Niewidzialne kurtyny powietrzne

Najnowocześniejsze kurtyny powietrzne to energooszczędne urządzenia, dostosowujące swoją pracę do zapotrzebowania oraz błyskawicznie reagujące na informacje dostarczane przez dziesiątki czujników.


Projektując systemy grzewcze hipermarketów, obiektów handlowych, biurowych czy przemysłowych, należy pamiętać o ich specyficznym sposobie funkcjonowania. Choć budynki te bardzo często charakteryzują doskonałą izolacją termiczną oraz nowoczesnymi systemami grzewczymi, utrzymanie w nich optymalnych warunków cieplnych, szczególnie w pobliżu wejścia, jest trudnym zadaniem. Bezustanne otwieranie drzwi zewnętrznych powoduje obniżenie komfortu termicznego, znaczne straty energii oraz przeciągi uciążliwe dla osób przebywających w pobliżu strefy drzwiowej. Konieczne jest zatem odizolowanie środowiska zewnętrznego od wnętrza obiektu, tak aby uniemożliwić wymianę powietrza – „niewidzialne” kurtyny powietrzne spełniają to zadanie doskonale.

Fot. 1. Kurtyny powietrzne to najlepszy sposób na oddzielenie dwóch stref o rożnej temperaturze powietrza. Fot. FLOWAIR
Fot. 1. Kurtyny powietrzne to najlepszy sposób na oddzielenie dwóch stref o rożnej temperaturze powietrza. Fot. FLOWAIR

Kurtyny powietrzne umożliwiają ograniczenie wymiany powietrza przez otwartą strefą drzwiową. Zimą zabezpieczają wnętrze obiektu przed napływem zimnego, a latem ciepłego powietrza, a jednocześnie owadów, zanieczyszczeń oraz gazów spalinowych. Urządzenie wytwarza intensywny strumień powietrza ukierunkowany pionowo lub poziomo, który stanowi swego rodzaju barierę dla przepływającego powietrza. Co interesujące, zastosowanie kurtyny powietrznej w niewielkim obiekcie, np. sklepie czy warsztacie, pozwala całkowicie zrezygnować z innego rodzaju ogrzewania – takie rozwiązanie warto zatem zaproponować inwestorom chociażby w przypadku, gdy nie ma miejsca na standardową instalację np. grzejnikową.

Fot. 2. Przykład kurtyny przeznaczonej do montażu sufi towego (zabudowa), wyposażonej w nagrzewnice elektryczną. Fot. VENTURE INDUSTRIES
Fot. 2. Przykład kurtyny przeznaczonej do montażu sufi towego (zabudowa), wyposażonej w nagrzewnice elektryczną. Fot. VENTURE INDUSTRIES

Część strumienia powietrza cyrkuluje wewnątrz pomieszczenia, część zaś (szacuje się, że około 20%) wypływa na zewnątrz obiektu wraz z powietrzem próbującym dostać się do wnętrza. Mimo iż oznacza to pewne straty energii, kurtyny powietrzne są jedną z najdoskonalszych metod ich ograniczania w strefie drzwiowej.
Najczęściej stosuje się kurtyny powietrzne instalowane nad drzwiami – są nieskomplikowane w montażu, łatwo można je uwzględnić w projekcie architektonicznym wnętrza. Dobrze prezentują się z pewnością urządzenia przeznaczone do montażu w sufitach podwieszanych, są niemal niewidoczne. Na rynku znajdziemy również filary z kapturem wlotowym oraz kanałem podłogowym ze szczeliną. Powietrze jest tu wtłaczane od strony podłogi, a następnie zasysane przez boczny kaptur.

