Systemy kominowe

Główną zaletą współczesnych ceramicznych systemów kominowych jest ich wielowarstwowa konstrukcja. „Sercem” komina jest odprowadzająca spaliny rura, wykonana z ceramiki technicznej lub stali. Część konstrukcyjną tworzą pustaki z betonu lekkiego.

Systemy kominowe

W przypadku kominów izolowanych trzecią warstwę stanowi izolacja termiczna ułożona wokół przewodu spalinowego. Systemowość takiego rozwiązania polega na dokładnym dopasowaniu wszystkich tych elementów. Kolejną ważną cechą systemów kominowych jest ich modułowa konstrukcja, dzięki której kompletne rozwiązania systemowe umożliwiają szybki i bezbłędny montaż. Ponadto warto docenić związaną z tym oszczędność kosztownej powierzchni mieszkaniowej. Dla Klientów ceniących tradycje budowlane, Schiedel poleca kominy ceramiczne, które dostosowane są zarówno do tradycyjnych źródeł grzewczych, np. kotły na paliwa stałe, kotły gazowe z otwartą komorą spalania i kominki, jak i również do współczesnych urządzeń grzewczych, takich jak kotły z zamkniętą komorą spalania (w tym kotły kondensacyjne). Najpopularniejsze kominy w tej grupie to Schiedel Rondo Plus, Schiedel Avant, Schiedel Pro Advance oraz Schiedel Dual łączący w sobie funkcjonalność kominów Rondo Plus i Avant w ograniczonej do minimum przestrzeni.

W przypadku konieczności stosowania kominów o lekkiej konstrukcji lub dla potrzeb Klientów, którym bardziej przypada do gustu widok komina stalowego, proponujemy stosowanie kominów Schiedel Prima Plus (w charakterze wkładu do komina z cegły) oraz Schiedel ICS do montażu np. na zewnątrz budynku na podstawie fundamentowej lub na wsporniku mocowanym do konstrukcji ściany. Komin ten może być również stosowany jako wewnętrzny, bez potrzeby prowadzenia dodatkowego obmurowania.

REKLAMA


Warto zwrócić uwagę na systemy wentylacyjne firmy Schiedel, które zapewniają optymalną wymianę powietrza w pomieszczeniach i komfort mieszkania. Wentylacja Schiedel skutecznie zmniejsza ilości substancji szkodliwych i zapachów, które mają ujemny wpływ na nasze zdrowie. Pustak wentylacyjny Schiedel Thermo to innowacyjny produkt oparty na pustaku wentylacyjnym z betonu lekkiego. Dodatkowo jest wyposażony w warstwę izolacji termicznej, która znacznie poprawia właściwości izolacyjne pustaka. Pustak Schiedel Thermo charakteryzuje stabilność i trwałość, dzięki czemu sprawdza się nawet w najtrudniejszych warunkach klimatycznych. W porównaniu do komina wentylacyjnego wykonanego z cegły, izolacyjność termiczna pustaka Thermo jest wyższa o około 17%.

Kolejnym rozwiązaniem usprawniającym wymianę powietrza w pomieszczeniach jest wentylacja hybrydowa Schiedel Flow. W przypadku źle działającej wentylacji w pomieszczeniach zamkniętych wartości graniczne CO2 osiągane są bardzo szybko. Poza tym wzrost zawartości pary wodnej w pomieszczeniach zwiększa ryzyko występowania drobnoustrojów, pleśni, grzybów oraz może być przyczyną złego samopoczucia.

Wśród akcesoriów warto też zwrócić uwagę na elementy pozwalające poprawić skuteczność działania wentylacji grawitacyjnej. Nasada grawitacyjna Schiedel Bryza poprawia ciąg w kanale wentylacyjnym wykorzystując do tego siłę wiatru opływającego wokół nasady, a jednocześnie jest zabezpieczeniem kanału kominowego np. przed deszczem, co jest uciążliwe szczególnie w górzystych rejonach kraju.

W przypadku wyjątkowo niekorzystnych zewnętrznych warunków atmosferycznych lub gdy istnieje konieczność zwiększenia ciągu wentylacyjnego, cyrkulacja powietrza może zostać wymuszona. Do tego celu Schiedel zaprojektował nasadę hybrydową Schiedel Fenko sterowaną czujnikiem wilgotności lub fotodiodą. Dopóki ciąg grawitacyjny jest na wystarczającym poziomie, nasada działa grawitacyjnie, a wentylator mechaniczny zostaje automatycznie włączony dopiero po przekroczeniu ustalonego przez użytkownika progu wilgotności lub po włączeniu światła.

Pamiętajmy, że tylko właściwie zaprojektowany oraz wykonany system kominowy zapewni prawidłowe odprowadzenie spalin oraz optymalną wymianę powietrza.

«
»

Dodaj komentarz