Kurtyny powietrzne Defender

Utrzymanie w pomieszczeniach komfortowych warunków klimatycznych i uniezależnienie ich od zewnętrznych czynników atmosferycznych zawsze stanowiło wyzwanie. Większość działań użytkowników dotyczy zmniejszania strat ciepła w budynkach, a dzięki temu ograniczania kosztów ogrzewania. Służyć temu mają m.in. solidnie zaizolowane ściany, a także szczelne drzwi i okna. Ich izolacyjność jednak potrafi spaść do zera, gdy zostaną otwarte. Konsekwencją jest infiltracja, przeciągi, a także migracja zanieczyszczeń. Okazuje się, że nowoczesnym i bardzo skutecznym narzędziem służącym do utrzymania pożądanych parametrów otaczającego powietrza może być ono same.

Kurtyny powietrzne Defender

Kurtyna powietrzna Defender to rozwiązanie przeznaczone dla budynków użyteczności publicznej, narażonych na wspomniane wyżej konsekwencje częstego otwierania przejść komunikacyjnych. Urządzenie produkowane pod wspólną marką VTS EUROHEAT, stanowi alternatywę dla podobnych rozwiązań obecnych na rynku.

Cechy charakterystyczne

Kurtyny Defender oferowane są w szerokościach 1, 1,5 oraz 2 m. Ich prędkości wylotowe wynoszą od 5 do 11 m/s, zależnie od stopnia regulacji wentylatora, a wydatki powietrza od 188 0 do 4890 m3/h, w zależności od wielkości kurtyn wyposażonych w nagrzewnice wodne. Układy z nagrzewnicą elektryczną odznaczają się jeszcze większymi osiągami. Właśnie ten parametr (iloczyn prędkości powietrza i jego strumienia) przekłada się bezpośrednio na wysoką skuteczność ochrony wnętrza budynku w momencie otwarcia drzwi.

REKLAMA


Optymalizacja

Analizując typowe zastosowania kurtyn, twórcy Defendera zaproponowali rozwiązanie łączące w sobie optymalne gabaryty, moc zainstalowanego silnika i wydatek wentylatora. Wszystkie wielkości i typy urządzeń wyposażono w silnik o mocy nominalnej 0,4 kW, co gwarantuje zasięg do 3,5 m niezależnie od konfiguracji urządzenia. Warto wspomnieć, że zastosowanie tego samego typu silnika we wszystkich trzech wielkościach kurtyn pozwoliło producentowi zoptymalizować koszty produkcji, a tym samym zaoferować klientom atrakcyjną cenę urządzeń.

Kurtyny powietrzne Defender

Ograniczenie hałasu

Konstruktorzy kurtyny zadbali również o ograniczenie do minimum hałasu generowanego przez wentylator. Oprócz precyzyjnego wyważania, dla polepszenia walorów akustycznych, wirnik Defendera został podzielony na szereg odcinków, dla których zastosowano względne kątowe przesunięcia położenia łopatek. W efekcie, poszczególne hałasy, powstające na kolejnych odcinkach wentylatora, opuszczają urządzenie w różnych fazach, dzięki czemu praktycznie zlikwidowane zostało nieprzyjemne „dudnienie”.

Wymiennik

Urządzenie ma klasyczny, jednorzędowy wymiennik, którego architektura została opracowana z myślą o zapewnieniu równomiernego rozkładu temperatury na całej jego szerokości, nawet przy bardzo niskim natężeniu przepływu czynnika, rzędu 0,1 m3/h. Pozwala to zapewnić stabilną minimalną moc grzewczą urządzenia w okresach przejściowych, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokich wydatków powietrza nawiewanego.

