Strona główna Archiwum Fachowego Instalatora

Archiwum Fachowego Instalatora

Światowe badania pokazują, że mimo wprowadzonych dyrektyw dotyczących energooszczędnych urządzeń nadal konsumujemy coraz więcej energii. Choć świadomość w tej dziedzinie rośnie, to trudno nam zrezygnować z dobrodziejstw cywilizacji. Pomimo globalnych działań promocyjnych na rzecz ograniczania zużycia energii i tym samym ochrony środowiska największą motywacją nadal pozostają realne i wymierne...
W sezonie zimowym jednym z najpopularniejszych tematów był smog. Zarówno w mediach, jak i w rozmowach sąsiedzkich poruszane były kwestie jego przyczyn i skali szkodliwości. Latem, kiedy wygasły stare piece, wygasły emocje związane ze smogiem. Ale temat nie zniknął jak za sprawą czarodziejskiej różdżki. Za parę miesięcy przywołają go...
Trzeba być na czasie i podążać z nowinkami – tylko w ten sposób unikniemy rutyny i znużenia zawodowego. A najlepszym miejscem do poznania nowości branżowych są targi i konferencje. Za nami największe wydarzenie jakim są, odbywające się co dwa lata w Poznaniu, targi Instalacje. Zobaczyliśmy tam wiele ciekawych produktów, które...
Zaparowane szyby od wewnątrz, skraplająca się po nich woda, wilgoć pod parapetem i we wnękach okiennych. Oprócz tego niedziałający przepływowy podgrzewacz wody z otwarta komorą spalania. Często wisienką na torcie są zaklejone kratki wentylacyjne – bo sąsiad często gotuje kapustę na obiad i czuć to w całym domu! Wiele osób...
Wydawałoby się, że koniec roku to zamknięcie pewnego etapu. W gruncie rzeczy tak nie jest. Jest to tylko – jakże przyjemna i potrzebna – przerwa od codzienności, możliwość spędzenia czasu w inny, świąteczny sposób. Kilka chwil po odkorkowaniu szampana wracamy w wir stałych obowiązków. Stwierdzenie „coś się kończy – coś...
OD REDAKCJI
Ciepło, coraz cieplej… atmosferę podsyca nie tylko pogoda, ale i rozkręcony sezon budowlany. Powstają zarówno obszerne rezydencje, jak i skromne domy o powierzchni nie przekraczającej 100 m2. Mimo znaczących różnic finansowych inwestorów obu grup łączy jedno – oczekują domu optymalnego w eksploatacji i bezawaryjnego. Pomagają w tym nowe technologie, ale nie pomaga wielość możliwych rozwiązań. Każda decyzja dotycząca wyboru rodzaju np. instalacji, wymaga zgłębiania wiedzy i szukania systemów dostosowanych do konkretnych potrzeb.
Na szczęście współczesna technika daje wybór pomiędzy rozwiązaniami gotowymi i „szytymi na miarę”. Ważne by ich montaż był właściwy, bo nic nie doskwiera tak, jak system wadliwy od chwili uruchomienia. A o błędach wykonawczych i ich skutkach lepiej tylko czytać niż się z nimi zmagać.
Miłej lektury życzy
Redakcja
OD REDAKCJI
Targi i spotkania branżowe to najlepsze miejsca na poznanie nowych trendów i kierunków rozwoju branży. To też najlepsze miejsca do obejrzenia najnowszych rozwiązań i urządzeń. Tej wiosny wiele się w tej dziedzinie wydarzyło. Niewątpliwie największe znaczenie miały odbywające się co dwa lata targi ISH we Frankfurcie. Wnioski jakie płyną po ich odwiedzeniu nasuwają się same. Branża kieruje się w stronę ekologii, energooszczędności i ułatwiania życia. Większość urządzeń, wykorzystując automatykę i programowanie, może być niemal bezobsługowych. Tylko co to znaczy? Czy możemy pozostać bezmyślni i zdać się na technologię. Gdzie w tym wszystkim jest człowiek? Czy jego rola ogranicza się tylko do naciśnięcia guzika OFF/ON? Na te pytania już każdy z nas musi sobie sam odpowiedzieć.
