Ceny węgla i innych surowców energetycznych wciąż rosną, przez co większość kosztów utrzymania budynku stanowią wydatki na jego ogrzewanie. Mając to na uwadze wiele osób, które budują swój dom, postanawia zainwestować w alternatywne systemy grzewcze, zamiast wciąż korzystać ze starych już nieopłacalnych metod ogrzewania budynku. Jedną z takich metod jest używanie nowoczesnej pompy ciepła.
Firma Viessmann od ponad 30 lat projektuje pompy ciepła, które ogrzewają budynki, korzystając z odnawialnej energii, uzyskiwanej ze środowiska naturalnego. Urządzenie jest tak zaawansowane technicznie, że ma kilka możliwości uzyskiwania ciepła: z gruntu, wody i powietrza. Nowoczesne pompy ciepła są tak wydajne, że mogą służyć nawet jako jedyne źródło ciepła do ogrzewania budynków przez cały rok. W porównaniu do wydatków na surowce energetyczne, takie jak węgiel czy gaz, jest to bardzo duża oszczędność wydatków.
{jumi [plugins/content/jumi/porady.html]}
REKLAMA
Jak działa pompa ciepła?
Najpierw pompa pobiera energie z odnawialnego źródła energii, może to być: woda, grunt, powietrze. W parowniku ciepło odzyskane z np. z gruntu, jest przekazywane czynnikowi roboczemu, który cały czas krąży w pompie. Czynnik (o niskiej temperaturze wrzenia) odparowuje i tym sposobem odbiera pewną ilość ciepła.
Następnie, odparowany czynnik roboczy, zasysany jest przez sprężarkę, gdzie jest sprężany. W tym samym czasie wzrost ciśnienia powoduje, wzrost temperatury czynnika. Para czynnika o podwyższonym ciśnieniu i temperaturze, kierowana jest do skraplacza, gdzie ulega skropleniu i przekazuje ciepło wodzie grzewczej (górne źródło ciepła). W pompach ciepła jako parownik (z wyjątkiem pompy powietrze/woda) i skraplacz, używa się przeważnie płytowe wymienniki ciepła zbudowane ze stali szlachetnej (niekorodującej).
W skrócie można powiedzieć, że pompa pobiera energię z dolnego źródła ciepła i przekształca ją na ciepło, które jest przekazywane do systemu grzewczego. Koszt ogrzewania domu, tym sposobem odczuwalnie się zmniejsza, ponieważ znikają wydatki na źródła uzyskiwania ciepła, takie jak gaz czy węgiel. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, które normalnie musielibyśmy widać na ogrzewanie, ale również zmniejsza emisję szkodliwych substancji do środowiska.
Komfort i prostota obsługi
Za wykorzystaniem do ogrzewania domu pompy ciepła np. Vitocal 300-G firmy Viessmann, przemawia nie tylko fakt, że odczuwalnie zmniejsza wydatki na ogrzewanie, ale również możliwość w pełni automatycznego działania. Każde urządzenie wyposażone jest, bowiem w regulatory, którymi można dowolnie sterować i programować jego działanie. Całość obsługi jest intuicyjna i bardzo łatwo się jej nauczyć. Duże wyświetlacze graficzne, menu pomocy i przejrzysty interfejs dodatkowo pozwalają na komfortowe używanie.
Taki automatyczny sposób obsługi ogrzewania domu, to coś zupełnie innego i nowego w porównaniu z tradycyjnymi sposobami ogrzewania. Tradycyjny piec węglowy trzeba doglądać, co jakiś czas i sprawdzać czy wszytko jest w porządku oraz oczywiście dorzucać więcej węgla, aby się paliło. Zabiera to czas i jest bardzo uciążliwe dla domowników. Przy pompie ciepła, praktycznie nie trzeba nic robić, raz włączona i odpowiednio zaprogramowana, będzie sprawnie działać bez doglądania czy jakiegokolwiek innego wysiłku z naszej strony.
Alternatywne źródła energii, które można wykorzystać
Jest kilka źródeł naturalnej energii, którą wykorzystuje pompa ciepła. W porównaniu do tradycyjnego sposobu, w jaki uzyskuje się ciepło, czyli np. spalania węgla, używanie naturalnych źródeł Przekrój pompy ciepła VITOCAL 300-G Przekrój pompy ciepła Vitocal 222-G energii jest nie tylko o wiele tańsze (bo darmowe), ale również wygodniejsze. Całość procesu ogrzewania, od pobrania energii do ogrzania domu, jest wykonywana automatycznie i nie trzeba sobie nią zaprzątać głowy. Pokrótce postaram się przedstawić, jakie źródła energii wykorzystuje urządzenie.
Grunt
Grunt jest bardzo dobrym akumulatorem ciepła, ponieważ przez cały czas utrzymuje stosunkowo równe temperatury rzędu od 7 do 10 st C (na pewnej głębokości poniżej poziomu zamarzania). Energia z gruntu może być pobierana, np. przez poziomy kolektor lub wymiennik pionowy tzw. sondy gruntowe. Przez kolektor lub sondy gruntowe przepływa solanka (mieszanina wody i glikolu o temperaturze zamarzania: – 15 st C), która odbiera ciepło z gruntu i transportuje do parownika pompy ciepła solanka/woda.
Powietrze atmosferyczne
Najtańsze i najprostsze w odzyskiwaniu ciepła jest powietrze. Zasysane jest ono zwykłym kanałem wentylacyjnym, schładzane bezpośrednio w parowniku pompy ciepła i ponownie odprowadzane na zewnątrz. Należy pamiętać, że pompa powietrze/woda w warunkach polskiego klimatu wymaga wspomagania dodatkowym źródłem ciepła.
Woda gruntowa
Woda gruntowa również jest dobrym akumulatorem ciepła słonecznego. Nawet w zimne przy niskich temperaturach utrzymuje stały poziom od 7 do 12 st C. Woda gruntowa pobierana jest ze studni czerpalnej i tłoczona poprzez wymiennik pośredni do parownika pompy ciepła woda/woda. Następnie schłodzona woda odprowadzana jest do studni chłonnej.
Do jakiego domu najbardziej pasuje pompa ciepła?
Pompy ciepła firmy Viessmann, to nowoczesne urządzenia grzewcze do zastosowania w budownictwie jedno i wielorodzinnym oraz przemyśle. Jako jedna z nielicznych, firma Viessmann może poszczycić się już ponad 30-letnim doświadczeniem w ich wytwarzaniu. Niestety nie do każdego budynku ogrzewanie pompą ciepła będzie idealnym rozwiązaniem. Trzeba wziąć pod uwagę, że różne domy, mają różne zapotrzebowanie na ilość energii potrzebnej do ich ogrzania.
Najlepiej, jeśli budynek, który będzie ogrzewany pompą ciepła, ma ogrzewanie niskotemperaturowe np. podłogowe. Istotnym dla ogrzewania podłogowego jest tutaj rodzaj wykończenia podłogi (wykładziny podłogowej), który należy uwzględnić już na etapie projektowania ogrzewania. Pompa ciepła może również współpracować z grzejnikami jednak zaprojektowanymi do stosunkowo niskiej temperatury wody grzewczej 50 – 55 st C.
Podsumowując korzystanie z nowoczesnego systemu grzewczego, takiego jak pompa ciepła daje wiele korzyści, których przy użyciu tradycyjnego ogrzewania nigdy nie doświadczymy. Teraz, kiedy powstaje tak wiele nowych budynków, zastosowanie takiego sposobu ogrzewania np. domu, wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem, które warto rozważyć. Szczególnie, jeśli właściciel budynku bardzo ceni sobie oszczędność swojego czasu i komfort używania ogrzewania, które w większości działa całkowicie automatycznie.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.