Oznakowanie magazynów i hal

Przepisy BHP w firmach mają ogromne znaczenie – pomagają unikać różnorodnych wypadków, które mogłyby mieć bardzo niebezpieczne skutki. Jednym z takich elementów pomagających zachować w firmie bezpieczeństwo jest oznakowanie poziome.

Oznakowanie magazynów i hal

W naszym kraju niestety rzadko stosuje się takie praktyki, a szkoda, bo nie tylko gwarantują one unikanie wypadków w ciągach komunikacyjnych, ale także usprawniają cały proces pracy. Dlaczego oznakowanie poziome magazynu jest świetnym pomysłem i każdy właściciel przedsiębiorstwa powinien o nie zadbać w swojej firmie? Odpowiedź na to pytanie znajdzie się w dalszej części tekstu.

Oznakowanie poziome w magazynie – co to takiego?

Odpowiedź na pytanie z nagłówka jest łatwa do wydedukowania. Oznakowanie poziome ma za zadanie wyznaczać ciągi komunikacyjne dla pieszych i osób poruszających się w hali przy pomocy różnego rodzaju pojazdów. Oprócz tego może służyć też do oznaczania stref ruchu pieszych albo tych dostępnych wyłącznie dla pojazdów. Jego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pracownikom oraz usprawnienie działania firmy. W jaki sposób wpływa na to ostatnie?

REKLAMA

Zasada jest dość prosta – w firmie, w której brakuj ustalonych ciągów komunikacyjnych i nie ma wskazanych kierunków poruszania się do konkretnego miejsca, może bardzo szybko zapanować chaos. Zaczną pojawiać się korki i „zatory”, które spowodują z kolei opóźnienia w działaniu. Korzystając z oznakowania poziomego hal produkcyjnych i magazynów, można bez większego problemu zaradzić temu problemowi, wyznaczając odpowiednie ścieżki dla pracowników korzystających z określonego środka transportu.

Jak wygląda oznakowanie poziome?

Oznakowanie poziome w halach i zakładach produkcyjnych może przybierać różne formy i barwy. Wszystko wynika z faktu, że projekty przygotowywane są na indywidualne zamówienie klienta. W końcu takie rozwiązanie ma służyć jego potrzebom, a samo w sobie oznakowanie jest w pewien sposób uregulowane nawet prawnie (choć nie wszyscy się do tych zasad stosują). W odpowiednich miejscach na podłożu nanosi się specjalne linie i symbole oznaczające m.in. drogę dla pieszych, drogę dla pojazdów, kierunek poruszania się czy znaki np. zakazu wjazdu wózkiem widłowym.

Główną zasadą jest jednak to, że oznakowanie poziome musi być doskonale widoczne, całkowicie czytelne i zrozumiałe dla wszystkich pracowników. Oznacza to, że wprowadzając je do swojej hali magazynowej czy produkcyjnej, pracodawca będzie musiał poinformować zatrudniane osoby o nowych zasadach ruchu, które obowiązują, i przeprowadzić odpowiednie szkolenie. Warto też udać się z pracownikami na przechadzkę, podczas której wskazane zostaną im miejsca, w których należy zachować szczególną ostrożność.

W wielu krajach zachodnich oznakowanie poziome w dużych firmach jest bezwzględnie obowiązkowe. Przedsiębiorstwa, w których wykryje się jakiekolwiek nieprawidłowości, muszą płacić olbrzymie kary. W przypadku Polski jest nieco inaczej. Co prawda istnieją pewne wzmianki w prawie dotyczące oznakowania poziomego, jednak w naszym kraju mało kto się do nich stosuje, a kary są dużo mniej dotkliwe. Niemniej – chcąc zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa, a także usprawnić poruszanie się po hali – warto wprowadzić oznakowanie poziome także u siebie.

Gdzie zlecić wykonanie oznakowania poziomego w Polsce?

Jedną z najbardziej rzetelnych i profesjonalnych firm, które zajmują się zarówno projektowaniem, jak i wykonywaniem oznakowania poziomego w halach produkcyjnych i magazynach, jest Oznakowanie Poziome (http://www.oznakowanie-poziome.pl/oznakowanie/oznakowanie-hal-i-magazynow/). To przedsiębiorstwo, które działa na polskim rynku już od wielu lat i ciągle odnosi sukcesy, współpracując z wieloma znanymi markami.

Pracują tam specjaliści, którzy doskonale znają się na rzeczy i potrafią przygotować wysokiej jakości oznakowanie – nie tylko funkcjonalne, ale i trwałe. Firma posiada wysokiej klasy nowoczesne narzędzia, które pozwalają jej szybko i precyzyjnie realizować nawet najbardziej złożone zlecenia. Warto sprawdzić jej ofertę.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *