Oszczędzanie przy chłodzeniu powietrzem

Na przykładzie nowych wentylatorów filtrujących TopTherm Rittal udowadnia, że w każdym szczególe konstrukcyjnym możliwe są znaczne ulepszenia. Innowacja polegająca na zastosowaniu diagonalnej techniki wentylacji zapewnia lepszą cyrkulację powietrza w obudowach i szafach. Poza łatwym montażem, bez potrzeby korzystania z narzędzi i wygodną konserwacją, wentylatory te przekonują również wysoką wydajnością. Szczegółowe testy potwierdzają oszczędności energii sięgające 43%.

oszczedzanie przy chlodzeniu powietrzem - Oszczędzanie przy chłodzeniu powietrzemFOT. 1. Wentylatory filtrujące TopTherm firmy Rittal.

Rozróżnia się dwa główne typy budowy wentylatorów: Do pierwszego należą tak zwane wentylatory osiowe, w których – podobnie jak w śmigle samolotu – powietrze porusza się zgodnie z kierunkiem osi obrotu. Natomiast w przypadku wentylatorów promieniowych powietrze rozprowadzane jest radialnie w stosunku do osi obrotu. Oba rodzaje mają wady i zalety. Wentylatory radialne wyróżniają się na przykład tym, że mogą wytwarzać względnie dużą różnicę ciśnień, a przez to także pokonując opór tłoczyć duże ilości powietrza. Wentylatory osiowe wytwarzają względnie małą różnicę ciśnień i są w porównaniu z wentylatorami promieniowymi bardzo płaskie, dlatego szczególnie dobrze nadają się do montowania w ścianie budynku lub szafy sterowniczej.

oszczedzanie przy chlodzeniu powietrzem 1 - Oszczędzanie przy chłodzeniu powietrzemFOT. 2. Nowe wentylatory filtrujące TopTherm jako pierwsze na świecie wykorzystują technikę wentylatorów diagonalnych, którą można rozumieć jako połączenie wentylatorów promieniowych i osiowych i która łączy zalety obu tych systemów.

Nowe wentylatory filtrujące Rittal TopTherm działają na innej zasadzie i wykorzystują zalety obu konstrukcji. W nowych wentylatorach znajduje zastosowanie tak zwana technika wentylatorów diagonalnych. Wentylatory zbudowane zgodnie z tą zasadą mają podobnie płaską konstrukcję, co wentylatory osiowe. Łopatki koła wentylatora są jednak ukształtowane tak, że wydmuchują powietrze skośnie na zewnątrz. W ten sposób wentylatory diagonalne mają bardziej stromą charakterystykę i lepszy wzrost ciśnienia.

Z tego wynika większa stabilność ciśnienia oraz, w stanie zabudowanym w warunkach pracy, stała wysoka wydajność.

Inną zaletą nowej techniki wentylatorów jest to, że przepływ powietrza po skosie gwarantuje jego lepsze rozprowadzenie w szafie sterowniczej, co przyczynia się do równomiernego rozkładu temperatur w szafie sterowniczej i uniknięcia gniazd ciepła.

O 43% mniejsze zużycie prądu

oszczedzanie przy chlodzeniu powietrzem 2 - Oszczędzanie przy chłodzeniu powietrzemFOT. 3. Szczególnie łatwo wygląda konserwacja z wymianą filtra. Nowy mechanizm otwierania kratki płytkowej jest wbudowany w logo Rittal.

Aby zademonstrować sprawność nowych wentylatorów filtrujących, Rittal przeprowadził liczne testy, które umożliwiły bezpośrednie porównanie starej nowej techniki. Dwie identyczne instalacje testowe wyposażono odpowiednio po zwykłym wentylatorze filtrującym i wentylatorze TopTherm. Zastosowane szafy sterownicze były wyposażone w grzałkę jako źródło ciepła oraz czujniki temperatury. Oba wentylatory filtrujące podczas trwającego półtora miesiąca testu były regulowane za pomocą cyfrowego regulatora temperatury w szafie sterowniczej. Dzięki zaletom nowego wentylatora filtrującego TopTherm – większa wydajność powietrza i równomierny rozdział powietrza w szafie – czas pracy wentylatora w tej instalacji był o 40 % krótszy niż w przypadku zwykłego wentylatora. Zużycie prądu było przy tym nawet o 43% niższe. Klient dzięki nowym wentylatorom filtrującym odnosi korzyści nie tylko ze względu na niższe koszty energii. Ze względu na krótszy czas pracy odpowiednio wydłuża się również żywotność wentylatora. Zmniejsza się także koszt konserwacji, ponieważ odpowiednio rzadziej muszą być wymieniane maty filtracyjne.

oszczedzanie przy chlodzeniu powietrzem 3 - Oszczędzanie przy chłodzeniu powietrzemFOT. 4. Po pociągnięciu palcem za logo kratka otwiera się do przodu i zatrzaskuje pod kątem otwarcia ok. 70°. W ten sposób do wymiany maty filtrującej wolne są obie ręce.

Montaż bez narzędzi

Podczas instalacji i konserwacji użytkownik może polegać na przemyślanych rozwiązaniach Rittal. Wymiary wycięć, które są niezbędne w szafie sterowniczej dla nowych filtrów, dokładnie odpowiadają wymiarom dotychczas stosowanych urządzeń. Dzięki temu można łatwo zastąpić poprzedniki nowymi wentylatorami bez konieczności dokonywania jakichkolwiek zmian w samej szafie. Optymalna konstrukcja, w zależności od modelu, jest do 15 mm bardziej płaska w kierunku do wnętrza szafy lub obudowy, przez co oferuje nawet nieco więcej przestrzeni pod zabudowę.

Instalacja w przygotowanym otworze montażowym odbywa się jak dotychczas, za pomocą sprawdzonego, zatrzaskowego systemu szybkiego montażu. Zmiana kierunku tłoczenia również może przebiegać bez pomocy narzędzi. W tym celu jedynie zwalnia się zamek bagnetowy wentylatora diagonalnego i ponownie zatrzaskuje po obróceniu jednostki wentylatora o 180 stopni. Podłączenie elektryczne w nowych wentylatorach filtrujących również jest możliwe bez użycia narzędzi. Aby to umożliwić, zastąpiono stosowane dotychczas zaciski śrubowe zaciskami sprężynowymi. Ponadto blok połączeniowy z zaciskami sprężynowymi daje się zatrzaskiwać w czterech różnych pozycjach, również nad zamknięciem bagnetowym. Dzięki temu użytkownik ma pełną elastyczność również w zakresie podłączenia elektrycznego i może je ustawiać w zależności od potrzeb sytuacji montażowej.

oszczedzanie przy chlodzeniu powietrzem 4 - Oszczędzanie przy chłodzeniu powietrzemFOT. 5. Cyfrowy wskaźnik temperatury wewnętrznej szafy jest teraz dostępny w wersji, która działa z wszystkimi napięciami zasilania.

Jeżeli w danej aplikacji niezbędny jest bardzo duży strumień powietrza, to jest to również bez problemu możliwe do zrealizowania za pomocą nowych wentylatorów filtrujących TopTherm. Wentylatory można w tym celu połączyć szeregowo w całość, dzięki czemu w poziomie powstaje jednolita powierzchnia bez szczelin. Odpowiednie otwory w drzwiach i ściankach bocznych, także dla takich specjalnych zastosowań, mogą być przygotowane fabrycznie.

Wentylatory filtrujące wymagają regularnej konserwacji. W zależności od obciążenia powietrza z otoczenia w określonych odstępach jest np. niezbędna wymiana mat filtracyjnych. Również tutaj w nowych wentylatorach projektanci Rittal wprowadzili kilka przydatnych ulepszeń. Kratka płytkowa, która jest przymocowana z tyłu za matą filtracyjną, może być otwarta bez użycia narzędzi. Nowy mechanizm otwierania jest wbudowany w tabliczkę z logo Rittal. Po pociągnięciu palcem za logo kratka otwiera się do przodu i zatrzaskuje pod kątem otwarcia ok. 70°. W ten sposób pracownik ma obie ręce wolne, aby wymienić matę filtracyjną. Nie trzeba szukać miejsca do odłożenia kratki płytkowej. To przemyślane rozwiązanie szczegółu oszczędza czas podczas konserwacji, a tym samym redukuje koszty.

oszczedzanie przy chlodzeniu powietrzem 5 - Oszczędzanie przy chłodzeniu powietrzemFOT. 6. Regulator obrotów SK jest teraz w wersji, która może być zasilana zarówno przez AC 110 V, jak też 230 V.

Nowe wentylatory filtrujące i odpowiednie filtry wylotu mają nowy układ płytek, który zapewnia idealną ochronę przed pryskającą wodą. Tym samym spełniają stopień ochrony IP54. Za pomocą nowych osłon przed wodą strumieniową, które są dostępne opcjonalnie, można go nawet zwiększyć do IP56. Osłony przed wodą strumieniową są łatwe do czyszczenia z zewnątrz i mają taką samą niebieską uszczelkę silikonową, jaka sprawdziła się w programie Rittal „Hygienic Design“. Dzięki temu nadają się nawet do obszarów krytycznych pod względem higieny. Wymiana filtra została znacznie uproszczona i odbywa się bez narzędzi, również przy zainstalowanych pokrywach.

Większy strumień objętości

Podczas gdy dotychczasowe modele miały maksymalny strumień objętości 700 m3/h, to nowe wentylatory TopTherm w największej wersji dostarczają strumień do 900 m3/h. Jako napięcie zasilania można wybrać DC 24 V lub AC 115 V, 230 V i 400 V (50/60 Hz). Rittal rozwinął także program akcesoriów, który idealnie uzupełniają wentylatory filtrujące w klimatyzacji szaf sterowniczych. Cyfrowy wskaźnik temperatury wewnętrznej szafy jest teraz dostępny w wersji, która działa z wszystkimi napięciami zasilania. Poza DC 24 V – 60 V są również możliwe AC 115 V – 230 V przy 50 Hz lub 60 Hz. W ten sposób możliwe jest bezproblemowe użycie wentylatora na całym świecie.

oszczedzanie przy chlodzeniu powietrzem 6 - Oszczędzanie przy chłodzeniu powietrzemFOT. 7. Przez półtora miesiąca był prowadzony test porównawczy zwykłych wentylatorów filtrujących i nowych wentylatorów TopTherm.

red.

 

Fachowy Instalator poleca

Gdzie kupić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami? Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułElektryczne podgrzewacze wody
Następny artykułWentylatory osiowe kanałowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here