Kolektory słoneczne


  • Kolektory słoneczne w nowej odsłonie

    Kolektory słoneczne w nowej odsłonie

    W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i ze względów ekonomicznych klienci coraz częściej koncentrują się na obniżaniu kosztów energii i korzystaniu z odnawialnych źródeł energii. Taką możliwość zapewnia instalacja solarna.  Na rynku zaobserwować można znaczące zwiększenie zainteresowania tą technologią, ze względu na możliwość łatwego magazynowania energii cieplnej, wysoką efektywność, niezawodność a także niezależność instalacji od zmieniających…

  • Technologie solarne firmy Taconova – sprawdzone produkty umożliwiające efektywne wykorzystanie energii słonecznej w sektorze prywatnym i komercyjnym

    Technologie solarne firmy Taconova – sprawdzone produkty umożliwiające efektywne wykorzystanie energii słonecznej w sektorze prywatnym i komercyjnym

    Taconova Group AG, z siedzibą w Szwajcarii, będąca częścią amerykańskiej rodziny firm TACO, w swojej ponad 60-letniej historii opracowała szereg produktów przeznaczonych do integracji z systemami solarnymi. Pomagają one nie tylko obniżyć koszty energii, ale również oszczędzać zasoby naturalne. Największym zainteresowaniem cieszą się w pełni wyposażone stacje solarne, zawory równoważące i pompy obiegowe do instalacji solarnych…

  • Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne – co wybrać?

    Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne – co wybrać?

    Energia słoneczna stwarza ogromny potencjał dla wykorzystania darmowego źródła powszechnie dostępnej, bezpłatnej i całkowicie przyjaznej środowisku naturalnemu energii. Można ją wykorzystać zarówno do produkcji energii elektrycznej, jak i ciepła. Wobec konieczności obniżania zużycia tradycyjnie wytwarzanej energii, energia słoneczna pozostaje absolutnie bezkonkurencyjna pod względem ekonomicznym i ekologicznym. Jednym z dylematów właściciela domu pozostaje obecnie często pytanie…

  • Baterie słoneczne. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

    Baterie słoneczne. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

    Choć działanie kolektorów słonecznych jest pozornie proste, to by móc w pełni wykorzystywać ich potencjał, warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. W poniższym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania, które mogą okazać się pomocne przyszłym nabywcom. Kolektor – z czego jest zbudowany? Wszystkie kolektory słoneczne konstruowane są w oparciu o podobne zasady. Na ich budowę…

  • Sprawność kolektorów słonecznych

    Sprawność kolektorów słonecznych

    Sprawność kolektorów słonecznych nie jest na tyle wysoka by zabezpieczyć całkowicie potrzeby cieplne użytkowników, dlatego z reguły współpracują z dodatkowym źródłem ciepła. Jednakże dbałość o ich możliwie najwyższą sprawność i jakość oraz optymalne zaprojektowanie instalacji, przekłada się z czasem na wymierne oszczędności, których skala po kilku dekadach może zrobić spore wrażenie, choć nie zawsze tak…

  • Ochrona instalacji solarnych przed przegrzaniem

    Ochrona instalacji solarnych przed przegrzaniem

    Dla prawidłowej pracy instalacji solarnych ważne są odpowiednie zabezpieczenia przed przegrzaniem. W praktyce zabezpieczenia tego typu bazują na kilku rozwiązaniach.

  • Optymalizacja wydajności kolektorów słonecznych

    Optymalizacja wydajności kolektorów słonecznych

    Tylko odpowiednio dobrana oraz dokładnie przemyślana instalacja solarna pozwoli na osiągnięcie założonych celów energetycznych. Na co zwrócić uwagę podczas dopasowania i montażu systemu lub jego rozbudowy, aby działał on jak najefektywniej?

  • Optymalizacja pracy instalacji solarnej i zagospodarowanie nadprodukcji energii

    Optymalizacja pracy instalacji solarnej i zagospodarowanie nadprodukcji energii

    W związku z dużą popularnością instalacji solarnych w Polsce oraz lawinowym wzrostem przypadkowych instalatorów zajmujących się montażem instalacji, spadła średnia jakość wiedzy na temat efektywnego działania instalacji solarnej.

  • Błędy popełniane na etapie projektowania oraz wykonawstwa instalacji solarnych

    Błędy popełniane na etapie projektowania oraz wykonawstwa instalacji solarnych

    Błędy popełniane przez projektantów oraz instalatorów mogą się w krótkim okresie czasu objawić w postaci obniżonej wydajności instalacji solarnej, zbędnego postoju lub nawet prowadzić do uszkodzeń podzespołów. Błędy te wynikają z szeregu przyczyn, które zostaną pokrótce przedstawione.

  • OZE: ekologiczna rewolucja w polskich domach

    OZE: ekologiczna rewolucja w polskich domach

    OZE to nic innego jak odnawialne źródła energii takie jak słońce, wiatr czy biomasa. Nie tylko nie wyczerpują się tak jak paliwa kopalne, ale nie są szkodliwe dla środowiska, ponieważ nie emitują gazów cieplarnianych. Już wkrótce obowiązywać zacznie w Polsce ustawa o OZE, która może wprowadzić obowiązek montażu w nowopowstającym budynku przynajmniej jednego systemu pozyskującego…


Najnowszy numer

  • Fachowy Instalator 5/2024