Nowe pompy ściekowe w ofercie Ebary

Pompy firmy Ebara są dobrze znane na świecie oraz w Polsce. Cieszą się opinią urządzeń wysokiej jakości o przystępnych cenach. Ebara jest firmą o rodowodzie japońskim produkującą szeroki zakres pomp do różnorodnych zastosowań, zarówno domowych jak i profesjonalnych, w tym pomp zatapialnych serii D. Pompy te, wykonane z żeliwa, przewidziane do pompowania wody oraz ścieków, przeznaczone są dla odbiorców instytucjonalnych.

Nowe pompy ściekowe w ofercie ebary

Pierwszy typoszereg z serii D, wprowadzony z powodzeniem na rynek polski w 2006 roku, stanowią pompy typu DML. Są to zatapialne pompy o konstrukcji monoblokowej, o średnicach króćca tłocznego 80, 100 lub 150 mm i wydajnościach do 320 m3/h. Pompy DML wyposażone są w jednokanałowy wirnik o dużym swobodnym przelocie (76 mm).

Aktualnie firma rozszerzyła swoją ofertę pomp serii D dostępną na rynku polskim o nowe produkty, a mianowicie pompy typu DS, DSV oraz DL.

Pompy typu DS przewidziane są do pompowania brudnej wody w instalacjach drenażowych, przy odwadnianiu wykopów, rowów melioracyjnych, piwnic itp. Zastosowany w nich wirnik budowy półotwartej oraz kosz ssawny pozwalają na przepływ zanieczyszczeń o maksymalnej średnicy 5 – 8 mm. Zakres wydajności tych pomp to 6 do 84 m3/h przy wysokości podnoszenia do 39 m słupa wody oraz mocy od 1,5 do 7,5 kW. Pompy DS stanowić będą uzupełnienie znanych na rynku pomp serii BEST 2 – 5.

Nowe pompy ściekowe w ofercie ebary

Drugim, bardzo istotnym, typoszeregiem pomp wprowadzanym na rynek są pompy typu DL. Są to duże pompy zatapialne o wydajnościach do 780 m3/h oraz podnoszeniu do 35 m słupa wody z silnikami o mocach do 45 kW. Oferta tych pomp pozwoli Ebarze wejść na rynek średniej oraz dużej wielkości pompowni sieciowych. Średnice przyłączy pomp DL, w zależności od typowielkości, wynoszą od DN65 do DN300, a wirniki budowy „Non-clog” pozwalają na tłoczenie ścieków o średnicach zanieczyszczeń od 35 mm (dla 65DL) do 90 mm (dla 300DL) bez ryzyka zapychania się.

Wersją specjalną tych pomp są pompy typu DL W/C posiadające zmodyfikowaną konstrukcję wirnika „Non-clog” wyposażoną w specjalne krawędzie tnące (patrz fot. 3) pozwalające na wstępne rozdrobnienie większych zanieczyszczeń stałych wpadających do pompy.

Dużą uwagę w konstruowaniu pomp serii D przyłożono do problemu uszczelnienia wału pompy jako najbardziej newralgicznego punktu każdej pompy zatapialnej. Konstruktorzy Ebary podjęli decyzję o zastosowaniu standardowo, we wszystkich pompach, uszczelnienia mechanicznego, czołowego z podwójną parą pierścieni ślizgowych w różnych wykonaniach materiałowych, tzn. od strony wirnika para pierścieni wykonana jest z węglika krzemu (SiC/SiC/NBR) – materiału twardego odpornego na ścierające działanie zanieczyszczeń, a od strony silnika z pierścieni wykonanych z ceramiki oraz węgla: ceramika/C/NBR. Uszczelnienia znajdują się w komorze olejowej wypełnionej nietoksycznym olejem turbinowym smarującym oraz chłodzącym powierzchnie pierścieni.

Nowe pompy ściekowe w ofercie ebary

Pompy serii D napędzane są czterooraz dwubiegunowymi (1450 obr./min. i 2900 obr./min.) silnikami asynchronicznymi z uzwojeniami wykonanymi w klasie izolacji F, przewidzianymi do zasilania prądem trójfazowym. Silniki pomp DS przewidziane są wyłącznie do rozruchu bezpośredniego natomiast silniki pomp DL, w zależności od mocy, przewidziane są do rozruchu bezpośredniego (do 7,5 kW) lub w układzie gwiazda-trójkąt (od 11 kW).

Do wszystkich pomp serii D producent dostarcza dodatkowo tzw. autozłącza czyli zestawy sprzęgające pozwalające na opuszczanie (automatyczne zasprzęglanie) oraz podnoszenie (automatyczne rozsprzęglanie) pompy bez konieczności schodzenia do zbiornika ścieków.

Pompy serii D to kolejny z wielu typoszeregów pomp produkowanych przez koncern Ebara wprowadzany na rynek europejski. Niezbędnej certyfikacji technicznej poddawane są już kolejne typy pomp, które niebawem pojawią się na naszym rynku.

Jacek Adamski
EBARA Pompy Polska Sp. z o.o.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *