System Geberit Pluvia – niezawodne odwodnienia dachów płaskich

Trwały, solidny i niezawodny – tak w skrócie można opisać system podciśnieniowy Geberit Pluvia. Powstał w oparciu o wiedzę techniczną i wieloletnie doświadczenie ekspertów Geberit w projektowaniu i montażu systemu. Wszystkie jego elementy, czyli wpusty, rury oraz mocowania badane są i testowane w warunkach ekstremalnego obciążenia.

Żaden system podciśnieniowy nie będzie sprawnie działał bez dobrej jakości wpustów dachowych. To właśnie one w głównej mierze determinują szybkość odprowadzenie wody z dachu. Specjalna konstrukcja wpustów Geberit Pluvia, wyposażona w element funkcyjny, ogranicza dostęp powietrza i decyduje o szybkości zadziałania systemu. Dzięki czemu zaledwie 4 cm wody na dachu wystarczą, aby cały system był zalany wodą i działał z pełną wydajnością. Na uwagę zasługuje wysoka jakość materiałów użyta do produkcji poszczególnych elementów wpustów. Duży nacisk położono na uszczelki, które odpowiadają za długotrwałą szczelność systemu. Wykonane są z wysokiej klasy EPDM, bez domieszek uplastyczniających. Dzięki temu uszczelki Geberit nie starzeją się i nie ulegają odkształcaniu / zniszczeniu nawet w ekstremalnych warunkach (Afryka / Azja), gwarantując ponad 50 letnią wytrzymałość.

system geberit pluvia niezawodne odwodnienia dachów płaskich

Dodatkowa instalacja awaryjna w standardzie

Przy projektowaniu instalacji odwodnieniowej dachu płaskiego przyjmuje się uśrednioną wielkość opadów. Jednak na wypadek opadów ponadnormatywnych (większych niż w obliczeniach) należy wyposażyć budynek w dodatkową instalację awaryjną. Takie rozwiązanie, gwarantujące bezpieczeństwo w każdej sytuacji, jest integralną częścią systemu Pluvia. Wszystkie wpusty z oferty Geberit Pluvia mogą być zastosowane również w instalacji awaryjnej, a zmianę charakteru wpustu na awaryjny uzyskuje się poprzez montaż elementu spiętrzającego w standardowym wpuście Pluvia. Element spiętrzający zintegrowany jest z elementem funkcyjnym, dzięki czemu instalacja awaryjna wykonana w tym systemie, pracuje również podciśnieniowo przy niewielkim poziomie wody na dachu. Wpusty awaryjne są montowane na tej samej rzędnej, w pobliżu wpustów standardowych instalacji podstawowej. Instalacje zamontowane na dachu łatwo od siebie odróżnić, ponieważ wpusty awaryjne mają szare elementy blokujące kosz, a wpusty standardowe elementy niebieskie.

REKLAMA

Na różne dachy i różne pokrycia

W ramach systemu Geberit Pluvia znajdują się wpusty przeznaczone na praktycznie wszystkie rodzaje dachów. Sprawdzą się one między innymi na dachach lekkich i masywnych, odwróconych (warstwa izolacji termicznej znajduje się nad hydroizolacją), izolowanych termicznie/bez izolacji, zielonych, szedowych oraz do montażu w rynnach. Aby wpust montowany na dachu działał prawidłowo, musi mieć szczelne połączenie z hydroizolacją. Dlatego tak ważne jest zastosowanie wpustu dedykowanego do konkretnego rodzaju pokrycia. W ofercie Geberit znajdziemy wpusty przeznaczone zarówno do folii i pokryć bitumicznych, jak również wpusty rynnowe przeznaczone do montażu w rynnach wykonanych z różnych materiałów (stal nierdzewna, blacha ocynkowana, beton itd.).

system geberit pluvia niezawodne odwodnienia dachów płaskich

Wpusty nad pomieszczeniami mokrymi

W systemie Geberit Pluvia znajdziemy również kołnierze paroizolacyjne, dzięki którym w łatwy sposób wykonamy szczelne przejścia przez dach. Jest szczególnie ważne w przypadku, kiedy w pomieszczeniach znajdujących się bezpośrednio pod powierzchnią dachu panuje duża wilgotność. Wówczas koniczne jest zabezpieczenie izolacji termicznej przed migracją wilgoci z pomieszczenia, co mogłoby prowadzić do znacznego pogorszenia jej właściwości izolacyjnych.

Geberit Pluvia na dachach odwróconych zielonych

W celu montażu wpustów na dachach zielonych, odwróconych warto zastosować systemową studnię Geberit Pluvia, która wykonana jest z rur PE d315. Dopływ wody do wpustów osadzonych w studzienkach możliwy jest od góry poprzez kratkę lub z boku przez otwory fabrycznie nawiercone w studzience. Dużą zaletą tego rozwiązania jest kompletna oferta w skład której wchodzi również płyta odciążająca, gwarantująca stabilność studni podczas pracy dachu (ruchy pionowe/poziome). Dzięki temu mamy pewność, że studnia nie uszkodzi hydroizolacji, na której jest postawiona. W ramach systemu, do dyspozycji mamy dwa rodzaje wykończenia studzienki: lekki do 300 kg i ciężki do 1,5 tony. Wybór uzależniony jest od rodzaju dachu i jego przeznaczenia, a montaż systemu Geberit Pluvia możliwy jest nawet na dachu pełniącym rolę parkingu.

Gwarancja bezpieczeństwa

Praca instalacji podciśnieniowej jest dynamiczna i przez to może budzić obawy o swoją wytrzymałość. Jednak producent gwarantuje, że system ten jest całkowicie bezpieczny. Dzięki odpowiedniemu montażowi jest w stanie wytrzymać nawet duże obciążenie. System rurowy (PE-HD) montowany jest za pomocą systemowych uchwytów na szynie, która przejmuje na siebie siły wynikające z pracy rurociągu. W związku z tym całość można mocować do stropu za pomocą prętów M10. Woda płynąca z dużą prędkością może wprowadzić długi odcinek kolektora w wibracje i spowodować odchylenie rurociągu od osi. Nie stanowi to jednak żadnego zagrożenia, ponieważ rurociąg Geberit Pluvia wykonany jest z niezwykle elastycznego materiału odpornego na drgania i wibracje. Technologia połaczeń zgrzewanych łączy materiał na poziomie molekularnym, gwarantując absolutną szczelność. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, w przypadku sytuacji ekstremalnych, firma Geberit oferuje systemowe rozwiązanie wzmocnień bocznych, które stabilizują rurociąg.

Wsparcie na każdym etapie realizacji inwestycji

Na każdym etapie procesu inwestycyjnego – podczas projektowania i montażu systemu Pluvia – można liczyć na pomoc ekspertów z firmy Geberit. Nawet najlepiej wykonany system z czasem wymaga serwisowania i drobnych napraw, dlatego Geberit, jako jedyny producent, zapewnia dostęp do części zamiennych przez 25 lat od zakończenia produkcji danej serii wpustów. Oprócz tego, że wszystkie elementy systemu objęte są 10 letnią gwarancją, Geberit daje również gwarancję prawidłowego funkcjonowania podciśnieniowego systemu. Jedynym warunkiem jaki należy spełnić, jest zaprojektowanie instalacji zgodnie z wytycznymi producenta, i wykonanie jej zgodnie z dostarczonymi przez firmę schematami, dla których przeprowadzono równoważenie hydrauliczne układu.

www.geberit.pl

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *