Decyzja montażu klimatyzacji w mieszkaniu jest dopiero pierwszym krokiem na drodze do zaznania komfortowej temperatury podczas upałów. Stojąc przed zakupem, niezbędna okaże się analiza sporej ilości parametrów technicznych oraz funkcji, które będą rzutowały na możliwości urządzenia. Sprawdź, na które spośród niech należy zwrócić szczególną uwagę.
Klimatyzatory przenośne, split i multisplit – co wybrać do mieszkania?
Typ konstrukcji klimatyzatora będzie determinował jego sposób montażu i sposób działania. Najpopularniejsze rozwiązanie stanowią klimatyzatory ścienne split, wymagające montażu jedynie dwóch jednostek – zewnętrznej na elewacji budynku lub balkonie oraz wewnętrznej. Urządzenia te wybierane są przede wszystkim do chłodzenia pojedynczych pomieszczeń bądź mieszkań o niewielkim metrażu.
Jeśli zależy nam na efektywnym chłodzeniu wszystkich pomieszczeń w większych mieszkaniach, powinniśmy rozważyć zakup klimatyzatora multisplit, zbudowanego z jednej jednostki zewnętrznej oraz kilku (najczęściej do pięciu) jednostek wewnętrznych. Ich ilość dobierana jest na podstawie potrzeb użytkownika oraz pod kątem uzyskania właściwej efektywności. Dużą zaletę takich systemów stanowi możliwość indywidualnego dopasowania temperatury każdej jednostki.
REKLAMA
Ostatni typ – klimatyzatory przenośne – stosowany jest wszędzie tam, gdzie nie istnieje możliwość przeprowadzenia tradycyjnego montażu, np. w niektórych budynkach zabytkowych bądź mieszkaniach wynajmowanych. Są one w stanie zapewnić stworzenie komfortowych warunków, jednak będą wymagały poprowadzenia dodatkowej rury, odprowadzającej gorące powietrze i skropliny. Alternatywne wyjście stanowi zastosowanie specjalnych uszczelek okiennych.
Jaka dobrać moc klimatyzatora do wielkości mieszkania?
By zachować właściwą efektywność chłodzenia, moc klimatyzatora musi być dobrana ściśle pod potrzeby pomieszczenia. Upraszczając, przyjmuje się zasadę, według której na każde 10 m2 pomieszczenia powinien przypadać 1 kW mocy klimatyzatora. Bardziej szczegółowe dane uzyskamy, korzystając ze wzoru:
Moc klimatyzatora [W] = powierzchnia [m2] x wysokość [m] x 40
By uzyskać pewność, że konkretny model spełni nasze potrzeby, dobór jednostki pod kątem mocy należy powierzyć profesjonalnej firmie, zajmującej się sprzedażą i montażem klimatyzacji.
Klimatyzacja do mieszkania – najważniejsze parametry
Moc to nie jedyny parametr, który należy przeanalizować przed zakupem klimatyzatora. Specjaliści z branży HVAC przeprowadzają profesjonalne audyty w mieszkaniach klientów, biorąc pod uwagę szereg różnych czynników, takich jak ilość i położenie okien, czy elementy wyposażenia. Następnie uwzględnia się:
- wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej w trybie chłodzenia (SEER) i trybie ogrzewania (SCOP),
- pobór mocy w trybie chłodzenia i grzania,
- zakres temperatur pracy,
- przepływ powietrza,
- klasę energetyczną (od A+++ do A),
- maksymalną długość instalacji między jednostkami,
- głośność pracy,
- warunki i czas trwania gwarancji.
Najważniejsze funkcje klimatyzatorów
Współczesne klimatyzatory to rozbudowane elektronicznie urządzenia, wyposażone w szereg zaawansowanych funkcji dodatkowych, zależnych od konkretnego modelu. Jednostki inwertorowe, stanowiące większość na rynku, umożliwiają odwrócenie obiegu czynnika, co przekłada się na możliwość efektywnego dogrzewania pomieszczeń. Osoby, które borykają się z problemem zbyt wysokiej wilgotności, mogą korzystać z dostępnych trybów osuszania, z kolei zwolennicy jak najczystszego powietrza – wydajnej jonizacji.
Przydatną nowość stanowi dostępna w niektórych klimatyzatorach funkcja autoczyszczenia, w której dochodzi do samoczynnego czyszczenia i osuszania parownika. Dzięki niej możemy znacznie ograniczyć ryzyko rozwoju drobnoustrojów, czy powstawania nieprzyjemnych zapachów. Komfort użytkownika zwiększy również możliwość sterowania aplikacją mobilną z dowolnego miejsca – także poza mieszkaniem – i łączność Wi-Fi, pozwalająca na włączenie klimatyzacji w system smart home. Dokładając do tego tryby pracy automatycznej, czy tryby ECO, ograniczające pobór energii przez urządzenie do minimum, otrzymujemy niemal pewność zadowolenia z inwestycji w system chłodzący.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.