Jak działa piec pelletowy? Czy jest to rozwiązanie ekonomiczne?

Obecnie jest wiele sposobów ogrzewania budynków, co pozwala na znalezienie tego optymalnego pod kątem ekologii, ekonomii, wygody i możliwości. Dużą popularnością cieszą się kotły na biomasę, w tym piece pelletowe. W ich przypadku można mówić o wydajności, komforcie i braku szkodliwości dla środowiska naturalnego. Pellet jest paliwem stałym w postaci granulatu pozyskiwanego z odpadów drewnianych i produktów ubocznych rolnictwa. Pomimo tego, że możliwie jest spalanie go w niemalże każdym rodzaju kotła, najbardziej opłacalne będzie zainwestowanie w nowoczesny piec z palnikiem pelletowym.

Jak działa piec pelletowy? Czy jest to rozwiązanie ekonomiczne?

Jak działają kotły na pellet?

Dostępne obecnie piece pelletowe są zautomatyzowane, a ich konstrukcja jest nieskomplikowana, dzięki czemu obsługa nie sprawia najmniejszych trudności. Można mówić zarówno o ekologii, jak i o ekonomii. Kluczowym elementem każdego kotła na pellet jest palnik. Posiada on zapalarkę elektryczną, umożlwiającą automatyczne rozpalanie paliwa. Użytkownik nie musi rozpalać pieca ręcznie, co jest dużą wygodą i oszczędnością czasu. Wystarczy ustawić optymalną temperaturę, oraz pamiętać o regularnym uzupełnianiu zasobnika zużywającym się paliwem. Do prawidłowego działania konieczny jest sprawnie działający palnik, który włącza się za pomocą jednego przycisku lub automatycznie. Uruchomiony podajnik pobiera paliwo w postaci pelletu, które podawane jest do palnika w którym zapoczątkowany zostaje proces jego rozpalania – wszystko to odbywa się bez dodatkowej ingerencji z zewnątrz.

Zaletą pelletu jest jego łatwopalność, przez co cały proces spalania następuje bardzo szybko.  Proces spalania w kotłach na pellet odbywa się w sposób ciągły – do ponownego uruchomienia podajnika dochodzi na skutek spadku temperatury wody w kotle do ustalonego poziomu. Osiągnięcie temperatury powoduje przerwę w podawaniu paliwa do palnika, wypalenie się całego paliwa skutkuje wygaszeniem płomieni, po czym następuje etap oczyszczania palnika przy pomocy wentylatora nadmuchowego. Pozostały popiół kierowany jest do popielnika, skąd wystarczy go już ręcznie lub automatycznie usunąć.

Piece pelletowe – czy to się rzeczywiście opłaca?

W przypadku kotłów na pellet trzeba liczyć się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi, gdyż ich ceny są stosunkowo wysokie – zaczynają się od kilku tysięcy złotych wzwyż. To samo dotyczy kosztu samego paliwa, czyli wysokiej jakości pelletu – średnia cena tony pelletu 1 klasy wynosi od 800 do ponad 1000 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że możliwe jest uzyskanie dofinansowania w postaci bezzwrotnej dotacji w ramach programu Czyste Powietrze – do maksymalnie 20 tysięcy złotych kosztów kwalifikowanych. Piece pelletowe można polecić osobom, którym zależy na niskich kosztach ogrzewania i wygodzie użytkowania. Nie trzeba tracić czasu na codzienne rozpalanie paliwa ani na jego dokładanie – uzupełnia się je raz na kilka dni. Z zalet tego rozwiązania wymienić można też niską emisję substancji smolistych, niewielkie ilości popiołu, prostą instalację i obsługę kotła.

Poprzedni artykułKlimatyzatory HAIER TUNDRA Plus to inteligentne funkcje, cicha praca, minimalistyczne wzornictwo i ekologiczny czynnik w atrakcyjnej cenie
Następny artykułCaleffi XS® – urządzenie filtrujące dla małej instalacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj