Drabiny pionowe – jakie są zastosowania w przemyśle?

Drabiny pionowe, na stałe mocowane do budynków, ścian wewnętrznych czy różnego rodzaju maszyn, są narzędziami szeroko wykorzystywanymi. Służą nie tylko do pracy, ale też do zapewnienia bezpieczeństwa. Znajdują liczne zastosowania między innymi w przemyśle.

Drabiny pionowe - jakie są zastosowania w przemyśle?

Podstawowym zadaniem każdej drabiny jest umożliwienia wykonywania pracy na wysokości, poza zasięgiem rąk człowieka stojącego na ziemi lub innym podłożu.
Drabiny pionowe, mocowane na stałe, służyć mogą więc do dostawania się na wyższy poziom ściany, na dach czy też na wysoką maszynę w zakładzie przemysłowym.
Oprócz tego pełnić mogą funkcję ewakuacyjną – wówczas ich zadaniem jest umożliwienie sprawnego i bezpiecznego opuszczenia obiektu w razie wystąpienia pożaru bądź innego zagrożenia.

Drabiny pionowe – główne rodzaje

Wyróżnić można dwa główne rodzaje drabin pionowych, mocowanych na stałe do ścian budynków, maszyn czy innych obiektów:

REKLAMA

  1. Zestawy z koszem ochronnym – instalowane przeważnie na zewnątrz budynków lub w miejscach, gdzie nie ma innych zabezpieczeń, jeśli różnica poziomów (czyli wysokość drabiny) wynosi więcej niż 3 metry. Kosz służy zabezpieczeniu użytkownika przed upadkiem z dużej wysokości, zarówno podczas schodzenia z drabiny, jak też wchodzenia po niej. Powinien mieć 70-80 centymetrów szerokości i zapewniać swobodę ruchów.
  2. Zestawy bez kosza ochronnego – instalowane najczęściej tam, gdzie znajdują się mechaniczne systemy ochrony przed upadkiem lub przestrzeń jest ograniczona, np.: w szybach wind, kanałach technicznych, elektrowniach wiatrowych czy infrastrukturze komunalnej. Mogą być wyposażone w inne elementy chroniące przed upadkiem, takie jak stopnie antypoślizgowe.

Jeśli w strefie wejścia nie ma możliwości zainstalowania na stałe drabiny z powodów braku miejsca lub występowania innych przeszkód, stosowana jest drabina zawieszana. Zaopatrzona jest w haki, dzięki którym może być „doczepiona” do drabiny mocowanej, której szczebel znajduje się na wysokości 2,2 – 2,6 metra nad poziomem gruntu.

Drabiny pionowe w przemyśle

W poszczególnych sektorach przemysłu drabiny pionowe na co dzień pełnią przede wszystkim funkcję roboczą. Dzięki nim uzyskać można prosty, efektywny, a przede wszystkim bezpieczny system drabin mocowanych na stałe do elementów konstrukcyjnych zarówno obiektów budowlanych, jak i maszyn oraz urządzeń. Zapewniają wygodny dostęp do wszystkich części budynku: wejścia na dach, komin, maszt, drogi ewakuacyjne i przeciwpożarowe.

W zakładach przemysłowych drabiny pionowe gwarantują też stały dostęp do wielkogabarytowych maszyn i urządzeń. Mocowane one są na trwałe również w studzienkach włazowych. Dzięki nim można bezpiecznie dokonać prac naprawczych, serwisowych lub innych w trudno dostępnych miejscach, zarówno nad-, jak i pod poziomem gruntu czy podłogi. Z kolei drabiny wysuwane świetnie sprawdzają się szczególnie w przemyśle budowlanym, zapewniając dostęp do wysoko umieszczonych kabin czy rusztowań.

Jakość i dostosowanie do potrzeb

Aby drabiny pionowe odpowiednio pełniły swoją funkcję, zapewniając zarówno komfortową i bezpieczną pracę, jak też ewakuację, muszą to być certyfikowane produkty, wykonane z materiałów najwyższej jakości. Liczą się takie cechy, jak niezawodność i odporność na warunki atmosferyczne (jeśli drabina ma być zainstalowana na zewnątrz) oraz uszkodzenia mechaniczne.

Oczywiście każdy tego typu sprzęt powinien zostać dostosowany do potrzeb korzystających z niego osób. Zdecydowanie warto zainwestować w akcesoria do drabin, które poprawią zarówno bezpieczeństwo, jak i wygodę użytkowania.
Wybór odpowiedniej drabiny pionowej gwarantuje bezpieczną pracę oraz sprawną ewakuację w razie zagrożenia.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz


Najnowsze