Wentylacja mechaniczna w obiektach użyteczności publicznej

Wentylacja w budynkach, zapewniając ciągły dopływ świeżego powietrza, wspiera nie tylko elewację i konstrukcję budynku, ale także pozytywnie wpływa na zdrowie mieszkańców. Oczywistym jest więc, że system ten pełni kluczową rolę nie tylko w domach, ale także w miejscach publicznych – takich jak szkoły, szpitale, centra handlowe.
Jak na to zapatrują się współczesne przepisy? W jaki sposób odpowiednia wentylacja mechaniczna wpływa na bezpieczeństwo i jakość życia?

Wentylacja mechaniczna w obiektach użyteczności publicznej

Czym jest wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna to rodzaj systemu wentylacyjnego, który wykorzystuje różnorodne komponenty do ciągłego dopływu świeżego powietrza. Docelowo więc powinna być zaprojektowana i wykonana według konkretnych wymagań jakościowych, zapewniając właściwe warunki termiczne i wilgotnościowe.

Mając na względzie te wytyczne, projektowanie instalacji do obiektów publicznych, powinno opierać się na indywidualnym podejściu – tj. dostosowując ją pod wytyczne konkretnego obiektu i zastosowanej dotychczas instalacji. Ważne jest także, aby brać pod uwagę stan powietrza w danym regionie, tak aby zapewnić maksymalny komfort cieplny.

REKLAMA

Przepisy dotyczące wentylacji w miejscach publicznych

Wymagania wobec wentylacji publicznej określa norma, oznaczona skrótem PN-83/B-03430. Symbole te określają dokument, nazywany „Wentylacją w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej”, który powstał na mocy uchwały z lutego 2000 roku.

Według wytycznych dokumentu – strumień powietrza wentylacyjnego powinien:

  • Wynieść 20 m3/h dla każdej przebywającej wewnątrz osoby,
  • Jeśli dopuszcza się palnie tytoniu, wartość ta rośnie do 30 m3/h dla każdej przebywającej osoby,
  • W przypadku żłobków i przedszkoli wartość wynosi – 15 m3/h dla każdego dziecka
  • Dla pokojów zbiorowych (takich jak np. świetlice), wartość wynosi 20 m3/h dla każdej przebywającej osoby,
  • W przypadku wnętrz klimatyzowanych i wentylowanych, ale bez możliwości otwierania okien – 30 m3/h dla każdej przebywającej osoby
  • We wnętrzach klimatyzowanych i wentylowanych, bez otwieranych okien i z dopuszczoną możliwością palenia tytoniu – 50 m3/h dla każdej przebywającej osoby

Jaką wentylację mechaniczną wybrać?

Kluczowa jest oczywiście jakość i profesjonalizm zastosowanego mechanizmu (więcej informacji na tej stronie www). Tylko w ten sposób zyskasz gwarancję bezpieczeństwa i ochrony – zarówno budynku, jak i przebywających wewnątrz osób.

Obecnie w budynkach biurowych i zabudowie użyteczności publicznej, wentylacja mechaniczna jest standardem – przeważnie opartym na centralach wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Docelowo w jej montażu uwzględnia się rodzaj i przeznaczenie pomieszczenia, a także warunki panujące w środowisku wewnętrznym.

Wszystko po to, aby utrzymać:

  • Odpowiednią temperaturę,
  • Optymalną wilgotność,
  • Przepływ powietrza „z” i „na” zewnątrz,
  • Jak najmniejszy poziom zanieczyszczenia.

Coraz częściej w zabudowach wykorzystuje się systemy w pełni zautomatyzowanie, które samoistnie dbają o jak najwyższą jakość powietrza. W tej roli doskonale sprawdzą się rozwiązania D+H Polska, o których więcej przeczytasz na ich stronie.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *