Zawór czerpalny odporny na działanie mrozu – SCHELL POLAR II

Wykonując zewnętrzne punkty poboru wody w budynkach nowych i modernizowanych, warto stosować specjalne zawory czerpalne odporne na działanie surowych warunków atmosferycznych. Ujemne temperatury i zmieniająca się w lód woda mogą spowodować uszkodzenie armatury lub nawet rozsadzenie instalacji. Takiego ryzyka można uniknąć, stosując innowacyjny, mrozoodporny zawór SCHELL POLAR II, który działa bezawaryjnie nawet w okresie zimowym.

Armatura czerpalna montowana na zewnątrz jest wystawiona na działanie warunków zewnętrznych oraz ujemne temperatury, dlatego niezbędne jest jej dokładne odwodnienie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Zamarzająca woda zwiększa swoją objętość, doprowadzając do zniszczenia mechanizmu. Najlepszym sposobem na uniknięcie czasochłonnego, ręcznego zamykania dopływu wody jest montaż mrozoodpornej armatury SCHELL POLAR II. Dzięki starannie przemyślanej konstrukcji pełne odwodnienie zaworu następuje w momencie zakręcenia pokrętła umieszczonego na jego korpusie. Zewnętrzna armatura SCHELL POLAR II jest dostarczana ponadto z ergonomicznym pokrętłem „Comfort” i kluczem nasadowym. Opcja zamykania zaworu na klucz umożliwia jego zabezpieczenie przed nieuprawnionym użytkowaniem, np. w miejscach publicznie dostępnych czy w budynkach użytkowanych tylko sezonowo.

SCHELL POLAR II został wyposażony w pokrętło Comfort oraz klucz zabezpieczający. Fot. SCHELL
SCHELL POLAR II został wyposażony w pokrętło Comfort oraz klucz zabezpieczający. Fot. SCHELL

Rozwiązanie z automatycznym odwodnieniem

W odróżnieniu od standardowej armatury czerpalnej, innowacyjny zawór POLAR II zamyka się na końcu obudowy. Dzięki temu jego korpus pozostaje wypełniony wodą tylko do granicy ogrzewanego pomieszczenia. Natomiast część zaworu, która znajduje się w ścianie i na zewnątrz pomieszczenia, jest automatycznie odwadniana w momencie zamknięcia armatury. Dopływ wody można trwale odciąć za pomocą pokrętła lub przekręcając głowicę przy użyciu znajdującego się w komplecie klucza. Drugie z rozwiązań jest szczególnie użyteczne w przypadku obiektów użytkowanych sezonowo, jak np. domki letniskowe. Aby uniemożliwić jakąkolwiek manipulację przy zaworze przez osoby niepowołane, można zdemontować pokrętło. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości stopów mosiądzu rozwiązanie jest bardzo trwałe, a jego wysoką szczelność gwarantują wytrzymałe uszczelnienia typu O-ring stosowane zamiast tradycyjnych płaskich uszczelek.

REKLAMA

Zawór długi SCHELL POLAR II Set przeznaczony do nowo budowanych inwestycji. Fot. SCHELL
Zawór długi SCHELL POLAR II Set przeznaczony do nowo budowanych inwestycji. Fot. SCHELL

Łatwy montaż w nowych budynkach

Zestaw SCHELL POLAR II Set został zaprojektowany z myślą o szybkiej i łatwej instalacji mrozoodpornego zaworu w budynkach w stanie surowym, bez względu na grubość ściany i materiał, z jakiego została wzniesiona. Mechanizm zaworu znajduje się w mosiężnym korpusie, który umieszcza się w odpowiednio przygotowanym przepuście w murze z odpowiednim spadkiem wynoszącym 1º. Prefabrykowane rozwiązanie jest przystosowane do montażu w standardowej ścianie o grubości od 200 do 500 mm. Po wykończeniu elewacji budynku przepust jest przycinany i powstaje przyłącze armatury. Ostatnim krokiem montażowym jest nałożenie armatury czerpalnej i rozety nakładanej na zewnętrzny mechanizm zaworu.

Zawór SCHELL POLAR II do montażu w istniejących budynkach. Fot. SCHELL
Zawór SCHELL POLAR II do montażu w istniejących budynkach. Fot. SCHELL

Doskonałe rozwiązanie modernizacyjne

Mrozoodporna armatura POLAR II jest dostępna również w specjalnym zestawie montażowym do użycia w już istniejącej instalacji wodnej. Podłączenie armatury przeprowadzane jest wtedy poprzez przyłącze gwintowane G½ lub rurę miedzianą o średnicy 15 mm. Głębokość zabudowy armatury wynosi do 480 mm, zaś ściana w której ma być instalowany SCHELL POLAR II, musi mieć grubość minimalnie 200 mm, a maksymalnie – 500 mm. W wersji montażowej przeznaczonej do montażu w remontowanych budynkach, wymiary zaworu można również bez wysiłku dopasować do głębokości ściany. Do zestawu jest dołączane specjalne narzędzie, które umożliwia jego przycinanie do pożądanej długości. Od wewnętrznej strony budynku należy natomiast zapewnić tylko przyłącze wodne do podłączenia armatury.

Więcej informacji:
https://www.schell.eu/polska-pl/produkty/armatura-przylaczeniowa/armatura-zewnetrzna-mrozoodporna.html

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *