Wełna mineralna szklana – parametry i zastosowanie

Ocieplenie domu jednorodzinnego to nie tylko zewnętrzna izolacja ścian, ale również wewnętrzna izolacja dachu. W przypadku tej drugiej najczęściej stosuje się wełnę mineralną szklaną. Jakie parametry posiada ten materiał? Jak stosować wełnę mineralną szklaną? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Techniki właściwego zabezpieczania przewodów elektrycznych

Parametry wełny mineralnej szklanej

Wełna mineralna szklana to materiał izolacyjny, który wytwarzany jest z piasku kwarcowego oraz pochodzącej z recyklingu stłuczki szklanej. Może być stosowana jako ocieplenie domu jednorodzinnego, ponieważ jest materiałem niepalnym, czyli nie przyczynia się do rozwoju ognia, nawet w warunkach rozwiniętego pożaru (800 °C), a także nie zapala się (nie wydziela ciepła, dymu ani płonących kropel lub cząstek). Wełnę mineralną szklaną ze względu na mniejszą gęstość niż jej skalnego odpowiednika wykorzystuje się głównie do izolacji dachów skośnych. Jest to możliwe, ponieważ nie obciąża nadmiernie konstrukcji oraz sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie działają duże obciążenia. Może być również wykorzystywana do izolacji ścian trójwarstwowych, czy konstrukcji szkieletowych lub belkowych. W sprzedaży dostępna jest w formie płyt lub rolek.

Wełna mineralna szklana cieszy się popularnością nie tylko ze względu na niepalność, ponieważ za jej użyciem przemawiają również inne parametry. Najważniejszy wśród nich jest z pewnością współczynnik przewodzenia ciepła λ, który jest mierzony w W/(m·K). Warto mieć świadomość, że im mniejsza wartość tego współczynnika tym lepsza izolacyjność termiczna wełny. Istotna jest również jej gęstość oraz ciężar, ponieważ przekłada się to na obciążenie więźby dachowej. Kwestią, której nie można również bagatelizować są parametry akustyczne, ponieważ wełna mineralna szklana dobrze tłumi hałas, co pozwala wygłuszyć pomieszczenie.

REKLAMA

Jak stosować wełnę mineralną szklaną?

Jak już wspomniano wełnę mineralną szklaną wykorzystuje się najczęściej do ocieplenia poddaszy, a sam sposób jej układania jest uzależniony od warstw pokrycia dachowego. W przypadku zastosowania na krokwiach paroprzepuszczalnej membrany wełnę należy układać bezpośrednio pod wiatroizolacją. Jeżeli jednak pokrycie dachowe posiada pełne deskowanie należy pamiętać o zachowaniu szczeliny wentylacyjnej pomiędzy deskowaniem, a wełną, która powinna wynosić około 2-3 centymetry. Warto również pamiętać, że wełna powinna szczelnie przylegać do krokiew, co pozwoli zapobiec powstawaniu mostków termicznych. W związku z tym dobrą praktyką jest docięcie pasów szerszych o 2-3 cm niż przestrzeń pomiędzy krokwiami i umieszczenie ich ściśle we właściwym miejscu. W efekcie materiał izolacyjny będzie ściśle przylegał do krokwi, a także dopasuje się do nierówności, które mogą na nich występować. Samo mocowanie wełny jest bardzo proste, a zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu sznurek, który należy rozciągnąć krzyżowo.

Podsumowując należy stwierdzić, że wełna mineralna szklana to materiał, bez którego trudno wyobrazić sobie ocieplenie domu jednorodzinnego. Odpowiednie parametry wełny sprawiają, że jest ona zarówno bezpieczna, jak i zapewnia odpowiednią izolację termiczną.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Najnowsze