Miłej lektury życzy
Redakcja
OD REDAKCJI
Słuchając ostatnio wiadomości w radiu czy TV wydawać by się mogło, że najczęściej powtarzanym słowem jest „smog”. Problem jakości powietrza w naszym kraju wreszcie stał się tematem ważnym nie tylko uwagi dziennikarzy ale również władz lokalnych. I nic dziwnego. Kłęby czarnego dymu wydobywające się z komina to już nie tylko stary obrazek z Bytomia czy Katowic. Z powodu smogu, zimową porą, cierpimy wszyscy.
Z czego to wynika? Przyczyn jest wiele – stare kotły, złej jakości paliwo, traktowanie kotłów na paliwo stałe jak domowych spalarni śnieci. Ale to są tylko przyczyny bezpośrednie. Na to wszystko można zaradzić ustawami i programami wspierającymi zakup nowoczesnych, ekologicznych urządzeń.
Gorzej jest z przyczynami pośrednimi – czyli głównie świadomością ekologiczną, w właściwie jej brakiem. Edukacja w tym temacie powinna rozpocząć się jak najszybciej, tak by dorastające pokolenie nie popełniało błędów rodziców i wzrastało w przekonaniu, że to od nich zależy jakość życia na ziemi. A zapał do dbania o najbliższe otoczenie zaszczepiali już teraz swoim dziadkom i rodzicom.
Miłej lektury życzy
Redakcja
Wydawałoby się, że koniec roku to zamknięcie pewnego etapu. W gruncie rzeczy tak nie jest. Jest to tylko – jakże przyjemna i potrzebna – przerwa od codzienności, możliwość spędzenia czasu w inny, świąteczny sposób. Kilka chwil po odkorkowaniu szampana wracamy w wir stałych obowiązków. Stwierdzenie „coś się kończy – coś się zaczyna” nie jest tu trafione, zwłaszcza w odniesieniu do branży instalacyjnej. Zmiany jakich jesteśmy świadkami to ciągła ewolucja.
Rozwój, który dąży do minimalizacji niemalże wszystkiego. Nie tylko gabarytowo – minimalizujemy zużycie energii, emisję szkodliwych substancji, wykorzystanie surowców naturalnych, a nawet wkład naszej pracy np. w instalację i obsługę systemów.
I właśnie – mając na uwadze to ostatnie – życzę Wam, Drodzy Czytelnicy, byście w ten świąteczny czas energię zużywali tylko na przyjemności, a napełnione w ten sposób akumulatory przygotowali na przyszłoroczne ciekawe wyzwania.
Miłej lektury życzy
Redakcja.
Brrrr… sezon grzewczy czas zacząć! Przez ostatnie lata wiele się w branży grzewczej zmieniło. Z dużą pewnością miała na to wpływ dyrektywa ErP, ale nie tylko. Wyższy standard życia i coraz większe oczekiwania inwestorów co do komfortu obsługi instalacji grzewczych wymusiły na producentach rozwiązania pozwalające na niemal „bezobsługowość” tych systemów. Priorytetem przy projektowaniu nowych rozwiązań jest też energooszczędność i… wygląd. Jak się okazuje, estetyka ma duży wpływ na decyzję zakupową. Sterowanie ogrzewaniem nie wymaga już przełączania zaworów i regulowania skomplikowanych układów. Wystarczy przycisk na panelu sterowania lub wejście w specjalną aplikację na smartfonie. Aby więc rozpocząć sezon grzewczy wystarczy jeden klik… z dowolnego miejsca na świecie.
Miłej lektury życzy
Redakcja.

Zobacz także