Czym jest rekuperacja?

W budynkach mamy do czynienia z dwoma rodzajami wentylacji, a mianowicie grawitacyjną lub mechaniczną. Pierwszy sposób wentylowania pomieszczeń uważany jest za przestarzały i nie jest polecany do nowoczesnych budynków. W tych energooszczędnych wręcz wymagana jest wentylacja mechaniczna. Z dzisiejszego poradnika dowiesz się, czym jest rekuperacja.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja – co warto wiedzieć? 

Należy wiedzieć, że rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna. Może być ona nawiewno-wywiewna, a przy zastosowaniu wymiennika ciepła możliwy jest też jego odzysk. Wtedy mamy do czynienia z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Rekuperacja pozwala na wymianę zużytego powietrza na świeże, a także odzyskanie ciepła z powietrza wywiewanego i przekazanie go do powietrza nawiewanego bez mieszania się strumieni. Dzięki zastosowaniu filtrów w rekuperatorze powietrze nawiewane jest oczyszczane z kurzu, smogu, a także alergenów. Im dokładniejsze są filtry, tym więcej małych cząstek mogą wyłapać. Oczywiście należy je okresowo wymieniać, aby zachować sprawność wentylacji mechanicznej na najwyższym poziomie i nie pogorszyć jakości powietrza w domu.   

Jak zbudowany jest system wentylacji mechanicznej? 

Głównym elementem wentylacji mechanicznej jest rekuperator, w którym znajduje się wymiennik ciepła i dokonuje się przekazanie ciepła z powietrza nawiewanego do wywiewanego. Spotykają się w nim dwa strumienie, które oddzielone są od siebie płytami przekazującymi ciepło. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne, które rozprowadzają świeże powietrze po domu. Kanały wentylacyjne wyciągają też brudne powietrze z pomieszczeń i przekazują je do rekuperatora, a następnie na zewnątrz. Ważnymi elementami systemu wentylacji mechanicznej są także czerpnia i wyrzutnia. Przez tę pierwszą zasysane jest powietrze z zewnątrz i na niej także może znajdować się filtr powietrza. W pewnej odległości od czerpni jest też wyrzutnia, która odprowadza zużyte powietrze. We wszystkich pomieszczeniach znajdują się kratki i anemostaty. 

REKLAMA

Kiedy należy projektować wentylację mechaniczną?

Najlepiej jeśli wentylacja mechaniczna jest zaplanowana na etapie budowy domu. Zatem należy wybrać projekt domu, w którym przewidziano wentylację mechaniczną. Może być to projekt poglądowy, bo rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych i umiejscowienie rekuperatora inwestor może zmienić, czyli zmodyfikować projekt na późniejszym etapie. W budownictwie pasywnym i energooszczędnym wybór rekuperacji jest właściwie niezbędny, a wiąże się to chociażby z koniecznością zapewnienia określonego współczynnika przenikania ciepła nie tylko dla okien czy drzwi, ale i dla całego budynku. Niemożliwe jest uzyskanie niskiego w przypadku, gdy stosuje się wentylację grawitacyjną. Rekuperacja jest możliwa do zastosowania także w istniejącym budynku trzeba jednak wiedzieć, że w tym przypadku konieczne jest przygotowanie odpowiedniego projektu i przygotowanie się na konieczność kucia w ścianach, choć czasem możliwe jest zastosowanie zabudowy kanałów wentylacyjnych. Rekuperację w starym budynku można wykonać w ramach termomodernizacji. 

Rekuperacja może pozwolić zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku i to nawet kilkadziesiąt procent. Zużywa się znacznie mniej ciepła, co przekłada się na niższe rachunki. Z kolei rachunki za prąd wcale nie muszą być wysokie, jeśli połączy się system wentylacji mechanicznej z systemem fotowoltaicznym. Warto również podkreślić, że rekuperatory to urządzenia energooszczędne, które mogą pracować w kilku trybach.

Artykuł Partnera       

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *