Studnie głębinowe to przedsięwzięcie wymagające niedużych nakładów inwestycyjnych i pozwalające zaoszczędzić w dłuższej perspektywie czasu. Do konstrukcji potrzebna będzie jednak pompa głębinowa.

Pompa głębinowa
Pompa głębinowa służy do pompowania wody z dużych głębokości i znajduje zastosowanie w miejscach, w których pompy ogrodowe i zestawy hydroforowe nie są w stanie właściwie zassać wody. Pompa głębinowa jest budowana w sposób pozwalający jej na pracę w wodzie. Do jej zadań należą:
- obniżenie poziomu wód gruntowych;
- tłoczenie i podwyższenie ciśnienia wody;
- wspomaganie systemów wodociągowych i instalacji nawadniających w domach jednorodzinnych, zakładach przemysłowych oraz gospodarstwach rolnych.
Asortyment pomp głębinowych zawiera modele o zróżnicowanej średnicy wynoszącej od 2 do 6 cali. Podstawowa różnica między nimi to ich wydajność. Więcej na ten temat przeczytasz na: https://ogrody24.pl/blog/post/co-oznaczaja-cale-w-pompach-glebinowych.
REKLAMA
W zależności od tego, czy pompy będą zamontowane w studni wierconej, czy też kopanej, ich konstrukcja będzie się różniła.
Sprawdź https://ogrody24.pl/ i dowiedz się, jak odpowiednio dobrać pompę do studni. W ofercie znajdziesz pompy głębinowe o zróżnicowanych parametrach i cenach. Każdy klient może znaleźć znaleźć rozwiązanie doskonale dopasowane do swoich potrzeb.
Budowa studni głębinowej oraz jej rodzaje
Studnia głębinowa, zgodnie z obowiązującymi przepisami, może być zbudowana w dowolnym miejscu działki, która jest naszą własnością, ale z kilkoma obostrzeniami. Musimy zachować wymagane odległości od poszczególnych zabudowań oraz innych elementów, które są zlokalizowane w obrębie terenu. Ujęcie wody nie powinno znajdować się bliżej niż 5 metrów od granicy działki (chyba że właściciel działki sąsiadującej wyraża zgodę), i nie bliżej niż 7,5 m od rowu melioracyjnego.
W przypadku zabudowań studnia głębinowa powinna być umiejscowiona w odległości co najmniej 15m od zbiornika na szambo i budynków inwentarskich. Odległość jest dość duża, jednak dzięki temu eliminuje się potencjalne ryzyko zanieczyszczenia ujęcia wody. Natomiast studnia może być umiejscowiona bezpośrednio w sąsiedztwie brył domów jednorodzinnych.
Montaż elementów studni i proces wiercenia nie są skomplikowane, ale warto cały proces zlecić osobom zajmującym się tym profesjonalnie. Tylko tak będziemy pewni, że cała konstrukcja została zrobiona należycie, właściwie obudowana oraz zabezpieczona przed ewentualnymi awariami.
Niektóre osoby zastanawiają się, jaki jest najlepszy czas na kopanie studni głębinowej. Tak naprawdę w tym zakresie nie ma ograniczeń. Warto jednak mieć na uwadze, że miesiące zimowe mogą okazać się utrudnieniem w niektórych regionach, gdy zamarznięty grunt przeszkadza w swobodnym kopaniu i wierceniu, a nawet je uniemożliwia.
Najczęściej spotykamy 3 warianty studni, które są zależne od głębokości wód powierzchniowych. Pierwszy wariant to studnia kopana, stosunkowo płytka, do kilku metrów pod ziemią. Jest stosowana, jeśli warstwa wodonośna nie znajduje się zbyt głęboko.
Jeżeli warstwa wodonośna znajduje się głębiej, wówczas stosuje się studnie głębinowe. Na dnie umieszcza się filtr z osadnikiem. Do obsługi studni przeważnie są stosowane pompy głębinowe.
Trzeci wariant to studnie wąskorurowe, które najczęściej są stosowane na gruntach piaszczystych.
W sklepie https://ogrody24.pl/pompy/pompy-glebinowe oprócz pomp znajdziesz również akcesoria do nich. Klienci w przystępnych cenach mogą nabyć m.in. czujniki poziomu wody, przedłużenia przewodów do pomp głębinowych, manometry czy zawory zwrotne.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.