Systemy przeciwpożarowe są jednym z najważniejszych aspektów wpływających na bezpieczeństwo pracy lub zamieszkiwania w określonym budynku. Czy wejścia ewakuacyjne są tam dobrze oznaczone? Czy zainstalowano jakiekolwiek systemy wczesnego wykrywania zagrożenia? Czy jest łatwy dostęp do gaśnic, aby w razie zaprószenia ognia można było bardzo łatwo zlikwidować niebezpieczeństwo jeszcze w zarodku?
Wielu właścicieli lub użytkowników budynków nie ogranicza się jednak tylko do podstawowych elementów ochrony przeciwpożarowej i wyposaża wykorzystywane przez siebie nieruchomości w dodatkowe systemy znacznie poprawiające bezpieczeństwo w razie wystąpienia faktycznego zagrożenia.
Jednym z takich systemów są z pewnością układy oddymiania, które dostępne są pod postacią specjalnych klap dachowych oraz okien. Te właśnie elementy warto posiadać na wyposażeniu budynku, bowiem jak pokazują statystyki, aż 80% ofiar pożarów to przede wszystkim ofiary zaczadzenia.
REKLAMA
Systemy oddymiające są więc w stanie zwiększyć szansę na przeżycie, gdyż szybko i sprawnie potrafią przekierować trujący dym na zewnątrz, a jednocześnie doskonale radzą sobie z wpuszczeniem do wnętrza budynku świeżego powietrza, którego każdy metr sześcienny jest w czasie ewakuacji na wagę złota.
Okna oddymiające występują w wielu różnych rodzajach, przez co bardzo łatwo da się dopasować je do konkretnych rozmiarów otworów okiennych. Co więcej, w ramach systemu oddymiania wyposażone są w elektryczne, bądź hydrauliczne otwieranie, które uruchamiane jest automatycznie w momencie, gdy specjalne czujniki wykryją niebezpieczne stężenie toksycznych związków w powietrzu.
Dodatkowo okna takie mogą służyć do codziennej szybkiej wentylacji wnętrz bez potrzeby samodzielnego otwierania każdego z nich z osobna. Dzięki temu w parę chwil jesteśmy w stanie zapoczątkować cykl cyrkulacji powietrza przynoszący świeżość i usuwający przykre zapachy z całego budynku.
Czy warto inwestować w okna oddymiające? Z pewnością tak. Bowiem poprawa bezpieczeństwa pracy jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na atmosferę wśród pracowników.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.