Biorąc pod uwagę koszty energii można przyjąć, że pompa ciepła to doskonała alternatywa dla innych urządzeń grzewczych. Trzeba jednak pamiętać, że ogrzewanie takie spełni oczekiwania inwestorów tylko wówczas, kiedy cała instalacja będzie dobrze wykonana.
Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła. Różnice wynikają z rozwiązań technologicznych oraz sposobach pozyskania energii. Jej źródłem mogą być ziemia, woda lub powietrze. Wybór optymalnego rozwiązania i właściwe wykonanie całej instalacji to kluczowe kwestie, które mają bezpośredni wpływ na efektywność systemu i ekonomię eksploatacji. Dlatego tak ważna jest pomoc instalatora przy wyborze odpowiedniego systemu po rzetelnej analizie projektu budynku oraz warunków na działce.
Na zewnątrz domu
Niestety doświadczenia pokazują, że w wielu przypadkach pojawiają się błędy wynikające nie tylko z niedbałego wykonawstwa ale również z niewiedzy zarówno inwestora jak i wykonawcy. Częstą barierą przy wyborze pompy ciepła, jako źródła ciepła, są ograniczenia wynikające z wielkości działki. Powodem tego jest powszechnie panujące, jakże błędne, przekonanie, że pompy ciepła wymagają budowy kolektora o powierzchni nawet trzykrotnie większej niż powierzchnia domu, która ma być ogrzana. Jest to zaporowa informacja dla inwestorów budujących domy na małych działkach. Ten mit trzeba obalić, ponieważ jest wiele rodzajów kolektorów, o różnych wielkościach dostosowanych do możliwości terenu i wybranej pompy. Wystarczy tylko zapoznać się bliżej z pełną oferta producentów i skonsultować wybór z doradcą technicznym.
REKLAMA
Kolejny problem, to jakość i szczelność wykonanej instalacji. Szczególnie w przypadku kolektora zewnętrznego, składającego się z połączonych ze sobą miedzianych rurek. Przy ich montażu warto tak rozplanować układ by zminimalizować konieczną ilość połączeń, a te, które są wykonać z największą starannością. Niektórzy producenci, np. firma Sofath, zalecają łączenie rur miedzianych metodą lutowania na twardo. Ma to zwiększyć wytrzymałość połączeń a w końcowym elekcie zapewnić bezproblemową eksploatację systemu. Warto pamiętać, że po zakończeniu montażu nie będzie łatwo zlokalizować ewentualnych usterek.
Kolejny aspekt to czynnik transportujący ciepło. Większość pomp ciepła pracuje z wykorzystaniem glikolu, który należy wymieniać co kilka lat. Problem ten został wyeliminowany np. w urządzeniach Sofath, gdzie glikol zastąpiono wysokowydajnym i ekologicznym czynnikiem chłodniczym R410A. Nie wymaga on okresowej wymiany, a oprócz tego jest jednym z najbezpieczniejszych gazów technicznych.
Wewnątrz budynku
Pompy ciepła to urządzenia, które mogą współpracować zarówno z instalacja grzejnikową jak i ogrzewaniem płaszczyznowym (niskotemperaturowym). Wykorzystanie tego drugiego jest korzystniejsze, gwarantujące wysoką sprawność i energooszczędność układu. Trzeba tu podkreślić, że na efektywność ogrzewania wpływa również optymalizacja projektu instalacji grzewczej (odpowiedni dobór długości pętli, ich rozstaw i sterowanie) oraz jakość samego wykonania.
Dobry fachowiec to podstawa
Budując dom nie ma możliwości by stale kontrolować każdy etap prac. Mając świadomość, że komfort mieszkania zależy od jakości wykonania wszystkich elementów budynku, w tym instalacji grzewczej, warto współpracować z doświadczonymi, certyfikowanymi wykonawcami. Biorąc to pod uwagę producent pomp ciepła Sofath przeszkolił instalatorów i stworzył sieć Autoryzowanych Koncesjonerów, którzy wyspecjalizowali się w produktach tej marki. Systematyczne szkolenia gwarantują najwyższy poziom aktualnej wiedzy, która pozwoli zadbać o klienta od pierwszego spotkania, poprzez okres projektowania i wykonania, aż do wieloletniego serwisowania sprawnej instalacji.
Źródło: SOFATH
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.