Nowa definicja bezpieczeństwa

Według normy PN EN 12056-4, mimo przeprowadzenia doboru urządzenia zgodnie z obowiązującymi zasadami techniki oraz przy dołożeniu wszelkiej staranności w zasadach eksploatacji, może wystąpić przepływ zwrotny.

Automatyczny zawór zwrotny Staufix® FKA KomfortFot. 1 Automatyczny zawór zwrotny Staufix® FKA Komfort

Zagrożenie przepływem zwrotnym

Dzieje się tak, ponieważ ze względów ekonomicznych i technicznych kanały dostosowane są do średnich opadów. Podczas ponadprzeciętnych ulew należy więc liczyć się ze spiętrzeniem w kanale oraz przepływem zwrotnym w kanałach przyłączonych. Napierająca woda zamiast swobodnie spływać do kanału, cofa się i wdziera do piwnic oraz innych nisko usytuowanych pomieszczeń, powodując ich zalanie, a w efekcie częściowe bądź całkowite zniszczenie. Zagrożenie stanowią również coraz częściej występujące gwałtowne roztopy śnieżne.

Nowa seria zaworów zwrotnych

Zawór zwrotny Pumpfix F Komfort ze zintegrowanym wpustemFot. 2 Zawór zwrotny Pumpfix F Komfort ze zintegrowanym wpustem

Firma KESSEL, ekspert w dziedzinie ochrony przeciwzalewowej, wprowadziła na rynek nowe zoptymalizowane zawory zwrotne do ścieków zawierających fekalia oraz bez fekaliów. Dla wszystkich zaworów Staufix® FKA, Staufix® SWA oraz Pumpifix® F dostępny teraz jest jeden wspólny korpus ze spadkiem wynoszącym 9 mm. Nowy korpus odpowiedni jest zarówno do zabudowy w płycie podłogowej, jak i na swobodnym przewodzie kanalizacyjnym. Cechą charakterystyczną są zdejmowane króćce, co stanowi zaletę zwłaszcza podczas renowacji instalacji oraz daje możliwość dowolnej kombinacji. Interesującym rozwiązaniem jest możliwość przyłączenia króćca o średnicy DN200. Zawory wykonane są w całości z tworzywa sztucznego, a konserwacji można dokonać bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Kompletna seria zawiera zestawy do przezbrajania, które można zabudować w terminie późniejszym. W ramach osprzętu dostępna jest klapka ze stali nierdzewnej chroniąca przed gryzoniami. Zawory do zabudowy w powierzchni podłogi dostępne są z pokrywą czarną lub do wyłożenia płytkami. Wybierając wariant drugi uzyskujemy estetyczny wygląd podłogi w pomieszczeniach piwnicznych używanych jako pomieszczenia mieszkalne.

Staufix® FKA i Pumpfix® F teraz również w wersji Komfort

Przykład zabudowy zaworu Pumpfix® F KomfortFot. 3 Przykład zabudowy zaworu Pumpfix® F Komfort

Zawory Staufix® FKA oraz Pumpfix® F dostępne są teraz również z gotową do podłączenia szafką sterowniczą Komfort z wyświetlaczem stanu i wskazówkami konserwacyjnymi oraz opcją podłączenia do urządzeń centralnego sterowania budynkiem. Gotowa do podłączenia szafka umożliwia montaż bez udziału wykwalifikowanego elektryka.

Pumpfix® F Komfort do zabudowy w podłodze posiada pokrywę ze zintegrowaną funkcją wpustu, która gwarantuje nieprzerywane odwadnianie także w przypadku zalania. Ponadto urządzenie posiada zamykaną automatycznie i blokowaną klapę zwrotną. Swobodny przepływ (pompa poza strumieniem ścieków) oraz motoryczna praca zaworu gwarantują większe bezpieczeństwo w razie przepływu zwrotnego.

Ecolift® – inteligentna alternatywa dla przepompowni do ścieków zawierających fekalia

Ecolift® - inteligentna alternatywa dla przepompowni do ścieków fekalnychFot. 4 Ecolift® – inteligentna alternatywa dla przepompowni do ścieków fekalnych

Przepompownia Ecolift® w normalnym trybie wykorzystuje spadek do kanału. Pompa załączana jest tylko podczas przepływu zwrotnego, podczas którego urządzenie tłoczy ścieki poprzez pętle przeciwzalewową. W ten sposób zużycie energii zostaje zredukowane do minimum. Ponieważ urządzenie wykorzystuje spadek do kanału, nie dochodzi do przestojów w pracy w razie braku prądu (rozwiązanie idealne dla zakładów przemysłowych) oraz nie powstaje stały i uciążliwy hałas. Tym samym wzrasta komfort przebywania w pomieszczeniach mieszkalnych w suterenach. Dzięki zintegrowanej funkcji wpustu urządzenie nieprzerwanie odprowadza ścieki także w przypadku zalania. Pompa znajduje się poza strumieniem ścieków, co wpływa na większą wydajność pompowania. Podobnie jak zawory zwrotne urządzenie Ecolift® dostępne jest zarówno w wersji do zabudowy w płycie podłogowej jak i na swobodnym przewodzie kanalizacyjnym. Dostępne jest z szafką sterowniczą Komfort z wyświetlaczem stanu i wskazówkami konserwacyjnymi oraz opcją podłączenia do urządzeń centralnego sterowania budynkiem. Zdejmowane króćce (od DN100/150/200) można dowolnie łączyć w celu uzyskania różnych wielkości dopływu i odpływu.

Zdejmowane króćce - teraz także DN200Fot. 5 Zdejmowane króćce – teraz także DN200

Anna Stochaj
Kessel

 

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *