Gruntowa pompa ciepła – czy się opłaca?

O gruntowej pompie ciepła często mówi się w kontekście jej opłacalności. Instalacja pompy ciepła grunt-woda pociąga za sobą szereg zalet, przez które, w rzeczy samej, na pierwszy plan wysuwa się kwestia szeroko rozumianej oszczędności. Co powoduje zatem, że montaż gruntowej pompy ciepła jest tak opłacalny?

Gruntowa pompa ciepła - czy się opłaca?

Gruntowa pompa ciepła, czyli co?

Głównym zadaniem gruntowej pompy ciepła jest ogrzanie budynku. Energię, którą pompa ciepła wykorzystuje do ogrzewania, pobiera z gruntu. Do tego celu wykorzystuje się hermetycznie zamknięty układ chłodniczy, w którym najważniejszą rolę odgrywa stabilna temperatura dolnego źródła. Pompa ciepła pobiera zatem energię z gruntu, gdzie na głębokości 10-15 m, panująca temperatura jest na stałym, dodatnim poziomie. Energia ta przekształcana jest w ciepło, którym ogrzewany jest budynek. Gruntowa pompa ciepła zatem to urządzenie, które wykorzystuje zgromadzoną pod ziemią temepraturę i poprzez odpowiednio zaprojektowane i wykonane system, między innymi odwierty, w których znajdują się rury z roztworem glikolu, doprowadza ciepło do instalacji grzewczej domu.

Ciepła woda użytkowa

Ogrzewanie budynku to nie jedyna funkcja gruntowej pompy ciepła. Instalacja ta może jednocześnie przyczynić się do otrzymania ciepłej wody użytkowej. Opatentowana technologia gorącego gazu umożliwia jednoczesne podgrzewanie wody do celów domowych do temperatury nawet 90 st. C.  Oznacza to ogromne oszczędności, bowiem w okresie, kiedy ogrzewany jest dom, po bardzo niskich kosztach produkuje się jednocześnie ciepłą wodę użytkową.
Ten sposób uzyskiwania c.w.u. jest ekonomicznie dużo bardziej korzystny niż alternatywne metody podgrzewania wody. Wszystkie pompy gruntowe z technologią gorącego gazu posiadają wbudowany zasobnik c.w.u..
Daje to możliwość pełnienia przez niego roli końcowego podgrzewacza, a cały system jest niezwykle wydajny, bowiem zamontowanie gruntowej pompy ciepła z technologią gorącego gazu (HGW) to szansa na obniżenie rachunków za ciepłą wodę nawet do 30% w skali miesiąca. Dodatkową technologią w podgrzewie c.w.u, która zyskuje coraz większe uznanie, jest technologia TWS (Tap Water Stratification) czyli termiczne uwarstwienie zasobnika ciepłej wody – pozwalające na uzyskanie jeszcze większej ilości ciepłej wody użytkowej – o 15% więcej gorącej wody w zdecydowanie krótszym czasie!

Chłodzenie domu latem

Gruntowa pompa ciepła to też sposób na darmową klimatyzację podczas upalnych miesięcy. Tak, jak pompa ciepła jest w stanie odprowadzać ciepło z gruntu do budynku celem ogrzania go, tak może też odbierać ciepło z domu i oddawać je do obiegu dolnego źródła w kolektorze gruntowym. Ponadto pompę ciepła uzupełnić można o dodatkowy moduł chłodzący, otrzymując tym sposobem system, gwarantujący optymalna temperaturę w domu przez cały rok. T
akie rozwiązanie jest o wiele tańsze niż klimatyzacja tradycyjna. Oszczędzamy pod względem inwestycji – otrzymując w jednej instalacji dwie funkcję, ogrzewania i chłodzenia – oraz pod względem codziennej eksploatacji. 

Wykorzystanie energii odnawialnej

To, co wyróżnia pompy ciepła od tradycyjnych metod ogrzewania to fakt, że do pobierania ciepła wykorzystywana jest energia odnawialna. Ten rodzaj energii oznacza, że pochodzi ona z surowców naturalnych, a ich zasoby są w praktyce niewyczerpane. I rzeczywiście, biorąc pod uwagę fakt, że grunt występuje wszędzie dookoła budynków, jest on źródłem energii odnawialnej. Naturalnie występowanie gruntu, ziemi ogrzewanej przez słońce, gwarantuje, że ciepło wydobywane spod ziemi jest bezpłatne. Inaczej jest, jeśli ogrzewamy dom za pomocą tradycyjnych metod – takie urządzenia jak kocioł węglowy czy piec gazowy wymagają wydobycia węgla, gazu, a kupując tego rodzaju opał czy płacąc rachunki za gaz, z pewnością nie ma mowy o oszczędnościach, a tym bardziej o zupełnie darmowym pobieraniu energii. Nie bez znaczenia jest też aspekt ekologiczny odnawialnych źródeł energii.
Pompy ciepła w Wejherowie słyną właśnie z tego, że zgodne są z filozofią ekologii, a ten proekologiczny zamysł staje się inspiracją do naśladowania w wielu okolicznych miejscowościach.

Podsumowując, gruntowa pompa ciepła zdecydowanie można nazwać opłacalną inwestycją.
Podczas mroźnych miesięcy zapewnia komfortową temperaturę w domu, wykorzystując odnawialne, darmowe źródła energii. Latem zaś, dzięki temu samemu urządzeniu otrzymujemy możliwość ochłodzenia powietrza w pomieszczeniach. Pompa ciepła może również podgrzewać ciepłą wodę użytkową.

Poprzedni artykułBezpłatne szkolenia dla Instalatorów Gree oraz szkolenie handlowe dla pracowników branży HVAC
Następny artykułOdpływ prysznicowy Advantix Cleviva w atrakcyjnych, modnych kolorach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj