Danfos początkuje rewolucję na miarę nowego stylu życia

Firma Danfoss wprowadza na rynek linię produktów nowej generacji pod nazwą living by Danfoss. Urządzenia te są odpowiedzią na wyzwania, które wynikają z szybko zmieniającego się stylu życia.

rewolucja-na-miare-nowego-stylu-zycia

Rodzina produktów living by Danfoss składa się z bezprzewodowego systemu regulacji Danfoss Link™ i living connectâ, samodzielnych termostatów elektronicznych living ecoâ i głowic living designâ. Produkty te zostały stworzone, aby zaspokoić wymagania różnych grup użytkowników. Dla najbardziej wymagających Danfoss stworzył Danfoss Link™ współpracujący z living connectâ. To najbardziej zaawansowane rozwiązanie umożliwia zarządzanie całym systemem z jednego miejsca w domu, dzięki panelowi sterującemu, który kontroluje pracę termostatów grzejnikowych. Dla tych, którzy nie potrzebują aż tak zaawansowanego systemu przygotowany został living ecoâ, czyli samodzielnie funkcjonujący elektroniczny termostat grzejnikowy. Termostat ten można obsługiwać za pomocą wyświetlacza znajdującego się na głowicy. Wyświetlacz w tym produkcie jest większy niż w living connectâ, co umożliwia jeszcze łatwiejszą obsługę. Do miejsc, w których produkty elektroniczne nie są wskazane (np. tam gdzie występuje duża wilgotność lub zapylenie) przewidziany został tradycyjny termostat o nazwie living designâ.  Jest to elegancki i dyskretny termostat nawiązujący swą stylistyką do wszystkich produktów tej serii.

Na podstawie długoletnich obserwacji rynku, a także badań przeprowadzonych wśród użytkowników systemów grzewczych wyróżniono trzy najbardziej pożądane cechy termostatów. Są to: oszczędność ogrzewania, wygoda użytkowania i komfort cieplny. Aby sprostać tym wymaganiom, Danfoss opracował nową serię produktów living by Danfoss. Przy jej tworzeniu zastosowano najnowocześniejszą technologię, dzięki której powstał najmniejszy elektroniczny termostat na świecie. Danfoss, jako pierwszy zdołał „zmieścić” tak dużo funkcji, w tak małym urządzeniu.

REKLAMA


Sercem nowych termostatów jest silnik krokowy. Wykorzystanie takiego rozwiązania umożliwiło znaczne oszczędności energii. Silnik krokowy jest sterowany przez układ elektroniczny, który dokonuje pomiaru temperatury i na podstawie wybranego programu precyzyjnie ją reguluje. Dzięki zastosowaniu takiego silnika możliwa była miniaturyzacja urządzenia. Precyzyjna regulacja, a co za tym idzie oszczędność ogrzewania, została uzyskana dzięki elektronizacji urządzenia pozwalającej m.in. na dokonywanie dwupunktowego pomiaru temperatury. Tradycyjne termostaty nie mierzą temperatury, uzależniając swoją pracę od temperatury w otoczeniu głowicy termostatycznej i grzejnika. Konsekwencją pomiaru dwupunktowego, zastosowanego w produktach living connectâ i living ecoâ, jest to, że urządzenie dużo lepiej „czuje” temperaturę w pomieszczeniu, co pozwala na natychmiastową reakcję na zmiany w otoczeniu.

Ponadto nowe urządzenia Danfoss, dzięki zastosowaniu modelu regulacji PID (proporcjonalno-całkująco-różniczkującej), pozwalają na znaczną oszczędność energii. Podczas gdy w tradycyjnych termostatach grzejnikowych wykorzystywany jest proporcjonalny model regulacji charakteryzujący się stosunkowo dużym odchyleniem temperatury utrzymywanej od wartości nastawy, co skutkuje niepotrzebnym zużyciem energii.

Kierując się wynikami badań Danfoss zwrócił również szczególną uwagę na wygodę użytkowania. Aby ją zapewnić w produktach fabrycznie zainstalowano dwa gotowe programy. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie lubią czytać instrukcji obsługi i rozgryzać funkcjonalności urządzeń. Programy są dostosowane do najczęściej spotykanego dobowego cyklu życia użytkowników, choć można je również modyfikować, dopasowując do indywidualnego rytmu dnia. Jeśli użytkownik chce utrzymać w pomieszczeniu stałą temperaturę, korzysta z trybu komfortowego. Aby obniżyć temperaturę w nocy między godziną 22.30 a 6.00, wybiera pierwszy z zainstalowanych programów, nazwany trybem nocnym. Natomiast, gdy często jest poza domem, może zastosować drugi program – tryb ekonomiczny, który obniża temperaturę między 22.30 a 6.00 i między 10.00 a 15.00 w ciągu tygodnia roboczego.

Kolejnymi, zupełnie nowymi funkcjami wynikającymi z elektronizacji są: funkcja otwartego okna oraz tryb wakacyjny. Funkcja otwartego okna polega na tym, że termostat wyczuwa gwałtowną zmianę temperatury i rozpoznaje ją, jako otwarcie okna w wyniku, czego przymyka zawór na grzejniku. W tradycyjnym termostacie reakcja byłaby odwrotna. W sytuacji, w której zapomni się o przykręceniu termostatu przy otwieraniu okna termostat wyczuje zmianę, ale zinterpretuje ją źle i w rezultacie otworzy zawór, zwiększy temperaturę i narazi użytkownika na straty. Z badań wynika, że większość ludzi nie przykręca termostatów przy otwieraniu okna, a tym samym traci energię i pieniądze. Tryb wakacyjny to możliwość zredukowania parametrów systemu grzewczego na okres wakacyjny. Wyjeżdżając wystarczy wpisać datę i godzinę powrotu, aby oszczędzać energię podczas nieobecności i wrócić do ciepłego domu.

Dzięki zastosowaniu wymienionych technologii i stworzeniu serii living by Danfoss firma Danfoss udostępniła użytkownikom prosty sposób na znaczne oszczędności energii. Badania symulacyjne przeprowadzone na niemieckim Uniwersytecie w Aachen udowodniły, że przy wymianie zwykłego ręcznego zaworu grzejnikowego na elektroniczny termostat uzyskać można oszczędność rzędu 43%, a przy wymianie tradycyjnych termostatów cieczowych uzyskamy oszczędność wysokości 23% energii.

Produkty z rodziny living by Danfoss zostały wyróżnione prestiżowymi nagrodami za design i funkcjonalność. Living designâ otrzymał IF award, a living ecoâ, living connectâ i Danfoss Link™ nagrodę reddot – Oskara wśród nagród przyznawanych za design.

www.danfoss.pl

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *