Klimatyzator przenośny jako sposób na chłód w każdym domu i mieszkaniu

Montaż tradycyjnej klimatyzacji nie jest możliwy wszędzie, gdyż często wymaga uzyskania pewnych zezwoleń lub okazuje się zbyt kosztowny. Tańszym i bardziej uniwersalnym rozwiązaniem są klimatyzatory przenośne. Lato zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto przyjrzeć się tym urządzeniom i sprawdzić, jak działają oraz w jaki sposób prawidłowo je zamontować.

klimatyzator przenosny jako sposob na chlod w kazdym domu i mieszkaniu 1024x684 - Klimatyzator przenośny jako sposób na chłód w każdym domu i mieszkaniu

Klimatyzacja tradycyjna a przenośna – podobieństwa i różnice

Tradycyjny klimatyzator typu split składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej, połączonych cienkimi rurkami. Urządzenie wykorzystuje mechanizm podobny do tego, jaki znamy z lodówki, ponieważ jest wyposażone w wymienniki ciepła (skraplacz i parownik) oraz sprężarkę.

Ponadto – podobnie jak w lodówce – znajduje się w nim czynnik chłodniczy, który krąży w obiegu zamkniętym, zmieniając swój stan skupienia. 

W monoblokowym (jednoczęściowym) klimatyzatorze przenośnym wszystkie części urządzenia umieszczone są wewnątrz jednej obudowy, a gorące powietrze odprowadzane jest na zewnątrz poprzez rurę. Aby proces ten przebiegał prawidłowo, koniec węża trzeba wyprowadzić poza budynek, najlepiej poprzez wysunięcie go przez uchylone okno. W prawidłowym wykonaniu tego zadania pomoże specjalna uszczelka do klimatyzatorów przenośnych. Pozwala ona uniknąć niepożądanego napływu ciepłego powietrza z zewnątrz.

Jak widać, montaż klimatyzatora przenośnego jest możliwy bez naruszania struktury budynku, czego nie da się uniknąć podczas montowania klimatyzacji stacjonarnej. T

o istotna różnica, ponieważ działania związane z wyposażeniem mieszkania w stacjonarne klimatyzatory można wykonać dopiero po uzyskaniu stosownych zezwoleń od administracji budynku i wspólnoty mieszkaniowej. Między innymi z tego powodu wielu ludzi wybiera klimatyzatory przenośne.

Czy klimatyzator przenośny może także ogrzewać powietrze?

Niektóre klimatyzatory przenośne zostały wyposażone w funkcję grzewczą, natomiast inne potrafią jedynie obniżać temperaturę powietrza. Urządzenia zdolne do ogrzewania mogą okazać się bardzo przydatne w sezonie zimowym, zwłaszcza w przypadku awarii sieci grzewczej.

Należy jednak zauważyć, iż moc grzewcza klimatyzatora często nie jest równa jego mocy chłodniczej. Jeśli planujemy wykorzystywać urządzenie do podwyższania temperatury, warto zadbać o to, aby oba parametry były dostosowane do powierzchni pomieszczenia, w którym sprzęt będzie pracować.

Na optymalnej mocy chłodniczej skupimy się w następnej części artykułu, natomiast tutaj wyjaśnimy, jak obliczyć zapotrzebowanie na moc grzewczą.

Istotną rolę odgrywa jakość izolacji cieplnej budynku. Jeśli jest dobra, to wystarczy, aby w pomieszczeniu o standardowej wysokości na każde 10 m² przypadało 0,8 kW mocy. W przypadku słabej izolacji zapotrzebowanie to wzrasta do 1,2 kW.

Jak dobrać klimatyzator przenośny do konkretnego pokoju?

Klimatyzator przenośny może przynieść ulgę w upalne dni, jednak aby tak się stało, musi zostać właściwie wybrany. Tak samo jak w przypadku klimatyzatora stacjonarnego, kluczową rolę odgrywa moc chłodnicza, która powinna być dostosowana do warunków panujących w konkretnym pomieszczeniu, a ściślej do jego kubatury i stopnia nagrzewania.

