Jak stosować systemy zaprasowywane

Rury w instalacjach wewnętrznych zazwyczaj łączy się lutem miękkim lub twardym, w zależności od przeznaczenia i medium. Dużo praktyczniejszym i nowocześniejszym rozwiązaniem jest jednak technika połączeń zaprasowywanych. Od ubiegłego roku technologię tą można stosować również w instalacjach gazowych.

jak stosowac systemy - Jak stosować systemy zaprasowywaneRys. 1. Przyciąć rurę na długość, wykonując cięcie pod kątem prostym.

Systemy zaprasowywane firmy Viega gwarantują wiele korzyści dla instalatorów.
Zacznijmy od najważniejszego – czyli BEZPIECZEŃSTWA.

 

Profil SC-Contur został tak zaprojektowany, że od razu, przy próbie szczelności wychodzą na jaw wszelkie omyłkowo niezaprasowane połączenia (przy próbie wodnej przy ciśnieniu 1,0 – 6,5 bar wyraźnie widać w tym miejscu krople cieczy, przy próbie „na sucho” spada ciśnienie w całym zakresie od 3,0 do 22,0 mbar). Nieszczelności te można w łatwy sposób naprawić zaciskając ominiętą złączkę.

Kolejnym ważnym argumentem jest szybka obróbka złączek zaprasowywanych. Wystarczy wykonać trzy krótkie czynności – docięcie rury, nałożenie złączki, kontrola głębokości osadzenia – i już można zaprasować kształtkę. Kalibracja nie jest konieczna. Ta technika pozwala zaoszczędzić 30-50% czasu (zależnie od przekroju przewodu) w porównaniu z lutowaniem. Ponieważ złączki Viega zaciska się jednocześnie przed i za karbem z uszczelką, są one szczególnie odporne na działanie sił rozciągających.

Ten system to również wygoda w przenoszeniu narzędzi. Do zaprasowywania wystarczą kompaktowe urządzenia akumulatorowe, które zapewniają dużą elastyczność. Dzięki małym wymiarom pozwalają na pracę w trudno dostępnych miejscach, na przykład w szybie instalacyjnym. W razie potrzeby jeszcze większą swobodę zapewniają obracane o 180° szczęki przegubowe. Narzędzia te, zapakowane do poręcznej walizki, są łatwe w transporcie.

jak stosowac systemy 1 - Jak stosować systemy zaprasowywaneRys. 2. Usunąć zadziory z wewnętrznej i zewnętrznej krawędzi rury.
jak stosowac systemy 2 - Jak stosować systemy zaprasowywaneRys. 3. Sprawdzić, czy element uszczelniający jest prawidłowo osadzony.
jak stosowac systemy 3 - Jak stosować systemy zaprasowywaneRys. 4. Złączkę zaprasowywaną wsunąć na rurę do oporu.
jak stosowac systemy 4 - Jak stosować systemy zaprasowywaneRys. 5. Zaznaczyć głębokość osadzenia
jak stosowac systemy 5 - Jak stosować systemy zaprasowywaneRys. 6. Szczękę zaciskową założyć na urządzenie do zaprasowywania. Sworzeń ustalający wsunąć tak, aby zaskoczył.
jak stosowac systemy 6 - Jak stosować systemy zaprasowywaneRys. 7. Rozpocząć zaprasowywanie.
jak stosowac systemy 7 - Jak stosować systemy zaprasowywaneRys. 8. Po zakończeniu zaprasowywania rozewrzeć szczęki.

www.viega.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here