Obecnie, kiedy mamy świadomość jak cenny jest każdy kW energii, zarówno w zakupie jak i kosztach pozyskania związanych z degradacją środowiska, szukamy rozwiązań pozwalających na ograniczanie zapotrzebowania na nią. Zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła w nowopowstających budynkach jest niemal naturalnym, i coraz chętniej wybieranym, krokiem w stronę oszczędność energii.

Jakie warunki musi spełniać istniejący budynek, aby można było zamontować w nim system wentylacji z odzyskiem ciepła?
Warunki wyznaczone zostały przez standardy WT2021. Wcześniejsze standardy Ep były na poziomie 95 kWh/m2/rok. Od stycznia 2021 roku poziom ten został obniżony do 70 kWh/m2/rok dla budynków jednorodzinnych. Montaż systemu wentylacji z odzyskiem ciepła przyczyni się do tego, że nawet budynki podlegające termomodernizacji będą spełniać WT2021.
Jaka jest wymagana minimalna wysokość do rozprowadzenia instalacji w stropie?
Wysokość modułu bazowego systemu Reku Plus wynosi 88 mm. Jest to minimalna wysokość w stropie pod wylewką.
Jakie wymagania musi spełniać pomieszczenie, w którym zainstalowana będzie centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła?
Urządzenia powinny być tak zainstalowane, aby była zapewniona możliwość ich okresowej kontroli, naprawy lub chociażby regularnej wymiany filtrów. Pomieszczenie powinno być wyposażone w odpływ kanalizacyjny syfonowany. Ważne też by pomieszczenie było wystarczająco izolowane i zawsze panowała w nim dodatnia temperatura.
Czy kanały wentylacyjne powinny być izolowane na całej długości?
Prawidłowo wykonana instalacja wentylacji mechanicznej powinna być zaizolowana na całej długości instalacji.
Na czym polega i jak prawidłowo przeprowadzić regulację systemu wentylacji z odzyskiem ciepła?
Regulacja systemu wentylacyjnego polega odpowiednim ustawieniu anemostatów lub przepustnic kanałowych, aby uzyskać zaprojektowane wydatki powietrza w odpowiednich pomieszczeniach mieszkalnych.
Czy każda centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła ma funkcję oczyszczania powietrza?
Każda centrala wentylacyjna posiada sekcje oczyszczania powietrza. Jeden filtr na przewodzie czerpnym oraz drugi na wywiewnym
Jakie rozwiązania i filtry stosuje się w nowoczesnych centralach w celu poprawy jakości powietrza w budynku?
W nowoczesnych centralach wentylacyjnych stosuje się filtry dokładne klasy F7, które pozwolą zatrzymać zanieczyszczenia takie jak zarodniki pleśni, grzybów, bakterii, pyłki, kurz. Pozwala to zagwarantować czyste i zdrowe powietrze użytkownikom. Warto stosować oryginalne filtry dedykowane wybranym centralom. Gwarantuje to wydajną i cichą pracę urządzenia, co bezpośrednio przekłada się na niższe zużycie energii. Dodatkowo zyskuje się gwarancje właściwej higieny systemu i uzyskania deklarowanego poziomu filtracji i ochrony przed zanieczyszczeniami. To także ograniczenie kosztów serwisowych do minimum i bezpieczeństwo przed utrata gwarancji producenta. Warto pamiętać, ze wydłużony okres gwarancji obowiązuje wyłącznie przy użyciu oryginalnych akcesoriów dedykowanych do wybranych modeli.

W jaki sposób rekuperacja wpływa na poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu? Czy przy niskich temperaturach zewnętrznych konieczne jest stosowanie dodatkowego nawilżacza w pomieszczeniu?
Oszacowano, że człowiek odczuwa komfort, gdy wilgotność w powietrzu wynosi 45%. Niestety w sezonie zimowym, w okresie gdy grzejemy, dość powszechnym zjawiskiem jest problem z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Zjawisko to określane jest tzw. „suchym powietrzem”, które niekorzystnie wpływa m.in. na podrażnienie śluzówki nosa. Zjawisko to jest potęgowane przez wentylację mechaniczną, która w przypadku rekuperatora z wymiennikiem przeciwprądowym usuwa sporą część wilgoci z budynku. W takim przypadku warto pomyśleć o zastosowaniu dodatkowego nawilżacza pomieszczeniowego, aby przy jego pomocy nadrobić straty wilgoci. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie rekuperatora z wymiennikiem obrotowym, którego bardzo ważną zaletą jest odzysk części wilgoci z powietrza wywiewanego i dostarczenie jej z powrotem do budynku.
Jakie faktyczne oszczędności przynosi system rekuperacji domu?
System rekuperacji gwarantuje wydajną wentylację budynku i to jest jego podstawowe zadanie. Odzysk ciepła w wentylacji mechanicznej gwarantuje niższe zapotrzebowanie budynku na energię, co z pewnością wpłynie na wysokość rachunków. Szacuje się, że system rekuperacji pozwoli na oszczędności w wysokości ok 30%.
Czy rekuperacja może zastąpić ogrzewanie i klimatyzację?
Rekuperacja zapewnia stałą, wydajną wymianę powietrza. W energooszczędnych budynkach zastępuje okresowo wydajną wentylację grawitacyjną. Rekuperacja nie zastąpi systemu ogrzewania budynku, jednak odczuwalnie zmniejszy zapotrzebowanie budynku na prąd i zmniejszy wysokość rachunków, szacunkowo o 30%. Podobnie z systemem klimatyzacji pomieszczeń – rekuperacja jest w stanie delikatnie chłodzić pomieszczenia w okresie letnim, ale mowa raczej o 1-2oC. Dlatego rekuperacja nie jest w stanie zastąpić systemu klimatyzacji, ani tym bardziej stanowić systemu ogrzewania budynku.
Jakie są obecnie najczęściej stosowane w centralach wymienniki?
Wymiennik przeciwprądowy oraz obrotowy to dwa najczęstsze typy wymienników stosowanych przez producentów central wentylacyjnych. Wymiennik obrotowy zapewnia odzysk energii cieplnej na wysokim poziomie – do 86%. Dodatkowo zastosowanie wymiennika obrotowego umożliwia utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Eliminuje w ten sposób problemy skraplającej się pary na oknach, z drugiej strony nie mamy do czynienia z tzw. suchym powietrzem w okresie zimowym. Wymiennik przeciwprądowy, jako że jest konstrukcja stałą, bez ruchomych elementów, nie używa się silników elektrycznych. Niestety, o ile wymienniki entalpiczne nie mają problemu z zamarzaniem, o tyle w przeciwprądowych możliwość przymarzania wymiennika może się pojawić. W celu zabezpieczenia urządzenia uruchamiane są procedury antyzamrożeniowe, które pobierają energię elektryczną, poprzez załączenie grzałki elektrycznej. Biorąc pod uwagę natomiast odzysk energii w skali roku, to tu w zależności od rodzaju zastosowanego wymiennika, jest ona różna. Większą sprawnością odzysku energii w skali roku cechują się wymienniki obrotowe. Ich budowa wpływa na niemalże stałą sprawność odzysku energii. Inaczej wygląda to w przytoczonych wymiennikach przeciwprądowych gdzie sprawność odzysku energii jest mocno zależna od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

Na co zwrócić uwagę wybierając konkretny model centrali wentylacyjnej?
Centralę wentylacyjną najlepiej wybrać pod kątem pomieszczenia, w którym ma zostać zamontowana. Jeżeli posiadamy użytkowe poddasze to warto wykorzystać je i właśnie tam zamontować urządzenie z podłączeniem króćców bocznym. Jeżeli dysponujemy miejscem w pomieszczeniu gospodarczym warto rozważyć centralę wentylacyjną pionową z górnym podłączeniem króćców. Jeżeli decydujemy się na podwieszane sufi ty to warto rozważyć montaż centrali dedykowanej do takiego rozwiązania, która ma kompaktowe wymiary i łatwo ją zamontować. Z kolei wydajność urządzenia dobiera się do powierzchni budynku i wymaganej wielokrotności wymiany powietrza.
EKSPERT FACHOWEGO INSTALATORA
Łukasz Sobczyk
Iglotech Sp. z o. o.