Materiały do budowy zbiorników przydomowych oczyszczalni ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli domów. Inwestując w niej możemy zrezygnować z uciążliwego w eksploatacji szamba, a także uniezależnić się od dostępu do lokalnej sieci kanalizacyjnej. Jednym z głównych elementów tego typu instalacji jest zbiornik, który powinien być wykonany z odpowiednich materiałów. Jakich?

Materiały do budowy zbiorników przydomowych oczyszczalni ścieków

Z czego wykonuje się zbiorniki?

Zbiorniki przydomowych oczyszczalni ścieków mogą być wykonywane – w zależności od producenta – z różnych tworzyw sztucznych lub materiałów kompozytowych. Jednym z nich są laminaty poliestrowo-szklane. O ich właściwościach opowie przedstawiciel firmy Eko-Bio, specjalizującej się w produkcji przydomowych oczyszczalni ścieków:

Laminaty poliestrowo-szklane stanowią połączenie żywicy poliestrowej z włóknami szklanymi. Oba surowce różnią się między sobą pod kątem właściwości mechanicznych i fizycznych, stad też pełnią różną rolę w tworzeniu kompozytu. Żywica jest przede wszystkim wypełnieniem, czyli tzw. lepiszczem – to z niego uzyskuje się pożądany kształt zbiornika. Żywica jest odporna na wpływ różnych czynników środowiskowych, takich jak kontakt z wodą, stąd idealnie nadaje się do wykonania zbiornika gromadzącego nieczystości płynne. Włókna szklane odznaczają się z kolei bardzo wysoką wytrzymałością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, powstające m.in. w wyniku zgniatania – dlatego w kompozycie pełnią one funkcję zbrojenia.

REKLAMA

Powstały z tak dobranych tworzyw laminat charakteryzuje się między innymi:

  • Wysoką wytrzymałością – zbiorniki z niego wykonanie mimo stosunkowo cienkich ścian są odporne na uszkodzenia mechaniczne nawet pod wpływem wysokiego obciążenia i są mało narażone na powstawanie nieszczelności
  • Lekkość – zbiornik ważny niewiele, można go z łatwością przetransportować przy pomocy zwykłego samochodu wyposażonego w przyczepę, i bez większego problemu umieścić w ziemi
  • Odporność chemiczna – zbiornik nie poddaje się wpływowi ścieków oraz wody zawartej w glebie, nie koroduje w kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym.

Dlaczego warto zdecydować się na przydomową oczyszczalnię?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają liczne zalety, które docenią szczególnie posiadacze domów w gminach, w których nie ma jeszcze rozbudowanego systemu kanalizacji. Przede wszystkim – inwestując w oczyszczalnie możemy zrezygnować z szamba, które jest uciążliwe i drogie w eksploatacji. Przez większość czasu w ogóle nie musimy zajmować się oczyszczalnią, zachodzące w niej procesy nie wymagają naszej stałej kontroli. Z drugiej strony oczyszczalnia pozwala nam w sposób ekologiczny utylizować nieczystości powstające w naszym domostwie.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *