Rekuperacja
-
Rekuperacja. Odpowiedź na wyzwanie rosnącego zużycia energii do chłodzenia pomieszczeń.
Do roku 2050 chłodzenie pomieszczeń będzie odpowiadało za prawie 40 proc. całego oczekiwanego wzrostu zapotrzebowania na energię. Liczba klimatyzatorów na świecie potroi się do poziomu 6 miliardów, a zużycie energii przez urządzenia tego typu ma wzrosnąć do 6200 TWh. Rozwiązaniem pozwalającym na obniżenie intensywności pracy klimatyzatorów i w konsekwencji zmniejszenie zużycia przez nie energii jest…
-
Rekuperator w kuchni i łazience – czy to dobre rozwiązanie w tych pomieszczeniach?
Nowoczesne budownictwo jest przede wszystkim energooszczędne. W związku z tym nowe mieszkania oraz domy są niezwykle szczelne, a to oznacza, że tradycyjny system wentylacji grawitacyjnej powoli przestaje być opłacalny. Standardem staje się wentylacja mechaniczna, inaczej określana mianem rekuperacji. Decyzję związaną z instalacją tego systemu najlepiej podjąć jeszcze na etapie projektowania, ponieważ wentylacja mechaniczna wymaga montażu…
-
Ważne aspekty podczas montażu wentylacji z odzyskiem ciepła
Rekuperacja jest obecnie jednym z najbardziej popularnych, nowoczesnych sposobów wentylacji, który doskonale sprawdza się w budynkach o podwyższonych standardach termoizolacyjnych. Warunkiem jej efektywnego działania jest nie tylko samo urządzenie, ale także prawidłowy montaż. Tymczasem błędy mogą powstać właściwie na każdym jego etapie. W tym artykule przedstawimy takie, które zdarzają się najczęściej. Błędy projektowe Wentylacja mechaniczna…
-
Rekuperator SlimAIR – wysoka sprawność i niskie zużycie energii
Centrala rekuperacyjna SlimAIR 250 to podsufitowa jednostka o wysokiej sprawności temperaturowej (90% odzysku ciepła) i niskim zużyciu energii. Przeznaczona do energooszczędnej wentylacji domów i mieszkań o powierzchni do 120 m². Idealna do montażu podsufitowego Wysokość rekuperatora wynosi zaledwie 24,2 cm, co stanowi idealne rozwiązanie dla instalacji w ograniczonej przestrzeni, np. w suficie podwieszanym. Rekuperator SlimAIR…
-
Czym jest rekuperacja?
W budynkach mamy do czynienia z dwoma rodzajami wentylacji, a mianowicie grawitacyjną lub mechaniczną. Pierwszy sposób wentylowania pomieszczeń uważany jest za przestarzały i nie jest polecany do nowoczesnych budynków. W tych energooszczędnych wręcz wymagana jest wentylacja mechaniczna. Z dzisiejszego poradnika dowiesz się, czym jest rekuperacja. Rekuperacja – co warto wiedzieć? Należy wiedzieć, że rekuperacja to…
-
Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła – pytania czytelników
Obecnie, kiedy mamy świadomość jak cenny jest każdy kW energii, zarówno w zakupie jak i kosztach pozyskania związanych z degradacją środowiska, szukamy rozwiązań pozwalających na ograniczanie zapotrzebowania na nią. Zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła w nowopowstających budynkach jest niemal naturalnym, i coraz chętniej wybieranym, krokiem w stronę oszczędność energii. Jakie warunki musi spełniać istniejący budynek,…
-
Rekuperacja w starym domu? Rozwiązanie dla budynków w trakcie termomodernizacji.
Rekuperatory ścienne nazywane również rekuperatorami pokojowy czy bezkanałowymi są alternatywą dla kompletnego scentralizowanego systemu rekuperacji. Rekuperator ścienny jest polecany, gdy z jakiegoś powodu nie możemy zainstalować tradycyjnego systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, np. kiedy nie ma miejsca na rozprowadzenie sieci kanałów. Ścienne jednostki odzysku ciepła są często montowane w istniejącym, starszym budynku, szczególnie w…
-
Rekuperacja decentralna (ścienna) – alternatywa dla centralnego systemu rekuperacji
Rekuperacja cieszy się coraz większą popularnością. Wciąż jednak kojarzy się ze sporym nakładem sił i środków, wynikającym z konieczności przeprowadzenia dużego remontu podczas montażu pełnowymiarowej instalacji. Tymczasem na rynku znaleźć można znacznie prostsze urządzenia oparte o tę samą zasadę, zwane rekuperatorami decentralnymi, ściennymi lub pokojowymi. W coraz lepiej izolowanych domach wentylacja grawitacyjna przestała spełniać swoje…
-
Rekuperacja sprzymierzeńcem w walce z grzybami, bakteriami i wirusami
Odkurzamy, regularnie wycieramy kurze i wietrzymy pomieszczenia. Mimo to, grzyby, bakterie i wirusy wciąż rozprzestrzeniają się w wilgotnych i ciepłych zakamarkach naszych domów. Jak możemy je powstrzymać? Czy regularne sprzątanie wystarczy, aby zadbać o czyste powietrze? Rekuperacja może nam to ułatwić. Wilgotność powietrza a bakterie i wirusy Do rozwoju pleśni, pierwotniaków, grzybów, bakterii czy roztoczy…
-
Rekuperacja – energooszczędna wentylacja
Obecnie, kiedy mamy świadomość jak cenny jest każdy kW energii, zarówno w zakupie jak i kosztach pozyskania związanych z degradacją środowiska, szukamy rozwiązań pozwalających na ograniczanie zapotrzebowania na nią. Zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła w nowopowstających budynkach jest niemal naturalnym, i coraz chętniej wybieranym, krokiem w stronę oszczędność energii. Mimo to zagadnienia rekuperacji wciąż budzą…