Jakie systemy regałowe wybrać? Planowanie układu powierzchni magazynowej

  Dobór systemu regałowego do magazynu jest kluczowy w zakresie efektywności prac oraz dla uzyskania optymalnej intralogistyki magazynowej. W dużym, profesjonalnym magazynie sprawdzą się zarówno regały w pełni zautomatyzowane, jak i standardowe. Z czego to wynika?

  jakie systemy regalowe wybrac planowanie ukladu powierzchni magazynowej 1024x761 - Jakie systemy regałowe wybrać? Planowanie układu powierzchni magazynowej

  Systemy regałowe dla magazynu – podstawowe rodzaje i możliwości

  Regały bezpośrednio wpływają na procesy intralogistyczne, zwiększając lub zmniejszając zdolności transportowe. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na szereg różnych czynników. Istotną rolę odgrywają same magazynowane towary, ich charakter i waga. Ważne są też możliwości infrastrukturalne w zakresie posiadanej floty wózków widłowych oraz ich możliwości w zakresie wysokości unoszenia palet.

  Ze względu na kryterium ruchomości systemy regałowe można podzielić na statyczne i mobilne. Te ostatnie można dowolnie przemieszczać w obrębie magazynu. Możliwość ta sprawia, że zdecydowanie łatwiej zaadaptować przestrzeń podług bieżących wymagań. Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, jakie systemy regałowe są najlepsze. Wszystko zależy od konkretnego zapotrzebowania, niemniej jednak eksperci zalecają, aby w każdym większym magazynie znajdowały się zarówno regały mobilne, jak i statyczne.

  Szczegółowe rodzaje systemów regałowych

  Najbardziej podstawowymi i jednocześnie najtańszymi regałami są systemy paletowe. Charakteryzują się wysokim współczynnikiem wykorzystania regałów, umożliwiają łatwy dostęp do towarów, jednak kosztem słabej intralogistyki. Inaczej działają regały wjezdne, które umożliwiają załadunek i wyładunek towaru w samym korytarzu. Utrudnieniem staje się dostęp do palet znajdujących się z tyłu. To dobre rozwiązanie dla magazynów, które nie składują zróżnicowanych towarów.

  Jeszcze innymi cechami charakteryzują się przesuwne systemy regałowe, czyli produkty, którymi można sterować i układać je wzdłuż i wszerz. Dzięki temu możliwe jest takie rozlokowanie regałów, by mogły one odpowiadać indywidualnym zapotrzebowaniom. Jeżeli z kolei pragnie się jak najbardziej wykorzystać dostępną przestrzeń, warto zainwestować w stworzenie przynajmniej części magazynu wysokiego składowania. Potrzebne do tego będą regały wysokiego składowania, których wysokość będzie wynosiła kilkanaście metrów. Ze względu na to, że korytarze między nimi są bardzo wąskie, system taki będzie wymagał zakupu specjalnych wózków widłowych z bocznymi kabinami operatorów.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here