Wszyscy wiemy doskonale o tym, że przebywanie w domu, czy w biurze podczas upalnych dni nie jest przyjemnym doświadczeniem. Lekka dieta, picie chłodnej wody i noszenie ubrań z przewiewnych tkanin często nie przynosi pożądanych rezultatów. Pragniemy dla organizmu konkretnej ochłody. Tradycyjne wentylatory nie zapewniają komfortu i nie wpływają dobrze na nasze zdrowie. Na szczęście na rynku dostępna jest dziś bardzo bogata oferta specjalistycznych urządzeń, które dbają o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.

Klimatyzator ścienny, mobilny, czy może klimatyzer?
Szeroki asortyment urządzeń schładzających powietrze w domach lub w biurach z jednej strony satysfakcjonuje, a z drugiej może powodować pewną konsternację. Jak wybrać optymalny sprzęt do naszego pomieszczenia? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy poznać specyfikę działania poszczególnych urządzeń chłodzących. Klienci do wyboru mają ścienne jednostki typu split, a także wygodne klimatyzatory przenośne oraz sprzęt wodny określany mianem klimatyzerów lub inaczej klimatorów. Wszystkie te nowoczesne, zaawansowane technologicznie urządzenia mogą pochwalić się stylowym wzornictwem, energooszczędnością oraz niskim poziomem hałasu. Co najważniejsze, zapewniają domownikom i pracownikom pożądany komfort i korzystnie wpływają na zdrowie. Przed zakupem na pewno warto dokładnie zapoznać się z ofertą rynkową. Pomocne okażą się fachowe porady z różnych źródeł, a także przeglądanie rankingów internetowych. Przykładem może być chociażby starannie opracowany ranking klimatyzatorów przenośnych.
To, na jaki sprzęt chłodzący się zdecydować zależy nie tylko od budżetu, jakim dysponujemy. Poszczególne klimatyzatory różnią się między sobą mocą, którą należy dostosować do oczekiwań. Ogólnie przyjmuje się, że 1kW (1000W) jest w stanie schłodzić 10m2 powierzchni przestrzeni. Jeśli mowa o pokojach zlokalizowanych w miejscach bardzo szybko nagrzewających się to zaleca się powiększyć tę wartość dodatkowo o około 20%. W przypadku klimatyzatorów, których moc chłodnicza wyrażana jest w BTU dokonać należy odpowiedniego przeliczenia: 1 kW = 3412,142 BTU.
REKLAMA
Klimatyzator typu split – opcja dla wymagających
W skład nowoczesnego zestawu urządzenia typu split wchodzi jednostka wewnętrzna, jednostka zewnętrzna oraz pilot do sterowania. Wewnętrzną jednostkę najczęściej montuje się na ścianie. Jest ona nieduża i estetycznie prezentuje się we wnętrzu. Znajduje się w niej parownik, cichy wentylator, zespół filtrów, a także układ sterowania z wygodnymi funkcjami. Obok funkcji chłodzenia taki klimatyzator także osusza, wentyluje, oczyszcza i ogrzewa pomieszczenia, co oczywiście przydatne jest w okresie zimowym. Dzięki temu sprzęt typu split jest tak naprawdę opcją całoroczną. Najnowsze modele można połączyć z mobilną aplikacją w telefonie lub na tablecie. Możliwe jest wówczas sterowanie urządzeniem zdalnie z dowolnego miejsca na świecie.
Drugą jednostkę mocuje się na zewnątrz pomieszczenia. Najczęściej wiesza się ją na ścianie budynku, mocuje na dachu, ustawia na balkonie, na tarasie albo na gruncie. W jednostce zewnętrznej znajduje się skraplacz oraz wentylator odpowiedzialny za wyprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Jednostka ta może pracować głośniej, ponieważ jest ulokowana poza domem. Takie zestawy split mają na celu obsługiwanie jednego pomieszczenia. Dla kilku pokoi potrzebne będzie odpowiednio kilka urządzeń typu split lub alternatywnie jedno urządzenie multisplit, czyli zewnętrzna jednostka o dużej mocy, odpowiednio dostosowana do obsługi kilku jednostek wewnętrznych.
Jeśli chodzi o klimatyzatory typu split to w przypadku mieszkań w budynkach wielorodzinnych konieczne jest pozwolenie na montaż. Dodatkowo, przy zakupie należy okazać odpowiednie certyfikaty albo oświadczenia. Ma to miejsce z tego względu, że są to urządzenia napełniane fluorowanymi gazami cieplarnianymi, które wymagają profesjonalnego montażu. Ostateczna cena montażu zależy od wielu czynników i oczywiście podwyższa całkowity koszt inwestycji. W zamian za to, dzięki urządzeniu typu split można przeważnie skutecznie schłodzić pomieszczenie o ok. 40 m2 powierzchni.
A może wygodny klimatyzator przenośny?
Mobilny klimatyzator to doskonała opcja w sytuacji, gdy z rozmaitych względów nie jest możliwa instalacja takiego urządzenia na stałe. Ponadto, jest to wariant zdecydowanie tańszy. Takie urządzenie z łatwością przeniesiemy do innego pomieszczenia. Nieskomplikowany jest również montaż, którego bez problemów dokonamy samodzielnie. Specjalistyczne, nowoczesne klimatyzatory przenośne ujmują oryginalnym wzornictwem. Są kompaktowe, cieszą się wysoką wydajnością i można je oryginalnie zaaranżować w pomieszczeniu. Najnowsze modele posiadają sterowanie Wi-Fi oraz różne tryby pracy. Dodatkową zaletą jest możliwość użycia filtrów oczyszczających powietrze z kurzu, pyłków roślin, a nawet niektórych wirusów i bakterii. Mobilne klimatyzatory mogą ponadto osuszać powietrze, nawilżać je, wentylować, a nawet ogrzewać. Z tego względu, podobnie jak urządzenia typu split, takie klimatyzatory przydadzą się w domu lub w biurze przez okrągły rok.
Jaka jest zasada działania przenośnego sprzętu schładzającego powietrze? Jest to tak zwany monoblok, który posiada parownik i skraplacz w jednej obudowie. Taki klimatyzator jest zaopatrzony w rurę wyrzutową, której zadaniem jest odprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Elementem nieinwazyjnego montażu jest założenie uszczelki na okno w celu wyprowadzenia przez nią rury. Długość rury zwykle nie przekracza 1,7 m i możliwe jest jej złożenie. Dzięki mobilnemu klimatyzatorowi można z powodzeniem ochłodzić powietrze w pokoju o metrażu nie przekraczającym 30 m2.
Klimatyzery – czym różnią się od klimatyzatorów przenośnych?
Mianem klimatyzerów (klimatorów) określa się wszystkie przenośne urządzenia, które pozbawione są wspomnianej wyżej rury wyrzutowej. Jest to bardzo kompaktowy sprzęt, którego najnowocześniejsze wersje ujmują designerskim wzornictwem. Urządzenia te kuszą niskimi cenami i zaawansowaniem technologicznym. Nowoczesnymi klimatorami można sterować zdalnie przy pomocy telefonu. Klienci są pod wrażeniem bogatych funkcji, takich jak: chłodzenie, nawilżanie, wentylacja, jonizacja, a także oczyszczanie powietrza z kurzu, alergenów, wirusów i bakterii. Doceniane są także różne prędkości nawiewu. Nawilżanie suchego powietrza możliwe jest dzięki specjalistycznej technologii chłodzenia ewaporacyjnego. Wbudowane kółka i uchwyt pozwalają na łatwe przenoszenie sprzętu do innego pomieszczenia.
Na czym polega działanie klimatyzera? Jest to rodzaj wodnego wentylatora z funkcją chłodzenia. Urządzenie zasysa powietrze i przepuszcza je przez filtr nasączony wodą. Dodatkowo powietrze może być schładzane dzięki kostkom lodu albo odpowiednim wkładom, które wcześniej umieszcza się w zamrażalniku. Po takich zabiegach wydajność sprzętu będzie jeszcze wyższa. Klimatory przeznaczone są do małych i średnich pomieszczeń o powierzchni nie przekraczającej 30 m2. Przed zakupem warto jednak rozważyć, czy ich moc odpowiada naszym potrzebom.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.