Optymalny system grzewczy dla Twojego domu

Nadchodzi jesień, a więc w kalendarzu inwestora nieuchronnie zbliża się termin podjęcia jakże ważnej decyzji o wyborze optymalnego systemu grzewczego dla naszego domu.

Optymalny system grzewczy dla Twojego domu

Wybór typu ogrzewania zależy miedzy innymi od konstrukcji i kubatury domu, izolacji termicznej, położenia budynku, charakteru zabudowy (budynek wolnostojący czy zabudowa szeregowa), a nawet rejonu kraju. Istotny jest również dostęp do mediów – miejskiej sieci ciepłowniczej lub instalacji gazowej. Bardzo często o wyborze ogrzewania przesądza oczywiście aspekt ekonomiczny. Przy planowaniu systemu grzewczego warto wziąć także pod uwagę nie tylko bieżące, ale i przyszłe potrzeby jego użytkowników. Nie bez znaczenia jest też kwestia bezpieczeństwa i zachowania równowagi pomiędzy komfortem korzystania z energooszczędnych i niezawodnych urządzeń a utrzymaniem harmonii ze środowiskiem naturalnym.

Kominek jest obecnie jednym z chętniej wybieranych źródeł ciepła. Jak podaje raport „Remont w sieci” przygotowany przez zespół Okazje.info kotły plasują się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o zainteresowanie Internautów, ale zaraz za nimi, wśród najpopularniejszych źródeł ciepła znajdują się urządzenia z pogranicza ogrzewania i wystroju wnętrz – kominki i biokominki. Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Państwu sposób, w jaki urządzenia te współpracują na przykładzie systemu Zintegrowanego Ogrzewania firmy Makroterm.

REKLAMA


System działa w oparciu o trzy źródła ciepła: kolektor słoneczny Turbosolar®, Turbokominek® z płaszczem wodnym oraz tradycyjny kocioł na gaz, olej lub kocioł elektryczny. Urządzenia te są ze sobą połączone i pracują na rzecz jednej instalacji ogrzewania (co) i ciepłej wody (cwu) tworząc nowoczesny, zintegrowany układ grzewczy. Paląc w kominku tanim i ekologicznym drewnem uzyskujemy na tyle wysoką temperaturę, że może ona posłużyć do ogrzania rury z wodą usytuowanej bezpośrednio nad paleniskiem. Ten tzw. płaszcz wodny jest wymiennikiem ciepła pomiędzy spalinami a wodą i dzięki temu kominek przejmuje funkcję kotła na drewno. Taki kocioł jednak nie musi być już ukrywany w kotłowni – może zostać doskonałą ozdobą salonu. Ponadto urządzenie posiada: elektroniczne sterowanie procesem spalania i temperaturą ciepłej wody, możliwość pracy w systemie zamkniętym i otwartym, naczynie wzbiorcze chroniące płaszcz wodny przed przegrzaniem oraz prosty układ hydrauliczny. Cały system jest oszczędny, łatwy w obsłudze i świetnie współpracuje z każdym innym układem grzewczym. Ponadto można go nazwać inteligentnym, ponieważ zawiera elementy automatycznego sterowania i przekierowywania energii. Jest to możliwe dzięki specjalnemu modułowi. Integrator – serce systemu, pełni funkcję rozdzielacza energii – niejako zbiera ją od wspomnianych urządzeń zasilających i rozdziela na układy: grzewczy i ciepłej wody użytkowej. Układ ten jest sterowany poprzez mikroprocesory T-com, T-sol oraz sterownik kotłowy.

A jak wygląda działanie takiej automatyki w praktyce? Rozpalamy w Turbokominku® i wychodzimy z domu na kilka godzin lub kładziemy się spać. Nie ma nikogo, kto mógłby podłożyć do kominka i utrzymać w nim ogień. Gdy palenisko wygasa i spada temperatura na płaszczu wodnym wtedy sterownik T-com za pośrednictwem specjalnego przełącznika uruchamia kocioł, bowiem jak wspomnieliśmy, urządzenia te współpracują ze sterownikiem kotła. Temperatura w domu zostaje utrzymana na zadanym poziomie. Podobnie dzieje się z ciepłą wodą użytkową. Gdy wrócimy do domu i podłożymy do tlącego się jeszcze kominka lub rozpalimy go na nowo, automatyka sama wyłączy kocioł, w momencie gdy temperatura na płaszczu wodnym osiągnie odpowiedni poziom.

Zastanawiając się nad wyborem systemu grzewczego warto wziąć pod uwagę przede wszystkim oszczędności, które płyną z zastosowania takich inteligentnych rozwiązań. Jest to możliwe dzięki optymalizacji całego procesu. Drugim nie mniej ważnym kryterium jest bezpieczeństwo i komfort użytkowania – właściwie dobrany system grzewczy zwalnia gospodarzy z wielu niepotrzebnych czynności jakich przysparza nieustanna kontrola urządzeń w celu utrzymania zadanej temperatury, pozwalając cieszyć się miłymi chwilami relaksu przy blasku ognia z Turbokominka®.

Afir Biuro PR firmy Makroterm®

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *