Jak wyposażyć łazienkę dla niepełnosprawnych?

Urządzanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej to spore wyzwanie – wnętrze dostosowane do potrzeb osoby na wózku inwalidzkim lub z innymi ograniczeniami znacząco podnosi jej komfort życia i ułatwia bezpieczne wykonywanie codziennych czynności higienicznych. Odpowiednio dobrane sprzęty i akcesoria mają na celu wspomóc i umożliwić im samodzielne korzystanie z łazienki. Podpowiadamy, od czego zacząć urządzanie łazienki dla niepełnosprawnych.

jak wyposazyc lazienke dla niepelnosprawnych1 - Jak wyposażyć łazienkę dla niepełnosprawnych?
Aranżacja łazienki osoby niepełnosprawnej ma na celu poprawę komfortu użytkownika oraz wspomagać samodzielne funkcjonowanie na co dzień. Fot. Deante

Łazienka bez barier

Sytuacja prawna przestrzeni publicznych dostosowanych do potrzeb osób poruszających się na wózkach w przestrzeni publicznej jest uregulowana zapisami prawa budowlanego z ustawy z 7.07.1994 roku. W dokumencie omawiane są toalety w budynkach użyteczności publicznej, jednak podobne wytyczne warto zastosować do aranżacji prywatnych łazienek w domu.

Rozmiar łazienki jest bardzo ważny dla komfortu i bezpieczeństwa poruszania się osoby na wózku, dlatego często trzeba ją powiększyć. Łazienka bez barier zapewni pole swobodnego manewru wózkiem o wymiarach minimum 150×150 cm, mierzone od krawędzi sprzętów i ceramiki sanitarnej. W łazience z podstawowym wyposażeniem, takim jak toaleta, prysznic i umywalka, pomieszczenie powinno mieć około 5-6 m2. Drzwi wejściowe do łazienki również muszą być odpowiednio szersze – minimum 90 cm w świetle ościeżnicy. Zwróćmy uwagę, czy są lekkie, aby osoba niepełnosprawna nie miała problemu z samodzielnym ich otwieraniem. Po wewnętrznej stronie skrzydła powinna znajdować się poręcz prosta, o długości ok. 60 cm, zamontowana na wysokości ok. 85 cm. Skrzydło drzwi zawsze otwieramy na zewnątrz pomieszczenia!

jak wyposazyc lazienke dla niepelnosprawnych4 - Jak wyposażyć łazienkę dla niepełnosprawnych?
Unikajmy połysku i polerowanych kafli w łazienkach bez barier. Najbezpieczniejsze są matowe płytki z wysokim współczynnikiem bezpieczeństwa antypoślizgowego: R10, R11 lub R12. Fot. Koło

Płytki antypoślizgowe

W łazience osoby niepełnosprawnej płytki są najważniejszą bazą bezpiecznej aranżacji. Szukajmy kafli o matowym wykończeniu, z wysokim parametrem R. Płytki antypoślizgowe do łazienki dla niepełnosprawnych muszą spełnić wyższe standardy, dlatego zwróćmy uwagę na gresy z oznaczeniem R10 lub wyższym – R11 i R12. Mokra i śliska podłoga w łazience może uniemożliwić poruszanie się osobom o kulach czy na wózku. Unikamy dywaników łazienkowych a sama posadzka musi być równa: bez progów, schodów i podestów.

Łazienki bez barier warto wyposażyć w ogrzewanie podłogowe – zapewni optymalną temperaturę wnętrza i szybsze odparowanie rozlanej wody z powierzchni kafli.

Wysokość umywalki i innych urządzeń

Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych musi zostać odpowiednio rozmieszczone. Przygotowując się do urządzania wnętrza, warto wykonać prosty rysunek poglądowy z wymiarami, aby upewnić się, że każdy ze sprzętów będzie swobodnie dostępny. Umywalka ścienna dla osób niepełnosprawnych różni się od ceramiki stosowanej w standardowych, domowych łazienkach. Ma specjalne, dostosowane do szczególnych potrzeb kształty – wycięcie w misie umywalki umożliwi podjazd z pozycji siedzącej, oraz wygodne oparcie łokci na umywalce. Do umywalki dobieramy baterię z długim uchwytem.

jak wyposazyc lazienke dla niepelnosprawnych3 - Jak wyposażyć łazienkę dla niepełnosprawnych?
Obok umywalki możemy powiesić praktyczne szafki na kosmetyki i akcesoria łazienkowe. Fot. Koło

Umywalki montujemy na stelażu podtynkowym, zostawiając miejsce na nogi i wózek użytkownika. Wysokość montażu umywalki dla niepełnosprawnych to maksymalnie 80 cm nad podłogą. Nie możemy również zapomnieć o lustrze. Model przeznaczony do łazienek osób o specjalnych potrzebach jest uchylny i ma opcję regulacji kąta nachylenia przez użytkownika. Lustro wieszamy około 95 cm ponad podłogą.

Toalety dla niepełnosprawnych

W łazience dla osoby niepełnosprawnej nie może zabraknąć toalety. Miska ustępowa nie może mieć mniej, niż 70 cm długości. Toaletę montujemy tak, aby całkowita wysokość siedziska z deską była na wysokości 45-48 cm. Przycisk spłukujący przy toalecie montujemy między 80 a 100 cm nad posadzką. Uchwyt na papier i szczotkę WC umieszczamy w zasięgu osoby siedzącej na toalecie. Wybierzmy modele montowane (najlepiej przykręcane, nie na przyssawki) do ściany zamiast stojących.

jak wyposazyc lazienke dla niepelnosprawnych5 - Jak wyposażyć łazienkę dla niepełnosprawnych?
Uchylne uchwyty ułatwią osobom starszym i niepełnosprawnym przesiadanie się z wózka na toaletę. Fot. Roca

Ciekawym rozwiązaniem są deski myjące – urządzenia wyposażone w dysze ze strumieniem wody, dzięki którym toaleta pełni również funkcję bidetu. Alternatywnym rozwiązaniem będzie tu bateria bidetowa ze słuchawką – doskonale sprawdzą się w łazienkach osób starszych, ułatwiające radzenie sobie z codzienną higieną.

Prysznic

W małej łazience bez barier lepiej zamienić wannę na kabinę prysznicową Minimalne wymiary kabiny to 90×90 cm, jednak bogata oferta sklepów z wyposażeniem łazienek oferuje również większe rozwiązania, zarówno kwadratowe, jak i prostokątne. W kabinie możemy zastosować płaski, wpuszczony w posadzkę brodzik, lub wykonać odwodnienie w posadzce bez brodzika. Najwygodniejsze w użytkowaniu będą kabiny prysznicowe typu walk-in (bez drzwi), lub wydzielona prostym, szklanym panelem przy ścianie. Kabiny powinny być wysoko odporne na uderzenia – wykonane z hartowanego, bezpiecznego w użytkowaniu szkła. Tańszą alternatywą jest zasłona prysznicowa na relingach, trudniej ją jednak utrzymać w higienicznej czystości.

jak wyposazyc lazienke dla niepelnosprawnych2 - Jak wyposażyć łazienkę dla niepełnosprawnych?
Unikajmy wysokich brodzików pod prysznicem – modele wpuszczane w posadzkę lub odwodnienia posadzkowe równe powierzchnie, umożliwiające wjazd wózka do kabiny. Fot. Koło

Akcesoria: poręcze, uchwyty

Aby samodzielnie korzystać z łazienki, osoba na wózku musi skorzystać z serii akcesoriów i poręczy. Gdzie będą potrzebne uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych?

  • Przy toalecie: umożliwiające przesiadanie się osobom niepełnosprawnym z wózka na deskę: nie krótsze niż 70 cm i nie dłuższe, niż 85 cm (aby nie wystawały więcej, niż 15 cm poza toaletę). Jeśli nie mamy możliwości montażu poręczy na ścianie, wykorzystajmy poręcze podłogowe. Te modele mają już dopasowany przez producenta, optymalny rozmiar. Poręcze podłogowe montujemy 35-40 cm od osi misy WC. 
  • Uchwyty przy umywalce: Poręcze montujemy po bokach umywalki, w odległości od 40 do 45 cm od osi. Wysokość poręczy to 80-85 cm od górnej krawędzi uchwytu. 
  • W strefie prysznica: Część kąpielową łazienki warto wyposażyć w siedzisko prysznicowe dla niepełnosprawnych. Do wyboru mamy zarówno modele składane, jak i montowane na stałe na ścianie. Wysokość siedziska to 45-48 cm, podobnie, jak w przypadku toalety. Obok siedziska kąpielowego również musimy zapewnić osobie niepełnosprawnej uchwyty pod prysznic. Świetnie sprawdzą się tu uchwyty poziome, mocowane na wysokości 85 cm.

Prysznic warto wyposażyć w baterię termostatyczną. Stała temperatura wody zapobiegnie przypadkowym oparzeniom podczas prysznica. Ciekawym rozwiązaniem są również panele prysznicowe z funkcją hydro, które umożliwiają kąpiel w pozycji siedzącej.

To tylko kilka porad na temat podstaw urządzenia bezpiecznej łazienki przeznaczonej dla osoby niepełnosprawnej. Warto przejrzeć oferty kolekcji producentów ceramiki sanitarnej i wyposażenia łazienkowego przeznaczone do aranżacji tego typu pomieszczeń a w razie wątpliwości udać się o poradę techniczną do architekta wnętrz – specjalista z pewnością zaproponuje konkretne, możliwe do realizacji rozwiązania, dostosowane do potrzeb przyszłego użytkownika łazienki.

Artykuł Partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here