Zgodnie z zaleceniami https://wybierzoczyszczacz.pl/poradniki/ranking-klimatyzatorow-przenosnych/ klimatyzator przenośny posiada minimalne zapotrzebowanie na moc chłodniczą czyli 0,03 kW na każdy m³. Będzie ono jednak wyższe, jeśli pomieszczenie znajduje się na poddaszu, ma okna wychodzące na południowy wschód, nie ma rolet ani żaluzji okiennych albo jest zlokalizowane w budynku o słabej izolacji termicznej. 

Drugi parametr, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę, to przepływ powietrza, który informuje nas o tym, ile powietrza przepływa przez urządzenie w ciągu jednej godziny. W praktyce wyraża on tempo chłodzenia, co przekłada się na czas potrzebny do uzyskania optymalnej temperatury.

Warto postawić na urządzenia, które oferują przepływ na poziomie 300 m³/h lub wyższy, szczególnie jeśli potrzebujemy sprzętu do większego pomieszczenia. 

Koszty eksploatacji klimatyzacji przenośnej

Klimatyzator przenośny nie wymaga regularnych przeglądów, co korzystnie wpływa na koszty jego eksploatacji. Prawidłowo działające urządzenie nie traci czynnika chłodniczego, zatem nie trzeba go uzupełniać.

Wydatki związane z użytkowaniem klimatyzatora przenośnego ograniczają się do rachunków za pobrany prąd. Warto zatem zwrócić uwagę na zużycie prądu i klasę energetyczną urządzenia, które planuje się zakupić. 

Samodzielny montaż klimatyzacji przenośnej

Według serwisu Wybierzoczyszczacz.pl klimatyzator przenośny jest bardzo łatwy w montażu, a to jest jego duża zaleta. Podobnie jak mobilność. Dokładny przebieg procesu montażu powinien być przedstawiony w instrukcji obsługi, ale w skrócie wygląda on tak:

  1. Rozpakowujemy wszystkie części, zdejmujemy folie i inne elementy ochronne.
  2. Klimatyzator stawiamy na równej, płaskiej i suchej powierzchni, w odległości niezbyt dużej od okna, aby potem możliwe było wyprowadzenie przez nie rury.
  3. Na okno zakładamy specjalną uszczelkę do klimatyzatorów przenośnych.
  4. Jeden koniec węża odprowadzającego gorące powietrze podłączamy do klimatyzatora, a drugi wysuwamy przez otwór w uszczelce. Rurę zwykle da się rozciągnąć do 150 cm, ale najlepiej ulokować sprzęt tak, aby była jak najkrótsza i nie zginała się.
  5. Podłączamy urządzenie do prądu i wybieramy optymalne ustawienia. 

Jak widać, nie jest to zadanie wymagające pomocy specjalistów, co pozwala ograniczyć wydatki związane z montażem klimatyzacji. 

Podsumowanie

Klimatyzator przenośny działa na tej samej zasadzie co klimatyzator stacjonarny. Różnica polega na tym, że wszystkie części znajdują się w jednej obudowie, a dodatkowo urządzenie ma rurę, którą trzeba wyprowadzić na zewnątrz. Nie jest to jednak zadanie skomplikowane, dzięki czemu można je wykonać samodzielnie.

Klimatyzacja przenośna sprawdzi się niemal wszędzie i pozwala zredukować wydatki. Podczas wyboru urządzenia należy kierować się przede wszystkim mocą i przepływem powietrza oraz uwzględnić zużycie energii, które decyduje o przyszłych kosztach użytkowania. Warto pamiętać, że w sprzedaży dostępne są klimatyzatory przenośne, które mogą zarówno chłodzić, jak i ogrzewać powietrze.

test
Poprzedni artykułBeha-Amprobe wprowadza na polski rynek nową linię ultradźwiękowych detektorów wycieków
Następny artykułVesta – pompa ciepła w ofercie firmy SAS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here