Bateria umywalkowa – jaką wybrać?

Wybór armatury łazienkowej jest równie ważny co wybór ceramiki. Wiele osób traktuje baterie łazienkowe jako element dekoracyjny, zwracając uwagę głównie na design i kolorystykę. Jest to podstawowy błąd, gdyż urządzenie to odpowiada także za zużycie wody oraz wygodę użytkową. Musi więc być funkcjonalne oraz pasować do rodzaju misy. Na co zwracać uwagę podczas zakupu armatury do umywalki? Podpowiadamy!

Bateria umywalkowa – jaką wybrać?

Rodzaj uchwytu

Pierwszą decyzją, którą będziesz musiał podjąć, jest wybór sposobu obsługi urządzenia. Element ten odpowiada za funkcjonalność oraz komfort korzystania z baterii. Pomaga także w gospodarowaniu wodą, dlatego ma znaczenie z ekonomicznego punktu widzenia. Producenci oferują wiele rozwiązań, które dzielą się ze względu na rodzaj uchwytu. Można tu wymienić baterie umywalkowe:

  • jednouchwytowe – składają się z jednej dźwigni, która kontroluje temperaturę wody oraz intensywność strumienia. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż za pomocą tego samego uchwytu możesz dopasować odpowiednie parametry wody.
  • dwuuchwytowe – zazwyczaj są wyposażone w pokrętła do regulacji temperatury i ciśnienia wody. Nowoczesne modele składają się z dwóch dźwigni. Taka bateria umywalkowa jest nieco mniej wygodna w obsłudze, gdyż trzeba operować obydwoma elementami, aby ustawić optymalne wartości strumienia.
  • bezdotykowe – to najnowocześniejszy wariant dostępny na rynku. Ma wbudowany czujnik podczerwieni, który po wykryciu ruchu ręki uruchamia strumień. Dostępne są także warianty z przyciskiem samozamykającym, który automatycznie odcina odpływ wody po określonym czasie. Temperaturę ustawia się za pomocą małego pokrętła.

Najbardziej ekologiczne są baterie umywalkowe bezdotykowe, które samodzielnie kontrolują ilość zużytej wody, co przekłada się na oszczędności i niższe rachunki.

Sposób montażu

Ważnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest sposób montażu. Tu wybór powinien być uzależniony od rodzaju umywalki, warunków technicznych łazienki oraz sposobu doprowadzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej. Baterie umywalkowe dzielą się na:

  • stojące – to najpopularniejszy model, do którego jest przystosowanych większość umywalek. Montuje się je bezpośrednio w misie umywalkowej, w przeznaczonym do tego celu otworze.
  • ścienne – jak sama nazwa wskazuje, montuje się je na ścianie. Można to zrobić podtynkowo, wtedy wszystkie części montażowe ukryte są pod płytkami. W wariancie natynkowym cały korpus oraz elementy składowe instaluje się na ścianie i są widoczne dla użytkowników.
  • wolnostojące – taką baterię montuje się w sposób niezależny od misy. Może być przymocowana do podłogi lub blatu. Wariant ten polecany jest do umywalek nablatowych lub połączonych z szafką.

Nie można zapominać, że bateria umywalkowa ma wpływ także na estetykę wnętrza i pełni funkcję dekoracyjną. Powinna być więc dobrana do stylu aranżacji pomieszczenia pod kątem kolorystyki oraz wyglądu. Jest to jednak sprawa indywidualna i zależy od gustu inwestora. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, aby armatura była dobrej jakości, gdyż będzie dość intensywnie eksploatowana. Ciekawą ofertę takich produktów posiada producent Roca, które łączy optymalne rozwiązania z estetyką.

Poprzedni artykułZastosowanie produktów UV-C firmy LEDVANCE w dezynfekcji powietrza, powierzchni oraz wody
Następny artykułGdzie kupić nowoczesne lampy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj