Jak poprawić ciąg kominowy?

Wybierając, a następnie instalując system centralnego ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę przede wszystkim na dwa parametry: moc kotła i jego sprawność. Mało kto przy tym zdaje sobie sprawę z tego, że na ostateczną efektywność spalania wpływa wiele czynników. O ilości zużywanego paliwa i uzyskiwanego z niego ciepła w dużej mierze decyduje m. in. ciąg kominowy – ilość powietrza biorącego udział w procesie spalania.

Zbiorczy system powietrzno-spalinowy JEREMIAS CLV

Ostatnimi czasy w budownictwie wielomieszkaniowym coraz częściej znajdują zastosowanie kotły gazowe c.o. o niewielkich mocach (do 21 kW) montowane dotychczas w domkach jednorodzinnych.

Jak dobrać system kominowy do kotła

Kluczową kwestią w przypadku doboru systemu kominowego jest jego dostosowanie do urządzenia grzewczego, z którego będą odprowadzane spaliny. Wpływa to na bezpieczną eksploatację oraz bezpieczeństwo użytkowników. Nie zapominajmy ponadto, że sposób zaprojektowania i wykonania komina wpływa na wydajność kotła oraz parametry jego pracy.

Ucieczka przed czadem

Nowoczesne urządzenia grzewcze z zamkniętą komorą spalania zdobywają coraz więcej zwolenników w naszym kraju. W połączeniu z systemami kominowymi nowej generacji eliminują zagrożenie zatrucia czadem oraz znacznie poprawiają efektywność energetyczną. Warto jednak wiedzieć, że aby te urządzenie były bezpieczne – muszą spełniać szczegółowe normy obowiązujące na terenie UE.

Dobry system kominowy to inwestycja w bezpieczeństwo

Z badań opublikowanych przez Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa wynika, że około 50% inwestycji budowlanych w Polsce to prywatne przedsięwzięcia. Wolimy samodzielnie budować domy, ponieważ uważamy że taki scenariusz jest najkorzystniejszy cenowo. Chcąc obniżać koszty przedsięzwięcia, często korzystamy z jak najtańszych materiałów budowanych. Takie oszczędności mogą okazać się nie tylko złudne, ale również niebezpieczne. Dzisiaj tłumaczymy, dlaczego warto kupować systemy kominowe u znanych producentów.

Prawidłowy wybór komina

Komin to wyrób budowlany, który jest nierozłącznie związany z systemem grzewczym i nie można go projektować w oderwaniu od podstawowych informacji związanych z rodzajem kotła czy też zastosowanym paliwem.

Dobry komin to podstawa

Komin jest kluczowym elementem konstrukcyjnym niemal każdego budynku. Kominy, które znajdują zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym, różnią się między sobą przeznaczeniem oraz konstrukcją.

Systemy kominowe

Główną zaletą współczesnych ceramicznych systemów kominowych jest ich wielowarstwowa konstrukcja. „Sercem” komina jest odprowadzająca spaliny rura, wykonana z ceramiki technicznej lub stali. Część konstrukcyjną tworzą pustaki z betonu lekkiego.

Różnorodność rozwiązań = uniwersalne zastosowanie

Systemy kominowe do kotłów z zamkniętą komorą spalania i kotłów kondensacyjnych marki Beretta

Nowoczesne systemy kominowe

Główną zaletą współczesnych systemów kominowych jest ich wielowarstwowa konstrukcja. „Sercem” komina jest odprowadzająca spaliny rura, wykonana z ceramiki technicznej lub stali.