Jak stosować systemy zaprasowywane

Rury w instalacjach wewnętrznych zazwyczaj łączy się lutem miękkim lub twardym, w zależności od przeznaczenia i medium. Dużo praktyczniejszym i nowocześniejszym rozwiązaniem jest jednak technika połączeń zaprasowywanych. Od ubiegłego roku technologię tą można stosować również w instalacjach gazowych.

Rys. 1. Przyciąć rurę na długość, wykonując cięcie pod kątem prostym.Rys. 1. Przyciąć rurę na długość, wykonując cięcie pod kątem prostym.

Systemy zaprasowywane firmy Viega gwarantują wiele korzyści dla instalatorów.
Zacznijmy od najważniejszego – czyli BEZPIECZEŃSTWA.

 

Profil SC-Contur został tak zaprojektowany, że od razu, przy próbie szczelności wychodzą na jaw wszelkie omyłkowo niezaprasowane połączenia (przy próbie wodnej przy ciśnieniu 1,0 – 6,5 bar wyraźnie widać w tym miejscu krople cieczy, przy próbie „na sucho” spada ciśnienie w całym zakresie od 3,0 do 22,0 mbar). Nieszczelności te można w łatwy sposób naprawić zaciskając ominiętą złączkę.

Kolejnym ważnym argumentem jest szybka obróbka złączek zaprasowywanych. Wystarczy wykonać trzy krótkie czynności – docięcie rury, nałożenie złączki, kontrola głębokości osadzenia – i już można zaprasować kształtkę. Kalibracja nie jest konieczna. Ta technika pozwala zaoszczędzić 30-50% czasu (zależnie od przekroju przewodu) w porównaniu z lutowaniem. Ponieważ złączki Viega zaciska się jednocześnie przed i za karbem z uszczelką, są one szczególnie odporne na działanie sił rozciągających.

Ten system to również wygoda w przenoszeniu narzędzi. Do zaprasowywania wystarczą kompaktowe urządzenia akumulatorowe, które zapewniają dużą elastyczność. Dzięki małym wymiarom pozwalają na pracę w trudno dostępnych miejscach, na przykład w szybie instalacyjnym. W razie potrzeby jeszcze większą swobodę zapewniają obracane o 180° szczęki przegubowe. Narzędzia te, zapakowane do poręcznej walizki, są łatwe w transporcie.

Rys. 2. Usunąć zadziory z wewnętrznej i zewnętrznej krawędzi rury.Rys. 2. Usunąć zadziory z wewnętrznej i zewnętrznej krawędzi rury.
Rys. 3. Sprawdzić, czy element uszczelniający jest prawidłowo osadzony.Rys. 3. Sprawdzić, czy element uszczelniający jest prawidłowo osadzony.
Rys. 4. Złączkę zaprasowywaną wsunąć na rurę do oporu.Rys. 4. Złączkę zaprasowywaną wsunąć na rurę do oporu.
Rys. 5. Zaznaczyć głębokość osadzeniaRys. 5. Zaznaczyć głębokość osadzenia
Rys. 6. Szczękę zaciskową założyć na urządzenie do zaprasowywania. Sworzeń ustalający wsunąć tak, aby zaskoczył.Rys. 6. Szczękę zaciskową założyć na urządzenie do zaprasowywania. Sworzeń ustalający wsunąć tak, aby zaskoczył.
Rys. 7. Rozpocząć zaprasowywanie.Rys. 7. Rozpocząć zaprasowywanie.
Rys. 8. Po zakończeniu zaprasowywania rozewrzeć szczęki.Rys. 8. Po zakończeniu zaprasowywania rozewrzeć szczęki.

www.viega.pl

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *