Słońce jest źródłem energii odnawialnej, która w postaci promieni słonecznych dociera do powierzchni ziemi i może być absorbowana przez kolektory słoneczne.
Zwykle są one montowane na dachach eksponowanych na południe, aby odbierać jak najwięcej bezpośredniego promieniowania słonecznego. W zależności od konstrukcji wyróżniamy kolektory cieczowe płaskie, płaskie próżniowe i rurowe próżniowe. Najpopularniejsze kolektory płaskie zbudowane są grubej z szyby hartowanej o wysokiej przepuszczalności światła słonecznego, które po przejściu przez szybę pada na absorber, do którego przylegają wężownice wypełnione cieczą.
Po wymianie ciepła ciecz ta może ogrzewać zasobniki systemów:
– podgrzewania wody użytkowej,
– podgrzewanie wody basenowej,
– wspomagania centralnego ogrzewania,
– chłodzenia budynków,
– uzyskiwania ciepła technologicznego.
REKLAMA
Powodami rosnącej popularności kolektorów są:
- konieczność zwiększania wykorzystania źródeł energii odnawialnej w celu ograniczenia degradacji środowiska naturalnego i emisji zanieczyszczeń,
- dążenie użytkowników do ograniczania kosztów eksploatacji bieżącej.
Najliczniejszą grupą użytkowników kolektorów słonecznych są gospodarstwa domowe, zamieszkujące budynki jednorodzinne. Uzyskanie ciepłej wody użytkowej dla 3-4 osób wymaga 5m2 systemu płaskiego lub ok 3m2 płaskiego próżniowego. Koszt wykonania instalacji solarnej, w uznawanym za bardzo trwały i stosunkowo tani, systemie solarnym wynosi ok. 9 -12 tys. zł. Decyzje o zakupie podejmuje coraz więcej właścicieli domów posiadających ogrzewanie zasilane prądem, gdyż ceny energii wciąż rosną. Kolektory słoneczne wygrywają również w porównaniu z systemami zasilanymi gazem i olejem opałowym.
Wbrew obawom sprawdzają się dobrze w polskim klimacie, zapewniając 90% zapotrzebowania na ciepła wodę w okresie od III do X, gdyż w tym okresie jest większe nasłonecznienie, natomiast w okresie zimowym ich sprawność zmniejsza się nieco z powodu zachmurzenia. Absorbujące więcej promieniowania rozproszonego kolektory rurowe jednakowo sprawne przez cały rok.
Inwestycja w kolektory słoneczne zwraca się w ciągu 4-6 lat, więc wiele gmin zachęca mieszkańców poprzez dofinansowanie zakupu i montażu ze środków gminnego funduszu ochrony środowiska nawet do 45% kosztów.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.