Kondensacyjne kotły gazowe firmy Termet – które urządzenie wybrać?

Kluczową decyzją przy budowie domu lub modernizacji już istniejącego jest wybór odpowiedniego ogrzewania. Wiąże się to z zakupem urządzenia mającego służyć w domowej instalacji przez długie lata. Rozważając zatem zakup nowego źródła ciepła warto uwzględnić kilka istotnych czynników.

kondensacyjne kotly gazowe firmy termet ktore urzadzenie wybrac - Kondensacyjne kotły gazowe firmy Termet – które urządzenie wybrać?Fot. Termet
kondensacyjne kotly gazowe firmy termet ktore urzadzenie wybrac1 - Kondensacyjne kotły gazowe firmy Termet – które urządzenie wybrać? Ecocondens Gold plus kondensacyjne kotly gazowe firmy termet ktore urzadzenie wybrac2 - Kondensacyjne kotły gazowe firmy Termet – które urządzenie wybrać? Ecocondens Solid kondensacyjne kotly gazowe firmy termet ktore urzadzenie wybrac3 - Kondensacyjne kotły gazowe firmy Termet – które urządzenie wybrać? Ecocondens Silver kondensacyjne kotly gazowe firmy termet ktore urzadzenie wybrac4 - Kondensacyjne kotły gazowe firmy Termet – które urządzenie wybrać? Ecocondens Integra II

Przede wszystkim należy sprawdzić dostęp do lokalnych źródeł ciepła np. do sieci gazowniczej aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z transportem czy też magazynowania opału. Należy również kierować się ceną nośnika energii, mając na uwadze zmienność cen paliw na rynku i ewentualność nagłego wzrostu. W ostatnim czasie również istotna stała się możliwość uzyskania dofinansowania (np. z Urzędu Miasta lub też z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) na zakup urządzenia, czy też modernizacji instalacji grzewczej.

Kiedy zdecydowaliśmy się już na konkretny nośnik energii, wówczas konieczne jest ustalenie odpowiedniej mocy urządzenia – wynika ona z zapotrzebowania na ciepło. Kocioł powinien zapewniać komfort nie tylko w warunkach ekstremalnej zimy, ale również w okresach przejściowych (jesień, wiosna). Dlatego istotny jest zakres modulacji kotła. Im większy jest zakres mocy, tym łatwiej urządzenie będzie w stanie dostosować się do aktualnego zapotrzebowania na ciepło zarówno po stronie centralnego ogrzewania, jak i po stronie ciepłej wody użytkowej. Jakie korzyści daje nam szeroki zakres modulacji?

1. dostosowanie mocy grzewczej urządzenia do aktualnie panujących warunków pozwala na obniżenie w znacznym stopniu kosztów ogrzewania
2. unikamy efektu „taktowania” wyłączania i włączania się kotła
3. płynna praca sprawia, że kocioł rzadziej się uruchamia, ma to znaczący wpływ na żywotność urządzenia
4. możliwość pracy w małych mieszkaniach lub w obiektach o małym zapotrzebowaniu na ciepło, bez generowania strat ciepła

Nowoczesne budownictwo ukierunkowane jest obecnie na obiekty zużywające jak najmniej energii, przez co zapotrzebowanie na ciepło staje się minimalne. Nie należy jednak zapominać, że urządzenie ma nie tylko zapewnić ciepło, ale również w szybkim czasie dostarczyć ciepłą wodę użytkową. Ważny jest więc sposób przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Zgodnie z obowiązującą dyrektywą Unii Europejskiej odnośnie ekoprojektu obecnie na rynku z zamkniętą komorą spalania dostępne są jedynie kotły kondensacyjne. Urządzenia te możemy podzielić na dwie grupy: jedno- oraz dwufunkcyjne.

  • kotły dwufunkcyjne – dostarczające ciepło na cele centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej
  • kotły jednofunkcyjne – dostarczające ciepło na cele centralnego ogrzewania

Kocioł dwufunkcyjny

Kocioł dwufunkcyjny najlepiej sprawdza się w mieszkaniach oraz małych domach jednorodzinnych – wszędzie tam gdzie punkty czerpalne w niewielkim stopniu oddalone są od kotła.
Kotły dwufunkcyjne wyposażone są w dodatkowy wymiennik, który umożliwia przepływowe podgrzewanie takiej ilości wody, jaka jest aktualnie wymagana. Jedynym ograniczeniem może być wielkość strumienia. Aby jak najlepiej wykorzystać możliwości urządzenia powinno być ono zamontowane blisko punktów czerpalnych lub też, jeśli nie ma takiej możliwości, najbliżej punktu czerpalnego, z którego korzystamy najczęściej. Pozwoli to ograniczyć czas oczekiwania na ciepłą wodę w punkcie poboru, jak również zmniejszyć ilość wody, którą należy upuścić, aby otrzymać ciepłą wodę.
Każde oddalenie punktu czerpalnego od kotła (powyżej ok. 6 m) wpływa na czas oczekiwania, czasem nawet kilkadziesiąt sekund zanim ciepła woda zacznie płynąć, może to być dla użytkownika męczące i mało komfortowe. Oprócz tego równoczesne korzystanie z dwóch punktów czerpalnych (np. prysznica i kranu w kuchni) niesie za sobą ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych wahań temperatury wody.

Kocioł jednofunkcyjny

W przypadku kotłów jednofunkcyjnych ich podstawowym zadaniem jest wytwarzanie ciepła do ogrzewania pomieszczeń, natomiast po podłączeniu zasobnika mogą także podgrzewać ciepłą wodę. Takie rozwiązanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie z ciepłej wody korzysta równocześnie kilku użytkowników. Zasobnik zapewnia większą stabilność temperatury ciepłej wody użytkowej, pozwala na magazynowanie wody i korzystanie z niej w dowolnym momencie. W tym przypadku istnieje możliwość połączenia cyrkulacji ciepłej wody użytkowej – umożliwia ona krążenie wody w instalacji. Poprzez dobór odpowiedniej pojemności zasobnika zapewniony zostaje komfort nawet najbardziej wymagającemu użytkownikowi.
W domach jednorodzinnych najlepiej sprawdza się układ z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej np. jednofunkcyjny gazowy kocioł kondensacyjny ECOCONDENS GOLD PLUS, natomiast w mieszkaniach wystarczający może być kocioł dwufunkcyjny, ogrzewający wodę w sposób przepływowy (np. dwufunkcyjny gazowy kocioł kondensacyjny ECOCONDENS SILVER). Dobrym rozwiązaniem w miejscach o dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę może być też urządzenie z wbudowanym zasobnikiem 45 litrów (gazowy kocioł kondensacyjny ECOCONDENS INTEGRA II) lub 107 litrów (gazowy kocioł kondensacyjny ECOCONDENS SOLID).
Warto również przed zakupem przyjrzeć się etykietom energetycznym urządzeń. Wszystkie gazowe kotły kondensacyjne marki Termet spełniają rygorystyczne wymogi dyrektywy Unii Europejskiej odnośnie efektywności energetycznej, dzięki czemu należą do wysokiej klasy A – zarówno jeśli chodzi o ogrzewanie pomieszczeń jak i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.

Oprócz wcześniej wymienionych kryteriów ważne są również cechy samego urządzenia tj.:

  • parametry techniczne
  • podłączenie do przewodu kominowego
  • warunki gwarancji
  • dostępność serwisu na terenie zamieszkania
  • dostępność oraz ceny części zamiennych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here