Domy inteligentne – jak pomagają w walce z COVID-19?

Praca zdalna, zasłanianie ust i nosa ze względu na obawę przed zarażeniem i zachorowaniem, ciągła dezynfekcja rąk i wiele innych zmian powoli stają się codziennością. W czasach, kiedy bezpieczeństwo jest tak cenne, a zachowanie dystansu społecznego koniecznością, naprzeciw powszednim potrzebom wychodzą domy inteligentne. Oferują one sprawdzone i gotowe do zastosowania sposoby, które zamienią uczucie strachu i przerażenia na wewnętrzny komfort i spokój.

Domy inteligentne – jak pomagają w walce z COVID-19?

Osobisty paczkomat

Jednym z podstawowych rozwiązań, szczególnie przydatnych w dobie pandemii, a oferowanych w ramach domu inteligentnego, jest możliwość ograniczenia kontaktu międzyludzkiego w określonych sytuacjach, np. z kurierem lub listonoszem. Poczta jest wkładana do skrzynek na listy, ale paczkę często musimy odebrać osobiście. Można oczywiście umówić się z kurierem, że zostawi pakunek przy ogrodzeniu, ale co jeśli mamy wartościową przesyłkę i nie chcemy zostawiać jej samej sobie? W takich przypadkach sprawdzi się otwierana zdalnie (np. za pomocą telefonu lub tabletu) skrzynka na listy o zwiększonych wymiarach, która spokojnie pomieści paczki. Rozwiązanie to stało się popularne na skalę globalną i znane jest pod nazwą paczkomatu. Przy jego indywidualnym zastosowaniu pomocne może być także zdalne otwieranie furtki lub bramy, aby kurier odłożył przesyłkę w bezpiecznym miejscu. Moglibyśmy ją zabrać, np. gdy skończymy wideokonferencję.
Dodatkowym ułatwieniem przy kontakcie z kurierem/listonoszem może być automatyczne powiadamianie o nowych przesyłkach. Dla osób, które pracę zdalną wykonują z tropikalnych krajów, przydatne może się okazać również automatyczne przekierowanie rozmowy domofonowej na telefon komórkowy. Należy się jednak liczyć z zaskoczeniem kuriera, który słysząc, że rozmawia z domownikiem, jednocześnie dostaje informację, że nie ma go w domu. Jest to na pewno bezpieczna opcja, gdy czekamy na ważny list i nie chcemy przykrych niespodzianek, które mogą wyniknąć z niedoręczenia z powodu nieobecność

Monitoring już nie tylko wizyjny, ale termalny

Kolejnym rozwiązaniem, stosowanym z powodzeniem np. w instytucjach publicznych, jest automatyczny pomiar temperatury za pomocą kamery. Sam monitoring w domach jest popularny, ale zakładany najczęściej ze względu na obawę przed wtargnięciem nieproszonych gości. Czemu nie rozszerzyć funkcjonalności kamer i nie zabezpieczyć się przed osobami z podwyższoną temperaturą, które być może przenoszą niebezpiecznego wirusa? Taki pomiar może okazać się przydatny również dla domowników. Kiedy w ferworze różnych zajęć nie zauważą pierwszych symptomów przeziębienia lub grypy, system monitoringu automatycznie poinformuje o podwyższonym zagrożeniu zdrowia.

REKLAMA

Proste ograniczenie dotykanych powierzchni

Trzecie rozwiązanie, stosowane z powodzeniem w domach inteligentnych i kojarzące się bezpośrednio z ich ideą, pozwala ograniczyć przenoszenie bakterii i wirusów z powierzchni najczęściej dotykanych w domu – włączników. Oczywiście mowa o sterowaniu głosowym. W tej chwili głosem możemy zarządzać naprawdę wieloma urządzeniami w domu: od światła do odkurzacza. Żarty, kiedy jedna osoba mówi „niech stanie się jasność”, a druga obok włącza oświetlenie są już nie na miejscu. U bardziej konserwatywnych osób, idących jednak z duchem czasu, sprawdzi się zdalne sterowanie z osobistego urządzenia przenośnego.
Ograniczyć kontakt z dotykaną powierzchnią, np. z klamką lub klawiaturą numeryczną, można też poprzez różnego typu czytniki. Stosowane są one już nie tylko przy głównym wejściu do domu lub mieszkania, ale także przy furtce. Rozwiązanie znane z budownictwa wielorodzinnego z powodzeniem można bowiem wykorzystać w domach jednorodzinnych.

Zadbajmy o poziom naszego życia przez jakość powietrza

Kolejnym sposobem, jednym z ważniejszych dla naszego zdrowia, jest kontrola jakości powietrza w pomieszczeniach domu inteligentnego. Wiadomo już, że nie tylko właściwa temperatura zapewnia oczekiwany komfort użytkowania. Aby zachować zdrowie i nie pozwolić na rozwój grzybów w pomieszczeniach, trzeba regulować wilgotność i przeciwdziałać pleśni (jest to możliwe dzięki znajomości punktu rosy). By poprawić koncentrację i pozbyć się bólów głowy, warto kontrolować stężenie CO2 w powietrzu. Nie zapominajmy również o pyłach o niewielkiej średnicy albo cichym zabójcy – czadzie.
Odpowiednie czujniki jakości powietrza na bieżąco reagują i kontrolują poziom stężenia konkretnych substancji. Wentylacja pomieszczeń (dobrze znana z dużych obiektów, gdzie wymagana jest wysoka jakość i energooszczędność, np. biurowców, hal produkcyjnych) jest coraz bardziej popularna także w domach jednorodzinnych. Jeśli mamy rekuperację, możemy obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia oraz żyć ekologicznie.

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Zadbaliśmy o zdrowie fizyczne, więc zatroszczmy się również o aspekt psychiczny. Tutaj także sprawdzą się rozwiązania i ułatwienia z domów inteligentnych. Zdejmują nam z głowy wiele rutynowych czynności, dzięki czemu mamy czas na chwilę relaksu tylko dla siebie.
Zacznijmy od snu. Dom inteligentny w systemie KNX zapewni w sypialni idealne warunki do zdrowego snu. I to prościej, niż możemy się tego spodziewać. Za naciśnięciem jednego przycisku temperatura obniży się do założonej, wszystkie rozpraszające światła wyłączą się, a blask księżyca nie będzie wpadał przez zasłonięte żaluzje. Po 7-8 godzinach twardego snu, system obudzi nas w łagodny i naturalny sposób ogrzewając pomieszczenie, podnosząc żaluzje, załączając ulubiony program w radio lub włączając telewizję śniadaniową. Dodatkowo, na początek dobrego dnia, zrobi ulubioną kawę. W takich warunkach wyjście z łóżka nie powinno już być problemem.

Poranne orzeźwienie

To jednak nie koniec codziennych przyjemności. Po przespanej nocy każdy z chęcią wziąłby szybki prysznic. Dzięki rozwiązaniom inteligentnego domu w systemie KNX, w łazience temperatura ustawia się na idealną do przebywania bez ubrania, lustra nie parują, a podłoga przyjemnie ogrzewa stopy. W porannym pośpiechu unikamy więc niepotrzebnych nerwów i stresu.
Gdy jednak prysznic nie wystarczy, by się przebudzić, z pomocą przychodzi muzyka. Inteligentny dom zapewnia w pełni wystarczalny system multimedialny zintegrowany z całym budynkiem i różnymi potrzebami jego mieszkańców. I tak gdy nastolatek będzie chciał posłuchać rocka, wchodząc do łazienki na poranną toaletę, rodzice mogą preferować wysłuchanie w kuchni porannych wiadomości. W KNX wszystko jest możliwe, zarówno jednoczesne słuchanie różnej muzyki w różnych pomieszczeniach, jak i ustawienie tego samego utworu na wszystkich głośnikach w całym domu. Co więcej, dźwięk może podążać za użytkownikiem i rozbrzmiewać w kolejnych pomieszczeniach, przez które przechodzi. Całość sterowana jest z przycisków na ścianach, jak również telefonów i innych urządzeń przenośnych z ograniczonym dostępem dla wybranych osób. To rozwiązanie poprawi komfort psychicznych wszystkich mieszkańców i z pewnością zadowoli nie tylko melomanów.

Te kilka sprawdzonych sposobów, jakie oferują inteligentne domy, może wspomóc nas w starciu z niewidocznymi przeciwnikami jakimi są m.in. wirusy, poprawić komfort i bezpieczeństwo codziennego życia. Nie należy jednak zapominać o budowaniu odporności poprzez racjonalne odżywianie i uprawianie sportu. Tylko wtedy uchronimy siebie i bliskie nam osoby przed przykrymi skutkami pandemii, by gdy ta się skończy, cieszyć się zdrowiem fizycznym i psychicznym w swoim inteligentnym domu.

Źródło: JUNG

«
»

Dodaj komentarz