Tab. 1. Kurtyny wodne DEFENDER WHN
Urządzenie DEFENDER WHN
Oznaczenie kurtyn jedn. 100 WHN 150 WHN 200 WHN
Maksymalna szerokość drzwi m 1 1,5 2
Maksymalna wysokość drzwi m 3,5
Zakres mocy grzewczej kW 6 – 7,5* 14 – 17* 22 – 25*
Maksymalny wydatek powietrza m³/h 1880 3570 4890
Maksymalna temperatura czynnika grzewczego °C 90
Maksymalne ciśnienie robocze MPa 1,6
Pojemność wodna dm³ 0,5 0,85 1,2
Średnica króćców 3/4
Napięcie zasilania V/Hz 1 ~ 230/50
Moc silnika kW 0,4
Prąd znamionowy silnika A 2,8
Masa z wodą/ bez wody kg 27,4/26,9 37,4/36,6 48,4/47,2
IP silnika   20
* – wydajność grzewcza dla otwarcia zaworu, temperatury wody grzewczej 90°C, temperatury powietrza wlotowego 15°C.

Projektując wymiennik, jego konstruktorzy – poza zagwarantowaniem odpowiednich osiągów – zadbali również o detale istotnie wpływające na wygodę obsługi kurtyny, przy różnych wariantach jej instalacji. Nagrzewnica Defendera ma aż trzy zawory, których rola w układzie zmienia się w zależności od tego, czy kurtyna jest zamontowana poziomo, czy pionowo. W każdym wariancie (w przypadku pionowego – instalacja lewa lub prawa), do obsługi wymiennika stosuje się dwa spośród trzech zaworów: jeden jako odpowietrzający, a drugi – spustowy. Miejsca wyprowadzenia zaworów zostały usytuowane tak, by znajdowały się jak najdalej od wszelkich instalacji elektrycznych kurtyny.

Montaż

Istotnym ułatwieniem podnoszącym atrakcyjność zastosowania Defendera jest sposób jego instalacji. Konstruktorzy zaproponowali tu szereg różnych wariantów montażu: system oparty na szynie montażowej, po której przesuwać można uchwyty kotwione bezpośrednio do ściany, otwory w tylnej ścianie obudowy, umożliwiające zawieszenie kurtyny na ścianie bez uchwytów oraz otwory gwintowane w szynie montażowej na górnej płycie urządzenia, umożliwiające montaż na prętach gwintowanych. Są to zatem rozwiązania, w którym to urządzenie dostosowuje się do warunków instalacji, a nie odwrotnie.

Tab. 2. Kurtyny elektryczne DEFENDER EHN
Urządzenie DEFENDER EHN
Oznaczenie kurtyn jedn. 100 EHN 150 EHN 200 EHN
Maksymalna szerokość drzwi m 1 1,5 2
Maksymalna wysokość drzwi m 3,5
Moc grzewcza kW 3,6 7,2 10,8
Maksymalny wydatek powietrza m³/h 2000 3440 5020
Napięcie zasilania V/Hz 3 ~ 400/50
Moc silnika kW 0,4
Prąd znamionowy silnika A 2,8
Masa kg 25,7 35,4 45,6
IP silnika   20

Estetyka

Defender to produkt, którego konstrukcja i parametry techniczne odpowiadają aktualnym wymaganiom stawianym kurtynom powietrznym. W projekcie tym zastosowano wiele przemyślanych rozwiązań, poprawiających funkcjonalność pracy urządzenia. Jego obudowa wykonana jest z blachy malowanej proszkowo, która połączona została z wytłaczanymi elementami kompozytowymi. Swój wygląd urządzenie zawdzięcza współpracy inżynierów VTS EUROHEAT z jedną z najlepszych skandynawskich firm projektowych specjalizujących się we wzornictwie przemysłowym. Defender z całą pewnością stanowi pod tym względem konkurencyjny produkt na rynku kurtyn powietrznych.

Gwarancja

Wszystkie kurtyny Defender oraz nagrzewnice wentylatorowe Volcano (kolejny popularny produkt firmy VTS EUROHEAT) objęte są standardowo 2-letnią gwarancją producenta. Istnieje jednak możliwość dodatkowego, bezpłatnego jej rozszerzenia do 3 lat. Należy w tym celu wypełnić odpowiedni formularz na stronie internetowej www.vtsgroup.com.

Wojciech Lew Kiedrowski

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *