Siła wodospadu w spłuczce

Dzięki nowoczesnym spłuczkom podtynkowym, stelażom oraz pozostałym elementom wyposażenia instalacja towarzysząca miskom ustępowym staje się niezwykle dyskretna.

Fot. 2. Mimo głębokości zabudowy jedynie 8 cm, spłuczka podtynkowa zachowuje wszystkie zalety charakterystyczne dla innych modeli. Fot.: ViegaFot. 2. Mimo głębokości zabudowy jedynie 8 cm, spłuczka podtynkowa zachowuje wszystkie zalety charakterystyczne dla innych modeli.
Fot.: Viega

Najważniejsze jest niewidoczne dla oka? Stara maksyma okazuje się mieć wiele zastosowań i interpretacji. Za jej pomocą możemy opisać również funkcjonalność spłuczek podtynkowych, skrywających w sobie skomplikowaną maszynerię.

Stelaż plus spłuczka

Spłuczka stanowi jeden z podstawowych elementów systemu podtynkowego, w którym znajdziemy również stelaż. Wybierając stelaż podtynkowy, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jego rodzaj oraz elementy wyposażenia uzależnione są przede wszystkim od rodzaju zabudowy – lekkiej lub ciężkiej, przycisku (gdzie obok kwestii oszczędzania wody ważne jest również jego wykończenie) oraz rozmiaru pomieszczenia czy też krzywizny ścian. Wpłynie to na rozmiary modułu, czyli jego wysokość, szerokość oraz głębokość. Często niemożliwe jest zastosowanie konstrukcji o standardowej wysokości, czyli 1185 mm, chociażby w przypadku łazienek o skomplikowanej architekturze, ze skosami oraz wnękami. Producenci oferują jednak tzw. elementy niskie, dochodzące do 820 mm wysokości. Podobnie jest z szerokością – ta “zmniejszyła się” do ok. 375 mm, głębokość natomiast do 8 mm (dzięki możliwości zastosowania zbiornika o specjalnym kształcie).

Mniejsze rozmiary stelażu pozwalają na montaż spłuczek także w newralgicznych miejscach, jak np. w narożniku pomieszczenia oraz pod kątem 45° do ściany, co pozwala na zaoszczędzenie cennych w przypadku niewielkiego metrażu centymetrów. W dużych łazienkach zaś rozwiązanie to pozwala np. na zbudowanie za pomocą stelażu podtynkowego ścianki działowej, na której z jednej strony zamontujemy ,miskę sedesową oraz bidet, z drugiej natomiast – umywalki.

Fot. 1. Niezależnie od tego, jakie urządzenie zdecydujemy się zamontować, system podtynkowy pozwoli na ukrycie wszystkich urządzeń za linią glazury. Fot.: KołoFot. 1. Niezależnie od tego, jakie urządzenie zdecydujemy się zamontować, system podtynkowy pozwoli na ukrycie wszystkich urządzeń za linią glazury.
Fot.: Koło

Ważne, aby umożliwić montaż miski na wybranej wysokości – standardowej 40 cm lub np. 48 cm, czyli wysokości dostosowanej do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Co więcej, w najnowszych modelach możliwa jest również regulacja wysokości… już po zamontowaniu modułu. Wrzeciono regulacyjne pozwala na przesunięcie miski wraz z częścią frontową, co nie ma wpływu na estetykę rozwiązania i nie powoduje powstania szczelin czy uwydatnienie spoin.

Spłuczka jest bardzo istotnym elementem stelaża. Zwróćmy uwagę na jej wykonanie – najlepiej metodą rozdmuchiwania oraz z jednorodnego materiału. Styropianowa obudowa (z polistyrenu piankowego) wytłumi odgłosy napełniania się wodą oraz stanowić będzie izolację przeciwwilgociową. W skład zestawu podtynkowego do miski podwieszanej wc wchodzi również izolowany zbiornik spłukujący. Jego konstrukcja powinna pozwalać na doprowadzenie wody z lewej lub prawej strony, z góry lub tylnej części zbiornika.

Fot. 3. Oszczędzająca wodę spłuczka z bezdotykowymi płytkami uruchamiającymi. Fot.: ViegaFot. 3. Oszczędzająca wodę spłuczka z bezdotykowymi płytkami uruchamiającymi.
Fot.: Viega

Na rynku zadomowiły się już bardzo cienkie spłuczki podtynkowe, których funkcjonalność nie różni się jednak od oferowanej przez urządzenia tradycyjnych gabarytów, a często nawet zdecydowanie je prześciga w oferowanych opcjach i wyposażeniu dodatkowym. Przy odpowiednio grubej ścianie możliwe jest całkowite schowanie cienkiego zbiornika spłukującego w jej płaszczyźnie. Przy jedynie 8 cm głębokości zabudowy spłuczki zachowują maksymalną objętość 9 litrów wody. Dla porównania można przypomnieć, jaka jest głębokość standardowej niegdyś zabudowy – czyli ok. 15 cm.

H2O

Zmiany w branży spłuczek podtynkowych nie wiążą się jedynie z potrzebą dostosowania ich do gabarytów małych łazienek, ale także z koniecznością oszczędzania wody. Niegdyś uznawane za innowacyjne i odkrywcze przyciski pozwalające na dwa stopnie spłukania czy też tzw. stoper, pozwalający na regulowanie przepływu wody przechodzą już do standardu. Fabrycznie urządzenie ustawione jest zazwyczaj na 3 l małego spłukiwania oraz 6 l dużego, ilość wody można jednak płynnie regulować – do 4 i 9 litrów, co pozwala na oszczędność wody.

Ruchem dłoni

W dobie instalacji inteligentnych i zaawansowanych technologii także przestrzeń łazienki nie ustępuje pozostałym pomieszczeniom pod względem ich zastosowania. Dlatego też klienci prywatni coraz częściej decydują się na dodatkowe wyposażenie spłuczek, jak np. elektroniczne przyciski bezdotykowe. Wybierać można pośród rozwiązań kablowych, radiowych oraz na podczerwień. Przyciski na podczerwień uruchamiane są za pomocą specjalnego nadajnika współpracującego z dwoma obszarami rozpoznawania osób (siedzących i stojących) oraz rozpoznającego odległość przebywania użytkowników od miski.

Fot. 4. Nowoczesne spłuczki podtynkowe pozwalają na dowolną aranżację przestrzeni łazienki. Fot.: KołoFot. 4. Nowoczesne spłuczki podtynkowe pozwalają na dowolną aranżację przestrzeni łazienki.
Fot.: Koło

W tzw. “dalekim zasięgu”, gdy domownik opuści obszar działania czujnika, aktywowane jest automatyczne spłukiwanie, zaś w “bliskim zasięgu” możemy uruchomić spłuczkę ruchem ręki, co jest pomocne w przypadku, gdy zachodzi konieczność dokładniejszego umycia miski. Natomiast, gdy z toalety korzystać będzie osoba niepełnosprawna, przycisk uruchamiający zamontować można w składanej poręczy oraz połączyć ze sterownikiem przewodowo lub bezprzewodowo, wykorzystując fale radiowe.

Spłuczkę wyposaża się również w czujnik rozpoznający potrzebną objętość spłukiwania – za pomocą podczerwieni możliwe jest uruchomienie spłukiwania pełnego lub częściowego. W razie potrzeby programujemy spłuczkę również tak, aby uruchomiała się ona np. co 24 lub 72 godziny.

Urządzenie (samo) czyszczące

Samowłączające się urządzenia nikogo już nie dziwią. Producenci wypuścili więc na polski rynek również spłuczki, które zdecydowanie wprawić mogą przeciętnego użytkownika w zdumienie. Pomagają bowiem zachować toaletę w czystości. Nowe modele stelaży podtynkowych zostały wyposażone w systemy odświeżające, pozwalające na utrzymanie czystości w obrębie miski ustępowej oraz pod jej obrzeżami. Jest to możliwe dzięki połączeniu specjalnego zaworu spustowego oraz przycisku z aplikatorem. Po otwarciu pokrywy przycisku spłukającego wystarczy umieścić wkład w aplikatorze. Trafia on następnie do specjalnej części zaworu spustowego i omywany jest wodą w momencie spłukiwania.

Inne rozwiązania

Kolejnym rozwiązaniem mającym na celu zapewnienie użytkownikom maksymalnej wygody oraz komfortu jest system oczyszczania powietrza wykorzystujący ceramiczny filtr z wkładem z węgla aktywnego. Nieprzyjemne zapachy zostają odprowadzane z wnętrza łazienki, do pomieszczenia zaś doprowadza się oczyszczone powietrze. System włączą się z opóźnieniem po wykryciu osoby przebywającej w łazience.

Fot. 5. Na spłuczki bezdotykowe coraz częściej decydują się również inwestorzy prywatni. Fot.: TeceFot. 5. Na spłuczki bezdotykowe coraz częściej decydują się również inwestorzy prywatni.
Fot.: Tece

Poszczególne rozwiązania pozwalają również na zdecydowanie cichszą obsługę urządzenia, np. dzięki systemowi redukowania przenoszenia hałasu na konstrukcję budynku czy cichemu napełnianiu spłuczki – do 20 dB.

Montaż

Stelaż podtynkowy może być montowany na jeden z dwóch sposobów, w zależności od architektury pomieszczenia. W przypadku murów, wytrzymałych ścian przykręcamy go do szyny montażowej na ścianie oraz bezpośrednio do podłogi, jeśli zaś mamy do czynienia z kartonowo-gipsową ścianką, przytwierdzamy stelaż do profili podłoga-sufit. Zwykle osadza się go na specjalnych stopach wspornikowych – ich wymiary dają możliwość montażu w profilach blaszanych typu U lub C.

Uzupełnieniem stelażu może być element narożny. Jest to specjalny zbiornik o przekroju trójkątnym, co pozwala na znaczne zmniejszenie szerokości zabudowy oraz montaż w małych łazienkach. Ponadto system może składać się też jedynie z dwóch elementów składowych – szyny i trapezowego elementu złącznego, co pozwala projektantom i instalatorom na dużą swobodę. Szyny wystarczy skrócić za pomocą specjalnych nożyc, a następnie połączyć je dzięki trapezowym elementom pod kątem 45 lub 90°.

Fot. 6. Dwa stopnie spłukiwania - to już standard. Technologii pozwalających na oszczędzanie wody jest coraz więcej. Fot.: KołoFot. 6. Dwa stopnie spłukiwania – to już standard. Technologii pozwalających na oszczędzanie wody jest coraz więcej.
Fot.: Koło

Nie bez znaczenia jest również swobodny dostęp do wnętrza spłuczki, dzięki któremu podłączenie węża odpływowego do zaworu napełniającego może być wykonane ręcznie, a zawór odpływowy i napełniający zamontujemy niezależnie od siebie. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest oczywiście również fabrycznie zamontowane przyłącze wody, dzięki któremu podłączenie rury zasilającej jest możliwe bez konieczności otwierania spłuczki. W procesie montażowym pomoże też jednoczęściowa rama mocowana do otworu rewizyjnego zapobiegająca przedostawaniu się do urządzenia zanieczyszczeń, o które nie trudno chociażby w trakcie remontu mieszkania. Wyposażenie spłuczki w jednoczęściowy zawór odpływowy umożliwia odłączenie urządzenia w całości w obliczu konieczności naprawy, jednocześnie minimalizując ryzyko, że cokolwiek wpadnie w tym czasie do środka. Czystość po zamontowaniu zapewni zaś plomba zabezpieczająca.

Fot. 7a. Lekki nacisk dłoni czy system bezdotykowy? Oba są równie popularne w domach jednorodzinnych. Fot.: ViegaFot. 7a Fot.: ViegaFot. 7b. Lekki nacisk dłoni czy system bezdotykowy? Oba są równie popularne w domach jednorodzinnych. Fot.: ViegaFot. 7a, 7b. Lekki nacisk dłoni czy system bezdotykowy? Oba są równie popularne w domach jednorodzinnych.
Fot.: Viega

Stosowanym często rozwiązaniem są też przyciski spłukujące, w których zawór podnoszony jest za pomocą cięgien Bowdena, czyli linek w pancerzu. Element z cięgnami wystarczy wsunąć w odpowiednie miejsce na zaworze i połączyć na wcisk z ramką płytki.

Mniejsze rozmiary stelażu pozwalają na montaż spłuczek w newralgicznych miejscach, jak np. w narożniku pomieszczenia oraz pod kątem 45° do ściany, co pozwala na zaoszczędzenie cennych, w przypadku niewielkiego metrażu, centymetrów. W dużych łazienkach zaś rozwiązanie to pozwala np. na zbudowanie za pomocą stelażu podtynkowego ścianki działowej, na której z jednej strony zamontujemy miskę sedesową oraz bidet a z drugiej umywalki.

Łazienkowa estetyka

Wiele wydarzyło się również w dziedzinie designu spłuczek, a raczej ich widocznego elementu, czyli przycisków. Jeden z producentów przedstawił przyciski, które wymieniać można np. wraz ze zmieniającym się wystrojem łazienki – ograniczenie stanowi tu chyba jedynie maksymalna grubość wypełnienia, czyli 3,5 mm. Przyciski drewniane, z dymionego szkła czy też służące jako… ramka na zdjęcie lub dziecięcy rysunek to tylko niektóre z propozycji. Elementy te można ujednolicić też z włącznikami światła, zapewniając pomieszczeniu spójny architektoniczny rys.

Niewielka głębokość stelażu sprawia, że można instalować go na równi z powierzchnią płytek ściennych – korpus modułu uruchamiającego znika w ścianie, a front przycisku znajduje się na jednej powierzchni z glazurą dzięki dodatkowej ramce montażowej. Aż trudno uwierzyć, że za cienką powierzchnią kryje się maszyneria złączek i przewodów.

Iwona Bortniczuk
Na podstawie materiałów firm: TECE, KOŁO, Viega, Geberit

«
»

Dodaj komentarz