Ekologiczne źródła ciepła szansą na trwałe obniżenie kosztów eksploatacyjnych

Słońce jest źródłem energii odnawialnej, która w postaci promieni słonecznych dociera do powierzchni ziemi i może być absorbowana przez kolektory słoneczne.

Ekologiczne źródła ciepła szansą na trwałe obniżenie kosztów eksploatacyjnych

Zwykle są one montowane na dachach eksponowanych na południe, aby odbierać jak najwięcej bezpośredniego promieniowania słonecznego. W zależności od konstrukcji wyróżniamy kolektory cieczowe płaskie, płaskie próżniowe i rurowe próżniowe. Najpopularniejsze kolektory płaskie zbudowane są grubej z szyby hartowanej o wysokiej przepuszczalności światła słonecznego, które po przejściu przez szybę pada na absorber, do którego przylegają wężownice wypełnione cieczą.

Po wymianie ciepła ciecz ta może ogrzewać zasobniki systemów:
– podgrzewania wody użytkowej,
– podgrzewanie wody basenowej,
– wspomagania centralnego ogrzewania,
– chłodzenia budynków,
– uzyskiwania ciepła technologicznego.

REKLAMA


Powodami rosnącej popularności kolektorów są:

  • konieczność zwiększania wykorzystania źródeł energii odnawialnej w celu ograniczenia degradacji środowiska naturalnego i emisji zanieczyszczeń,
  • dążenie użytkowników do ograniczania kosztów eksploatacji bieżącej.

Najliczniejszą grupą użytkowników kolektorów słonecznych są gospodarstwa domowe, zamieszkujące budynki jednorodzinne. Uzyskanie ciepłej wody użytkowej dla 3-4 osób wymaga 5m2 systemu płaskiego lub ok 3m2 płaskiego próżniowego. Koszt wykonania instalacji solarnej, w uznawanym za bardzo trwały i stosunkowo tani, systemie solarnym wynosi ok. 9 -12 tys. zł. Decyzje o zakupie podejmuje coraz więcej właścicieli domów posiadających ogrzewanie zasilane prądem, gdyż ceny energii wciąż rosną. Kolektory słoneczne wygrywają również w porównaniu z systemami zasilanymi gazem i olejem opałowym.

Wbrew obawom sprawdzają się dobrze w polskim klimacie, zapewniając 90% zapotrzebowania na ciepła wodę w okresie od III do X, gdyż w tym okresie jest większe nasłonecznienie, natomiast w okresie zimowym ich sprawność zmniejsza się nieco z powodu zachmurzenia. Absorbujące więcej promieniowania rozproszonego kolektory rurowe jednakowo sprawne przez cały rok.

Inwestycja w kolektory słoneczne zwraca się w ciągu 4-6 lat, więc wiele gmin zachęca mieszkańców poprzez dofinansowanie zakupu i montażu ze środków gminnego funduszu ochrony środowiska nawet do 45% kosztów.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *