Kolektory słoneczne
-
Korzyści z integracji kolektorów słonecznych z tradycyjnymi źródłami ciepła
Dominującym trendem w instalacjach ogrzewania wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania jest ciągłe obniżanie zapotrzebowania energii oraz zwiększanie wykorzystania darmowej energii odnawialnej. Całość wpisuje się w strategię Unii Europejskiej dotyczącej ograniczenia emisji CO2 oraz rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii. Kolektory słoneczne Wspieranie tradycyjnych systemów grzewczych, takich jak pompy ciepła, piece na biomasę czy kotły gazowe, w połączeniu…
-
Kolektory słoneczne w nowej odsłonie
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i ze względów ekonomicznych klienci coraz częściej koncentrują się na obniżaniu kosztów energii i korzystaniu z odnawialnych źródeł energii. Taką możliwość zapewnia instalacja solarna. Na rynku zaobserwować można znaczące zwiększenie zainteresowania tą technologią, ze względu na możliwość łatwego magazynowania energii cieplnej, wysoką efektywność, niezawodność a także niezależność instalacji od zmieniających…
-
Technologie solarne firmy Taconova – sprawdzone produkty umożliwiające efektywne wykorzystanie energii słonecznej w sektorze prywatnym i komercyjnym
Taconova Group AG, z siedzibą w Szwajcarii, będąca częścią amerykańskiej rodziny firm TACO, w swojej ponad 60-letniej historii opracowała szereg produktów przeznaczonych do integracji z systemami solarnymi. Pomagają one nie tylko obniżyć koszty energii, ale również oszczędzać zasoby naturalne. Największym zainteresowaniem cieszą się w pełni wyposażone stacje solarne, zawory równoważące i pompy obiegowe do instalacji solarnych…
-
Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne – co wybrać?
Energia słoneczna stwarza ogromny potencjał dla wykorzystania darmowego źródła powszechnie dostępnej, bezpłatnej i całkowicie przyjaznej środowisku naturalnemu energii. Można ją wykorzystać zarówno do produkcji energii elektrycznej, jak i ciepła. Wobec konieczności obniżania zużycia tradycyjnie wytwarzanej energii, energia słoneczna pozostaje absolutnie bezkonkurencyjna pod względem ekonomicznym i ekologicznym. Jednym z dylematów właściciela domu pozostaje obecnie często pytanie…
-
Baterie słoneczne. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Choć działanie kolektorów słonecznych jest pozornie proste, to by móc w pełni wykorzystywać ich potencjał, warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. W poniższym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania, które mogą okazać się pomocne przyszłym nabywcom. Kolektor – z czego jest zbudowany? Wszystkie kolektory słoneczne konstruowane są w oparciu o podobne zasady. Na ich budowę…
-
Sprawność kolektorów słonecznych
Sprawność kolektorów słonecznych nie jest na tyle wysoka by zabezpieczyć całkowicie potrzeby cieplne użytkowników, dlatego z reguły współpracują z dodatkowym źródłem ciepła. Jednakże dbałość o ich możliwie najwyższą sprawność i jakość oraz optymalne zaprojektowanie instalacji, przekłada się z czasem na wymierne oszczędności, których skala po kilku dekadach może zrobić spore wrażenie, choć nie zawsze tak…
-
Ochrona instalacji solarnych przed przegrzaniem
Dla prawidłowej pracy instalacji solarnych ważne są odpowiednie zabezpieczenia przed przegrzaniem. W praktyce zabezpieczenia tego typu bazują na kilku rozwiązaniach.
-
Optymalizacja wydajności kolektorów słonecznych
Tylko odpowiednio dobrana oraz dokładnie przemyślana instalacja solarna pozwoli na osiągnięcie założonych celów energetycznych. Na co zwrócić uwagę podczas dopasowania i montażu systemu lub jego rozbudowy, aby działał on jak najefektywniej?
-
Optymalizacja pracy instalacji solarnej i zagospodarowanie nadprodukcji energii
W związku z dużą popularnością instalacji solarnych w Polsce oraz lawinowym wzrostem przypadkowych instalatorów zajmujących się montażem instalacji, spadła średnia jakość wiedzy na temat efektywnego działania instalacji solarnej.
-
Błędy popełniane na etapie projektowania oraz wykonawstwa instalacji solarnych
Błędy popełniane przez projektantów oraz instalatorów mogą się w krótkim okresie czasu objawić w postaci obniżonej wydajności instalacji solarnej, zbędnego postoju lub nawet prowadzić do uszkodzeń podzespołów. Błędy te wynikają z szeregu przyczyn, które zostaną pokrótce przedstawione.