Jak wybrać buty robocze na zimę?

Pracownicy budowlani narażeni są na pracę w nieraz trudnych warunkach np. podczas zimowych, niskich temperatur, w śniegu czy na śliskiej nawierzchni. Warto zadbać o bezpieczeństwo pracowników, a także ich wygodę i zakupić dla nich obuwie robocze. Czym się kierować wybierając buty robocze na zimę?

jak wybrac buty robocze na zime - Jak wybrać buty robocze na zimę?

Obuwie zabezpieczające stopy przed urazami to podstawowy element stroju roboczego. Odpowiednia ochrona jest konieczna na wielu stanowiskach pracy i niezależnie od pory roku. Szczególnie ważny jest wybór butów roboczych na zimę, oprócz ochrony przed urazami muszą one być wytrzymałe, odpowiednio ciepłe i dostosowane do trudnych warunków. Wybór obuwia roboczego na zimę należy dobrze przemyśleć.

Czym się charakteryzują dobre buty robocze?

Podstawowym wymogiem jest spełnienie warunków stawianych przez BHP dotyczących obuwia roboczego. Buty pracowników budowlanych muszą zapewniać przyczepność w trakcie wchodzenia na rusztowania czy wspinaczki po drabinie. Ważna jest również antypoślizgowość, by zapobiec nieszczęśliwym wypadkom.

Buty robocze muszą spełniać określone wymagania, a te można rozpoznać po różnego rodzaju oznaczeniach. Normy obuwia roboczego zależą głownie od stopnia ochrony przed zagrożeniami. Litera S oznacza tzw. buty bezpieczne, które są w stanie wytrzymać uderzenie z siłą 200 J oraz ściskanie o sile 15 kN. Dodatkowo np. buty S2 to obuwie nieprzemakalne, a S3 mają najgrubsza podeszwę. Litera P z kolei to buty ochronne, które zapewniają wytrzymałość na uderzenia o sile 100 J oraz ściskanie z siłą 10 kN. Najmniej wytrzymałe są buty oznaczone literą O. Więcej na temat klas obuwia roboczego przeczytacie na stronie: https://pol-paw.pl/klasy-obuwia-roboczego-i-ochronnego-n-91.html.

Obuwie robocze musi być dostosowane przede wszystkim do rodzaju pracy i tym samym wymaganej ochrony i potencjalnego zagrożenia, na jakie jest narażony pracownik. Buty powinny chronić na wypadek uderzenia, przygniecenia czy przebicia stopy. Podeszwa musi być gruba i wytrzymała, by odpowiednio izolowała od podłoża. Grubsza podeszwa zapobiegnie też powstawaniu bolesnych otarć czy odcisków. Buty robocze muszą przede wszystkim zapewnić odpowiednią ochronę przed występującymi zagrożeniami. Warto jednak pamiętać, że równie ważne jest ich odpowiednie dobranie, tak aby zagwarantować wygodę i komfort noszenia.

Jak wybrać buty robocze na zimę?

W tym przypadku poza czynnikiem bezpieczeństwa ogromnie istotna jest ochrona przed chłodem, mrozem, opadami atmosferycznymi. Stąd też z jednej strony buty robocze na zimę trzeba dostosować do panujących na danym stanowisku pracy warunków i ewentualnych zagrożeń dla zdrowia, z drugiej do wynikających z pory roku warunków pogodowych. Buty robocze na zimę muszą być przede wszystkim ocieplane, wodoodporne i antypoślizgowe. Najlepsze będzie obuwie wyższe, sięgające za kostkę, które lepiej ochroni całą stopę i zapewni stabilność. Wyższa cholewka stabilizuje staw skokowy i zapobiega kontuzjom wynikłym na skutek złego postawienia stopy na nierównej czy śliskiej powierzchni. Najlepiej wybrać buty zawiązywane, ponieważ łatwo można je dopasować do stopy. Dobre obuwie powinno być zrobione z nieprzemakalnego materiału. Gruba warstwa śniegu często kryje pod sobą różne elementy, na przykład wystające gwoździe. Spód buta roboczego powinien więc być odporny na przebicia. Obuwie musi być ciepłe, wygodne, nie może powodować otarć czy gdziekolwiek uciskać. Wyściółka buta  powinna być wykonana z naturalnych materiałów. Przed zakupem buty należy koniecznie przymierzyć, aby odpowiednio dobrać rozmiar i tym samym mieć pewność, że obuwie będzie wygodne, a jednocześnie idealnie spełni swoją funkcję ochronną.

Materiał zewnętrzny

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułZaproś piękno do domu
Następny artykułArmatura łazienkowa Warszawa – co znajdziesz ciekawego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here