Profesjonalna obróbka drewna i metalu przy użyciu narzędzi ręcznych oraz maszyn szlifierskich to prace, w których sprawdzą się między innymi rolki ścierne. Materiały te umożliwiają bardzo dokładne szlifowanie i wygładzanie powierzchni oraz usuwanie naddatków materiału. Pozwalają na efektywne szlifowanie zarówno metodą na sucho, jak i na mokro. Rolki są cenione za łatwość użytkowania i swoją efektywność.
Na rynku można spotkać szereg towarów tej klasy różniących się ziarnem, nasypem, granulacją czy podłożem.

Wykorzystanie rolek ściernych w szlifowaniu drewna
Przygotowanie powierzchni do malowania lub i lakierowania czy też renowacja starych mebli to czynności, podczas których zastosowanie znajdują rolki ścierne. Szlifowanie drewna jest procesem wieloetapowym, który rozpoczynamy od zastosowania taśmy ściernej o niskiej granulacji P40-P60. Pozwala to na skuteczne zdarcie starych powłok malarskich lub i lakierniczych oraz usunięcie naddatków materiałowych. Etap pośredni obróbki realizujemy przy użyciu papieru o ziarnistości P80-P100. Ostateczne wykończenie przeprowadzane jest przy użyciu pasów P120-P180.
Należy pamiętać, iż granulacja rolek ściernych powinna być dobrana do konkretnego rodzaju drewna z uwzględnieniem jego twardości. Właściwy materiał ścierny warto nabyć w sprawdzonym miejscu np. w sklepie internetowym producenta – sklep.klingspor.pl na stronie https://sklep.klingspor.pl/5-rolki-scierne. Najtwardsze gatunki drewna takie dąb są zwykle wygładzane z użyciem podłóż ściernych o granulacji P150÷P180, czasami wyższej. Sam papier lub płótno winno być elastyczne, szczególnie jeśli pracujemy z maszyną wyposażoną w rolkę zwrotną o małej średnicy. Ważnym aspektem jest też grubość złącza taśmy, która nie może znacząco odbiegać od grubości produktu (taśmy) poza złączem.
Płótno ścierne w maszynowej obróbce metali
Wysokiej klasy płótno ścierne w rolkach jest również stosowane w maszynowej obróbce metali. Dobrym przykładem jest płótno z nasypem z ziarna elektrokorundowego poddanego wcześniej w procesie produkcji hartowaniu termicznemu. Pozwala to na jego skuteczne i wydajne stosowanie w trakcie szlifowania elementów mosiężnych i stali nierdzewnej z użyciem automatów szlifierskich. Tego typu płótna ścierne są wykorzystywane przez producentów:
- balustrad i przesuwnych bram stalowych,
- szkieletowych konstrukcji metalowych,
- łopat turbin wiatrowych,
- wyposażenia gastronomicznego,
- implantów oraz narzędzi chirurgicznych.
Interesującym zastosowaniem rolek ściernych jest wytwarzanie sztućców o wysokim połysku. Na potrzeby obróbki wykończeniowej wykorzystywane są tutaj ścierniwa o bardzo dużej granulacji na poziomie P300-P400.
Wartym wspomnienia przykładem jest także produkcja tytanowych protez medycznych oraz elementów konstrukcji maszyn lotniczych. Stopy tytanu należą do najtwardszych metali stosowanych w przemyśle. Wymagają zastosowania akcesoriów szlifierskich o podwyższonej wytrzymałości i nasypie z ziarna ceramicznego lub z węglika krzemu. Doskonałe wykończenie ich powierzchni jest możliwe dzięki rolkom ściernym odpowiednio dobranym do konkretnego zastosowania.
Artykuł zewnętrzny Partnera