Nowoczesne kurtyny powietrzne – usprawnienia

Fot. 3. Kurtyny powietrzne zimą zabezpieczają wnętrze obiektu przed napływem zimnego, a latem ciepłego powietrza, a jednocześnie owadów, zanieczyszczeń oraz gazów spalinowych. Fot. VENTURE INDUSTRIES
Fot. 3. Kurtyny powietrzne zimą zabezpieczają wnętrze obiektu przed napływem zimnego, a latem ciepłego powietrza, a jednocześnie owadów, zanieczyszczeń oraz gazów spalinowych. Fot. VENTURE INDUSTRIES

Producenci nieustannie pracują nad udoskonalaniem oferowanych rozwiązań. Projektanci skupili się m.in. na zwiększeniu zasięgu strugi powietrza. Nowoczesne usprawnienia pozwalają na polepszenie wyników w tej dziedzinie o ok. 20% w porównaniu do tradycyjnych urządzeń. Niektóre modele charakteryzują się ponadto większą powierzchnią wlotu powietrza, co pozwala na pełniejsze wykorzystanie mocy wymiennika ciepła.
Oczywiście, znacznemu polepszeniu uległy parametry związane z zużyciem energii – efektywniejsze wykorzystywanie zużywanej energii to trend, który obserwujemy w bardzo wielu dziedzinach. Interesującym rozwiązaniem jest tu z pewnością funkcja załączenia wentylatora jedynie przy otwartych drzwiach, co wymaga w zasadzie natychmiastowego, błyskawicznego uruchomienia urządzenia z pełną wydajnością. Jest to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji wirnika wykonanego z kompozytów, który mimo dużej wydajności charakteryzuje się niewielką bezwładnością oraz współpracy kurtyny z czujnikiem otwartych drzwi skomunikowanego ze sterownikiem.

Ponadto coraz powszechniejsze jest wykorzystanie silników stałoprądowych EC, czyli komutowanych elektronicznie – posiadających elektroniczny układ regulacji obrotów, który umożliwia utrzymanie optymalnych obrotów pracy wentylatora oraz tym samym ograniczenie zużycia energii. Kurtyny z silnikami EC są ponadto cichsze niż standardowe i to w cały zakresie obrotów.
W ograniczeniu zużycia energii pomaga również dwustopniowa regulacja mocy grzania (w kurtynach z nagrzewnicami elektrycznymi). Jeśli wentylator pracuje z zadaną niższą wydajnością, drugi stopień jest wtedy blokowany. Przydatną funkcjonalnością jest także możliwość szybkiego grzania, w ramach którego automatycznej zmianie ulega wydajność wentylatora, dostosowując się do pożądanej temperatury (urządzenie współpracuje tu z czujnikiem temperatury zamontowanym we wnętrzu).

Możliwości regulacji i sterowania

Fot. 4. Kurtyny zaskakują swoim wyglądem. Producenci postawili na dyskretną elegancję. Fot. FLOWAIR
Fot. 4. Kurtyny zaskakują swoim wyglądem. Producenci postawili na dyskretną elegancję. Fot. FLOWAIR

Nowoczesne kurtyny powietrzne swoją pracę opierają na zaawansowanych sterownikach. Technologia mikroprocesorowa to kamień milowy w wygodnym sterowaniu kurtynami powietrznymi. Sterowniki umożliwiają płynną regulację wydajności wentylatory, zmianę w nastawach temperatury, jak również zaprogramowanie urządzenia wedle danego trybu pracy (np. praca dla dni roboczych oraz w weekend, rano oraz wieczorem) czy integrację z systemami zarządzania budynkiem BMS.

Dobór odpowiedniej automatyki sterującej kurtynami powietrznymi jest kluczowy dla komfortowego użytkowania urządzenia. Najprostszym sposobem jest tu czujnik drzwiowy oraz przełącznik zmiany biegów, do znacznie zaawansowanych należy możliwość wyboru biegu jałowego oraz opóźnienia wyłączenia kurtyny. Przy biegu jałowym po otwarciu drzwi unikamy zjawiska opóźnienia powstania bariery powietrznej. Z kolei opóźnione wyłączenie zapobiega kilkukrotnemu załączaniu się i wyłączaniu urządzeniu, np. w przypadku, gdy osoba wchodząca czy wychodząca nadal znajduje się w pobliżu strefy drzwiowej.
Mikroprocesorowe sterowniki, różnego rodzaju czujniki oraz współpraca z systemem BMS pozwalają jednak na znacznie, znacznie więcej. Urządzenie płynnie dostosowuje się do warunków panujących w przejściu. Wykrywa częstotliwość otwierania i zamykania drzwi, poddaje analizie temperaturę we wnętrzu oraz na zewnątrz, jak również temperaturę wody powrotnej, bierze pod uwagę warunki pogodowe. Nowością nie jest już też zdalne sterowanie pracą urządzenia nie tylko na poziomie prostych poleceń, ale i regulacji parametrów pracy.

