Systemy asekuracyjne na dachu – rodzaje i przeznaczenie

Asekuracja na wysokości jest nieodłącznym elementem bezpiecznej pracy. Aby chronić życie i zdrowie pracowników, każdy pracodawca musi zapewnić im odpowiednie bezpieczeństwo, poprzez zastosowanie środków ochrony indywidualnej i zbiorowej, do których zaliczają się m.in. stałe systemy asekuracyjne. Czym są systemy zabezpieczające przed upadkiem z wysokości? Jakie rodzaje systemów asekuracyjnych możemy wyróżnić? Gdzie najczęściej się je stosuje? Sprawdź!

Bezpieczeństwo pracy na wysokości – środki ochrony

Obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom, którzy wykonują swoje zadania na wysokości, jest uregulowany prawnie. Każdy pracownik musi być odpowiednio zabezpieczony przed upadkiem.

Należy więc zapewnić mu:

REKLAMA

  • Środki ochrony indywidualnej (m.in. kask, szelki bezpieczeństwa, liny, uprzęże, kombinezony, okulary, amortyzatory, obuwie ochronne, okulary).
  • Środki ochrony zbiorowej (m.in. barierki ochronne, balustrady, siatki asekuracyjne, rusztowania, pomosty, punkty asekuracyjne).

Czym są systemy asekuracyjne?

Systemy asekuracji to oprzyrządowanie dachu i elementów konstrukcyjnych. Zadaniem takiego sprzętu jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownika, który wykonuje swoje obowiązki na wysokości (np. na dachu).

W takiej roli dobrze sprawdzają się m.in. słupki asekuracyjne oraz słupki kotwiczące. Narzędzia te pozwalają stworzyć stałe systemy asekuracyjne, które montuje się na dachach, wieżach, kominach oraz w wielu innych miejscach.

Rodzaje i Zastosowanie Systemów Asekuracyjnych

Zastosowanie systemów asekuracji dachowej

Systemy asekuracji dachowej swoje zastosowanie znalazły m.in. w przemyśle i w wielu obszarach budownictwa.

Wykorzystywane są np.:

  • podczas wykonywania prac wykończeniowych, remontowych i konserwacyjnych,
  • podczas odśnieżania dachów, mycia okien,
  • w czasie montażu elementów konstrukcyjnych i instalacji dachowych,
  • w celu różnego rodzaju inspekcji i badań technicznych.

Rodzaje systemów asekuracyjnych

Systemy asekuracyjne mogą składać się z nieco innego osprzętu, w zależności od charakterystyki danego obiektu lub jego konstrukcji. Ponadto nawet najlepszy sprzęt asekuracyjny może zawieść, jeżeli nie będzie używany zgodnie z zasadami BHP. Dlatego też niezwykle istotne są regularne szkolenia z zakresu ochrony przed upadkiem z wysokości.

Systemy asekuracyjne można podzielić na kilka rodzajów zabezpieczeń, w tym m.in. na:

Pionowe systemy asekuracji – pionowe systemy asekuracyjne zabezpieczają przed upadkiem z drabin i są niezbędne w pionowych ciągach komunikacyjnych. Umożliwiają płynne i bezpieczne przemieszczanie się podczas wchodzenia i schodzenia. Takie systemy montuje się do drabin i łączy z wykorzystaniem specjalnych uchwytów.

Poziome linowe systemy asekuracyjne – złożone są z punktów mocowania oraz punktu początkowego i końcowego. Osoba wykonująca pracę na wysokości podpięta jest do całego systemu za pomocą specjalnej liny. Na rynku znajdziemy zarówno w pełni przejezdne systemy asekuracji linowej, jak i systemy, które wymagają przepinania pomiędzy poszczególnymi punktami. Do ich instalacji używa się różnego rodzaju produktów kotwiczących. Rozwiązanie to zazwyczaj zapewnia swobodną pracę dwóch lub trzech pracowników (na każdym z odcinków).

Siatki zabezpieczające – takie systemy asekuracji montowane są najczęściej w czasie wznoszenia różnego rodzaju obiektów. Siatka chroni pracowników oraz zabezpiecza przed upadkiem narzędzi.

Barierki ochronne – to minimum, jakie trzeba zapewnić pracownikom. Jednak z uwagi na to, że nie wszędzie mogą być one montowane, w ofercie producentów znajdziemy wiele innych rozwiązań zabezpieczających przed upadkiem z wysokości.

Szynowe systemy asekuracji – stosuje się je na płaskich i skośnych dachach. Można dzięki nim bezpiecznie obsługiwać elewację lub wykorzystywać je jako system podwieszany do zabezpieczania różnego rodzaju prac (np. podczas obsługi cystern).

Słupki asekuracyjne – prawidłowe rozmieszczenie słupków asekuracyjnych może zagwarantować pracownikom bezpieczeństwo zbliżone do zastosowania systemu linowego.

Punkty kotwiczenia – pozwalają pracownikom na przypięcie się do systemu, niwelując ryzyko upadku. Stosowane są najczęściej w celu zabezpieczenia na dachach płaskich.

Systemy alpinistyczne – składają się ze sprzętu, który umożliwia bezpieczny dostęp do elewacji. Użytkownikami takiego systemu są m.in. alpiniści przemysłowi.

Konstrukcje specjalne – to indywidualnie zaprojektowane konstrukcje, które chronią przed ryzykiem upadku w obrębie przestrzeni nietypowych. Takie konstrukcje zabezpieczają najczęściej pracowników m.in. na liniach produkcyjnych, w parkach maszynowych czy w hutach.

Jak dobrać system zabezpieczający przed upadkiem z wysokości?

Wybór systemów asekuracyjnych i asekurantów dachowych powinien być poprzedzony dokładną analizą wielu różnych czynników.

Nowoczesne systemy asekuracji dobiera się m.in. pod względem:

  • rodzaju wykonywanych prac,
  • liczby pracowników,
  • warunków środowiskowych,
  • kąta nachylenia dachu,
  • trwałości sprzętu,
  • możliwości montażu bez uszkodzenia elementów danego obiektu,
  • i wielu innych.

Na rynku można znaleźć asekuranty dachowe wielu różnych producentów. Producentem wysokiej jakości systemów asekuracyjnych jest HIGHTECH. Firma produkuje systemy asekuracyjne do każdego typu podłoża. Specjaliści oferują przygotowanie projektu danej konstrukcji, zapewniają niezobowiązujące konsultacje oraz pomagają dobrać wyposażenie pracowników. Z kolei doświadczeni alpiniści przemysłowi montują sprzęt. Szkolenia prowadzone są natomiast przez ekspertów z zakresu ratownictwa wysokościowego. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania dla przemysłu i budownictwa oraz zapewnia zabezpieczenia przestrzeni, które wymagają nietypowych rozwiązań. Oferowany sprzęt spełnia wszystkie wymagane normy.

Rodzaje i Zastosowanie Systemów Asekuracyjnych

Podsumowanie

Przepisy prawne wymagają od pracodawcy prawidłowego zabezpieczenia pracowników, którzy wykonują swoje zadania na wysokości. W celu zapewnienia bezpieczeństwa stosowane są środki ochrony indywidualnej i środki ochrony zbiorowej. Bezpieczeństwo pracy na wysokości zapewniają m.in. systemy asekuracyjne. Należy dobierać je indywidualnie do warunków panujących w danym miejscu i charakteru wykonywanych zadań. Takie systemy muszą bezwzględnie spełniać wymogi BHP oraz obowiązujące normy!

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz