Jakie są rodzaje spoin spawalniczych?

  Każdy profesjonalny spawacz zna i z łatwością odróżnia poszczególne rodzaje spoin spawalniczych. Jednak wiele osób dopiero rozpoczyna naukę wykonywania solidnych połączeń lub używa spawarki sporadycznie. Początkujący majsterkowicze mogą czuć się nieco zagubieni, kiedy zdadzą sobie sprawę, jak duży wybór sprzętów i akcesoriów można znaleźć w dobrym sklepie spawalniczym. Warto więc lepiej zrozumieć ten temat i poznać typy połączeń spawalniczych. Przygotowaliśmy artykuł, w którym prezentujemy różne rodzaje spoin i poruszamy inne istotne kwestie w tym temacie.

  jakie sa rodzaje spoin spawalniczych1 - Jakie są rodzaje spoin spawalniczych?

  Czym jest spoina spawalnicza?

  Pierwszą kwestią związaną ze spawalnictwem, którą warto poznać, jest definicja spoiny. Określane jest w ten sposób miejsce połączenia, czyli spojenia dwóch materiałów powstałe w wyniku stopienia metalu. Złącze spawane dotyczy nie tylko metalowych materiałów, ale też tworzyw sztucznych. W trakcie spawania zazwyczaj używa się też spoiwa. Jest to nic innego jak dodatkowy materiał wypełniający spoinę.

  jakie sa rodzaje spoin spawalniczych2 - Jakie są rodzaje spoin spawalniczych?
  Półautomaty spawalnicze w sklepie allweld.pl
  https://allweld.pl/polautomaty-spawalnicze

  W kontekście naszych rozważań warto skupić się na chwilę na pojęciu spawalności, które oznacza zdolność materiału do uzyskania określonych właściwości mechanicznych poprzez spawanie. Na spawalność wpływa wiele elementów i są to:

  • czynniki metalurgiczne – mowa dokładnie o składzie chemicznym materiałów,
  • czynniki konstrukcyjne – rodzaj i sztywność konstrukcji, wielkość i przekrój spoin, a także wielkość przekrojów elementów, które łączymy,
  • czynniki technologiczne – parametry pracy, czyli wybrana metoda spawania, prędkość pracy, natężenie prądu i średnica elektrody.

  Rodzaje spoin spawalniczych

  Istnieje wiele rodzajów spoin, a dzieląc je na kategorie, bierze się pod uwagę różne czynniki. Ze względu na konstrukcję można wyróżnić:

  • Spoiny czołowe – powstają na skutek połączenia ścianki elementu, która określana jest jako jego grubość, z innym materiałem. Spoiny czołowe stosuje się najczęściej podczas spawania blach, prętów czy rur. Wszystkie krawędzie muszą być właściwie przygotowane, dlatego wybierając ten rodzaj łączenia, warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria spawalnicze.
  • Spoiny brzeżne – stosując ten typ łączenia, wygina się brzegi dwóch elementów i łączy razem. Ten sposób stosuje się szczególnie przy cienkich arkuszach blachy. Przy spoinach brzeżnych nie stosuje się innego spoiwa.
  • Spoiny pachwinowe – wykorzystuje się je do łączenia blach w sposób nakładkowy i zakładkowy, czyli wtedy, gdy dwie krawędzie zachodzą na siebie. Spoiny pachwinowe stosuje się również do łączenia elementów, które znajdują się pod określonym kątem.
  • Spoiny otworowe – wykonanie takiego łączenia polega na wypełnieniu spoiwem otworu powstałego w jednym z elementów. Spoiny otworowe zwykle stosuje się jako wzmocnienie połączeń pachwinowych lub zakładkowych.

  Istnieje też podział spoin na podstawie sposobu ich wykonania (ciągłe i przerywane), a także z uwagi na przeznaczenie: nośne i pomocnicze. Ostatnie z wymienionych dzieli się jeszcze na: szczepne, uszczelniające i napawane.

  Co wpływa na jakość spoin spawalniczych?

  Poprzez spawanie można uzyskać szczelną spoinę, nie ponosząc przy tym wysokich kosztów. Ta metoda łączenia materiałów sprawdza się nawet w trudnych warunkach. Można jednak wymienić wiele czynników, które nie pozostają bez znaczenia dla wytrzymałości spoiny, a także jej wyglądu. Jakość wybranego sprzętu ma duży wpływ na to, jaki będzie efekt pracy oraz czy powstała konstrukcja okaże się trwała. Kluczowa jest m.in. wybrana metoda spawania, spawane materiały i projekt połączenia. Głównym celem każdego spawacza jest to, aby uzyskać spoinę o jak najlepszych parametrach. Czasami jednak pojawiają się tzw. niezgodności spawalnicze, które są niczym innym jak: pęknięciami, wtrąceniami, pustkami gazowymi, przeklejeniem czy niezgodnościami dotyczącymi kształtu spoiny. Opisane nieprawidłowości mogą powstać z różnych przyczyn. Do najczęstszych zalicza się dobór nieodpowiednich parametrów spawania czy niewystarczające umiejętności.

  UDOSTĘPNIJ
  Poprzedni artykułZawiesia – typy i zastosowanie w przemyśle
  Następny artykułPłyty silikonowe i ich wyjątkowe zastosowanie

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here