Którą wybrać?

Fot. 5. Nowoczesne urządzenia swoją pracę opierają na zaawansowanych sterownikach. Fot. VTS
Fot. 5. Nowoczesne urządzenia swoją pracę opierają na zaawansowanych sterownikach. Fot. VTS

Możemy wybrać jedną z trzech wersji kurtyn, w zależności od specyfiki budynku i instalacji oraz potrzeb klienta: zimną, z wodnym wymiennikiem ciepła oraz z grzałkami elektrycznymi. Urządzenia zimne są przeważnie wykorzystywane w obiektach przemysłowych, w centrach przeładunkowych i magazynach, czyli w miejscach, w których podnoszenie oraz utrzymywanie danej temperatury we wnętrzu nie jest konieczne (kurtyna ma za zadanie jedynie ograniczenie strat energii oraz odizolowanie wnętrza obiektu od środowiska zewnętrznego).

Najpowszechniejsze są kurtyny z wodnymi wymiennikami ciepła zasilane ciepłą wodą z instalacji centralnego ogrzewania. W ich przypadku zwraca się jednak uwagę na pewne straty przesyłowe na instalacji grzewczej. Zastosowanie znajdują także kurtyny z elektrycznym wymiennikiem. Z uwagi na dość wysokie ceny energii elektrycznej wykorzystuje się je głównie w obiektach, w których o montażu urządzenia pomyślano już po oddaniu budynku do użytku – kurtyny wodne wymagają poprowadzenia instalacji wodnej w okolicach drzwi. Rozwiązanie przekonuje do siebie brakiem strat przesyłowych czy konieczności zastosowania dodatkowych elementów zabezpieczających oraz niższymi kosztami instalacyjnymi.

Dobry design

Fot. 6. Kurtyny powietrza nie ingerują w rysunek budynku ani nie wymagają wprowadzania żadnych zmian w projekcie architektonicznym. Fot. VTS
Fot. 6. Kurtyny powietrza nie ingerują w rysunek budynku ani nie wymagają wprowadzania żadnych zmian w projekcie architektonicznym. Fot. VTS

Wcześniej powszechnie stosowane wiatrołapy nie pozwalają na pełne wykorzystanie reprezentatywnej przestrzeni. Kurtyny powietrza nie ingerują w rysunek budynku ani nie wymagają wprowadzania żadnych zmian w projekcie architektonicznym – to zatem rozwiązanie, które wpływa na estetykę obiektu oraz jego wnętrza. Producenci coraz większą uwagę zwracają również na estetykę samych urządzeń. Kurtyny powietrza wykorzystywane w obiektach użyteczności publicznej, biurowcach czy apartamentowcach to jeden z pierwszych elementów, które widzi osoba wchodząca do obiektu. Do takich zastosowań dedykowane są urządzenia o przemyślanym designie – eleganckie, ale dyskretne. Zdarzają się zatem kurtyny powietrzne z pokrywą boczną w kształcie diamentowego szlifu, jak również urządzenia o półokrągłym, owalnym profilu.

O czym należy pamiętać, dobierając kurtyny? Oprócz standardowych zaleceń dotyczących dostosowania mocy i wydajności do zastosowania czy montażu na odpowiedniej wysokości czy w pozycji warto przypomnieć również o kwestii różnicy ciśnień. Optymalną wydajność urządzenie osiąga jedynie przy niezbyt dużej różnicy ciśnień pomiędzy pomieszczeniem a powietrzem na zewnątrz lub takich samych warunkach panujących w obu strefach. Należy o tym pamiętać instalując kurtyny powietrzne w miejscach, w których uwzględniono już inne urządzenia wentylacyjne.

Iwona Bortniczuk
Na podstawie materiałów: VTS Group, Iglotech, Flowair, Frico.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *