Optymalizacja wydajności kolektorów słonecznych

Tylko odpowiednio dobrana oraz dokładnie przemyślana instalacja solarna pozwoli na osiągnięcie założonych celów energetycznych. Na co zwrócić uwagę podczas dopasowania i montażu systemu lub jego rozbudowy, aby działał on jak najefektywniej?

Optymalizacja pracy instalacji solarnej i zagospodarowanie nadprodukcji energii

W związku z dużą popularnością instalacji solarnych w Polsce oraz lawinowym wzrostem przypadkowych instalatorów zajmujących się montażem instalacji, spadła średnia jakość wiedzy na temat efektywnego działania instalacji solarnej.

Błędy popełniane na etapie projektowania oraz wykonawstwa instalacji solarnych

Błędy popełniane przez projektantów oraz instalatorów mogą się w krótkim okresie czasu objawić w postaci obniżonej wydajności instalacji solarnej, zbędnego postoju lub nawet prowadzić do uszkodzeń podzespołów. Błędy te wynikają z szeregu przyczyn, które zostaną pokrótce przedstawione.

OZE: ekologiczna rewolucja w polskich domach

OZE to nic innego jak odnawialne źródła energii takie jak słońce, wiatr czy biomasa. Nie tylko nie wyczerpują się tak jak paliwa kopalne, ale nie są szkodliwe dla środowiska, ponieważ nie emitują gazów cieplarnianych. Już wkrótce obowiązywać zacznie w Polsce ustawa o OZE, która może wprowadzić obowiązek montażu w nowopowstającym budynku przynajmniej jednego systemu pozyskującego energię z odnawialnych źródeł. To prawdziwa ekologiczna rewolucja.

Ekologiczne źródła ciepła szansą na trwałe obniżenie kosztów eksploatacyjnych

Słońce jest źródłem energii odnawialnej, która w postaci promieni słonecznych dociera do powierzchni ziemi i może być absorbowana przez kolektory słoneczne.

Nowe rozwiązania techniczne w kolektorach słonecznych

W związku ze stale rosnącym popytem na rynku kolektorów słonecznych pojawiają się nowe rozwiązania techniczne, które służą poprawie jakości oraz konkurencyjności cenowej tradycyjnych kolektorów słonecznych. Poszukuje się również możliwości wykorzystania kolektorów w nowych konstrukcjach, które pozwalają na rozszerzenie spektrum ich wykorzystania. W artykule przedstawione zostaną wybrane zagadnienia modernizacji kolektorów słonecznych.

Instalacje słoneczne – jak zabezpieczyć użytkownika przed poparzeniem?

Alternatywne źródła ciepła, w stosunku do gazowych lub olejowych urządzeń grzewczych przygotowujących ciepłą wodę użytkową, stają się coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem. Instalacje słoneczne są w stanie podgrzać ciepłą wodę do temperatur przekraczających 70°C. W takich przypadkach pojawia się pytanie, jak zabezpieczyć użytkownika przed poparzeniem.

Tworzenie pól kolektorów oraz regulacja zestawów solarnych

Prawidłowe połączenie i posadowienie kolektorów słonecznych oraz właściwy algorytm regulacji są nieodzownym warunkiem uzyskania dużej wydajności przez zestaw solarny. Niejednokrotnie z uwagi na różnorodne dostępne warianty lokalizacji kolektorów słonecznych możliwe jest dokonanie wyboru ich umiejscowienia nie gwarantującego uzyskania maksymalnej wydajności. Równocześnie „geometria” całego systemu solarnego uniemożliwia często uzyskanie prawidłowych parametrów instalacji bez zastosowania regulatora solarnego posiadającego funkcje specjalne. Decydując się na zakup tak zwanego kompletnego zestawu solarnego bez konsultacji z dobrym instalatorem można sporo stracić.

Zestawy solarne we współpracy z różnymi źródłami ciepła

Kolektory słoneczne stanowiące centralny element zestawu solarnego współpracują z różnymi dodatkowymi źródłami ciepła. Wynika to z faktu, że promieniowanie słoneczne po pierwsze dostępne jest tylko w ciągu dnia, a po drugie zmienia się stosownie do pory roku, zmienia się również w trakcie dnia w wyniku przemieszczania się Słońca po nieboskłonie. Dużą rolę w ograniczeniu promieniowania odgrywa zachmurzenie, opady, zanieczyszczenie środowiska itd. Ciepło uzyskane przez kolektory nie wystarcza więc do zabezpieczenia potrzeb energetycznych użytkownika. Stosuje się więc kotły olejowe, gazowe, na paliwo stałe, wykorzystuje energię elektryczną itd.

System dopłat do kolektorów

Duże zainteresowanie wykorzystaniem energii słonecznej do ogrzewania i pozyskiwania c.w.u. podyktowane jest między innymi niestabilną sytuacją na rynku paliw konwencjonalnych. Ryzyko niekontrolowanego wzrostu cen i podyktowane tym działania mające na celu uniezależnienie się od sieciowych dostawców sprawiły, że możliwość inwestycji w kolektory słoneczne, przynajmniej rozważa praktycznie każdy odpowiedzialny właściciel budynku. Niewątpliwy ruch na rynku pojawił się po wprowadzeniu systemu dopłat do kolektorów słonecznych. Początkowo, po zachłyśnięciu się nowym programem przyszedł czas na sceptyczne uwagi. Wyciągnięte z nich wnioski doprowadziły do pewnych modyfikacji i dostosowania programu do realiów rynkowych. Jak to wygląda obecnie - opowiada nam Witold Maziarz, rzecznik NFOŚiGW.