenty będą znacznie tańsze od tych klasy premium.
 • Moc paneli fotowoltaicznych – wyższa moc kolektorów oznaczać będzie wyższą cenę ich zakupu. Jednocześnie będzie też oznaczać niższą cenę za zużycie 1 kWp.
 • Lokalizacja i koszt montażu – warto pamiętać, że instalacje przy gruncie będą kosztować o wiele więcej niż te, które mocuje się na dachu. Przygruntowa fotowoltaika do poprawnego działania musi zostać wyposażona w specjalne stelaże, na których dopiero kładzione są panele fotowoltaiczne. Jeśli chodzi o koszt montażu, może być on zróżnicowany – w zależności od wyceny firmy, o czym już zresztą wspominaliśmy.

Czy na fotowoltaice można zaoszczędzić? Jak to zrobić?

Nie da się ukryć, że zakup instalacji fotowoltaicznej wiąże się z dużym kosztem. Jest to wydatek z reguły ok. 20-50 tysięcy złotych, więc niektórzy nie będą mogli sobie na fotowoltaikę pozwolić. Istnieje jednak kilka udogodnień, dzięki którym będzie można znacznie zaoszczędzić na instalacji fotowoltaicznej:

 • Dofinansowania z programów gminnych oraz rządowych, np. „Czyste Powietrze”, „Energia Plus”, „Mój Prąd”. Dzięki nim pokryć można znaczną część kosztów instalacji fotowoltaicznej.
 • Ulga termomodernizacyjna – w tym przypadku ponosi się pełny koszt fotowoltaiki, jednak mając firmę, można odliczyć później ów koszt od podatku.

Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca? Oczywiście, zwłaszcza że z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Warto dodać, że cały czas wzrastają też ceny za prąd, a także wprowadzona została tzw. opłata mocowa. Inwestycja w fotowoltaikę będzie teraz najlepszą decyzją, ponieważ ceny fotowoltaiki obniżyły się – konkurencja na rynku rośnie, a to oznacza obniżanie cen przez firmy w celu przyciągnięcia większej ilości potencjalnych klientów. Zakup instalacji fotowoltaicznej nie należy do najtańszych, jednak po kilku latach z całą pewnością zwróci się kilkukrotnie. Będzie to zauważalne zwłaszcza podczas… opłacania rachunków za prąd.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *