Zasobniki ciepłej wody użytkowej marki Bosch

Dobór urządzeń do podgrzewu CWU nie jest prosty, trzeba uwzględnić wiele czynników np. powierzchnia do instalacji urządzenia, paliwo (źródło energii) lub dyspozycyjna moc maksymalna. Najważniejszą rzeczą jest oszacowanie wielkości poboru c.w.u.: przepływu maksymalnego i całkowitego. Umożliwia to program do wymiarowania i doboru podgrzewaczy c.w.u. dostępny pod linkiem: www.bosch-thermotechnology.com

Zasobniki c.w.u. wymagają dłuższego czasu pracy niż urządzenia przepływowe. Jednak mogą się „odwdzięczyć” większymi wydajnościami niż układy przepływowe. Warto rozważyć zastosowanie zasobnikowego podgrzewacza c.w.u., kiedy dysponujemy odpowiednim miejscem na urządzenia oraz czasem na podgrzew wody (np. 2-3 godzinny podgrzew c.w.u. w budynku wielorodzinnym przed porannym lub wieczornym poborem szczytowym).

Zasobnik c.w.u. WS300, WS310, WS400, WPS390, WPS490
Zasobnik c.w.u. WS300, WS310, WS400, WPS390, WPS490

Zasobnikowe podgrzewacze CWU marki Bosch są zbiornikami ciśnieniowymi ze stali lub stali szlachetnej o pojemnościach od około 100 do 1000 [l]. Zbiorniki wykonane ze zwykłej stali od środka pokryte są higieniczną warstwą emalii. Jest to materiał kompozytowy złożony ze szkła i stali. Wysoka gładkość ogranicza powstawanie osadów na wewnętrznych powierzchniach, które mogłyby niekorzystnie wpływać na jakość wody, ułatwia też ewentualne czyszczenie oraz stanowi zabezpieczenie antykorozyjne podgrzewacza. Dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne tzw. ochronę katodową stanowi anoda magnezowa.

REKLAMA

Inne zalety zasobników marki Bosch:

  • duży zakres zastosowania ze względu na twardość wody
  • neutralne w stosunku do składu wody
  • obojętne w stosunku do materiału, z którego wykonana jest instalacja
  • łatwe w czyszczeniu.
Zasobnik c.w.u. W 120, 160, 200
Zasobnik c.w.u. W 120, 160, 200

W dolnej części podgrzewacza znajduje się wężownica, przez którą przepływa woda kotłowa. Moc wężownicy w zależności od typu podgrzewacza wynosi od kilkudziesięciu do ponad 100 [kW]. Podgrzana przez wężownicę woda dzięki konwekcji zaczyna unosić się od góry wypełniając podgrzewacz. Podgrzewanie trwa tak długo póki woda znajdująca się w podgrzewaczu nie osiągnie wymaganej temperatury, o czym informuje czujnik umieszczony w tulei wspawanej w podgrzewacz na odpowiedniej wysokości. Konwekcyjne ruchy wody powodują wyrównywanie się temperatury w całej objętości podgrzewacza. Po osiągnięciu wymaganej temperatury wody w podgrzewaczu następuje wyłączenie pompy ładującej podgrzewacz. Podczas „przechowywania” wody w podgrzewaczu następuje jej minimalne wychłodzenie. Woda chłodniejsza (o większym ciężarze) spływa na dno podgrzewacza natomiast woda cieplejsza dzięki różnicy ciężarów właściwych utrzymywana jest w górnej części zbiornika. Podczas poboru ciepła woda wypływa górnym króćcem dolnym zaś uzupełnia ją woda zimna. Dzięki różnicy ciężarów właściwych wody ciepła z zimną miesza się tylko minimalnie. Gdy temperatura wody przy czujniku (w środkowej części zasobnika) spadnie poniżej nastawionej wartości załączany jest kocioł oraz pompa ładująca podgrzewacz. Proces podgrzewu wody jest powtarzany.

Zasobnik c.w.u. WST300-5C
Zasobnik c.w.u. WST300-5C

Wężownica grzewcza doprowadzona do samego dna podgrzewacza uniemożliwia powstawanie stref martwych, w których mogłyby rozwinąć się bakterie tzw. legionelle. Przeciwdziałanie rozwojowi bakterii polega na stosowaniu przynajmniej raz na tydzień tzw. wygrzewania antybakteryjnego (podgrzanie wody w podgrzewaczu oraz w instalacji c.w.u. do temperatury 70-80 [oC] oraz stosowanie odpowiednich materiałów stykających się z wodą.

Decydując się na zasobniki marki Bosch, inwestor ma do dyspozycji szeroką gamę urządzeń o pojemnościach od około 100 do 1000 [l] z jedną lub dwiema wężownicami.

www.bosch-termotechnika.pl

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Najnowsze