Podstawowa typizacja wag przemysłowych

W każdym współczesnym zakładzie produkcyjnym konieczne jest zastosowanie odpowiednich urządzeń odpowiedzialnych za precyzyjny pomiar ciężaru towaru, maszyny, sprzętu czy też jakiegokolwiek innego obiektu. Dlaczego jest to tak ważne w całym procesie produkcyjnym? Przede wszystkim pozwala to na zapewnienie lepszej logistyki przedsiębiorstwa, dokładnego odmierzenia ilości ładunku potrzebnego do produkcji oraz precyzyjniejszego określenia całkowitych kosztów pracy. Jednak, aby to osiągnąć, niezbędne jest wykorzystanie właściwego typu wagi przemysłowej dla konkretnej gałęzi przemysłowej. Podpowiadamy, jaka jest podstawowa klasyfikacja wag, jakie jest ich przeznaczenie oraz którą wagę warto zastosować w określonym procesie produkcyjnym.

Podstawowa typizacja wag przemysłowych

Wagi w przemyśle i transporcie

Właściwy pomiar i dobór odpowiednich komponentów staje się kluczowym czynnikiem w uzyskaniu zamierzonych celów produkcyjnych m.in. w przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym, hutniczym czy też szeroko rozumianym transporcie. Wagi przemysłowe można sklasyfikować w pięciu podstawowych grupach.

  1. Wagi przemysłowe zbiornikowe to urządzenia stosowane w ważeniu przede wszystkim materiałów sypkich w zbiornikach magazynowych, a także do pomiaru wielkości podawanych składników w reaktorach oraz mieszalnikach. Wagi przemysłowe zbiornikowe są najczęściej instalowane na powierzchni tychże zbiorników i pozwalają w czasie rzeczywistym informować o ilości znajdującego się wewnątrz obiektu ładunku.
  2. Wagi przemysłowe platformowe to najczęściej obecnie wykorzystywane urządzenia w przemyśle oraz handlu. Są to urządzenia o solidnej budowie, przeznaczone do pomiaru towarów o dużych gabarytach oraz masie nawet do trzech ton (3000 kg). To doskonałe rozwiązanie do zastosowania w magazynach, hurtowniach, firmach logistycznych, branży spożywczej, mięsnej czy chemicznej. Na uwagę zasługują elektroniczne wagi przemysłowe platformowe, wyposażone w cztery czujniki oraz odpowiednie systemy i funkcje, pozwalające na ich komunikacje z dedykowanymi programami odpowiedzialnymi za drukowanie, etykietowanie czy też rozpoznawanie użytkowników.
  3. Wagi przemysłowe paletowe to kolejne urządzenia przeznaczone do ważenia produktów o dużych gabarytach. Sprawdzą się zwłaszcza w magazynach oraz halach logistycznych, w których obsługiwane są towary zlokalizowane na paletach Euro. Są to najczęściej wagi przeznaczone do pracy w suchych pomieszczeniach.
  4. Wagi kolejowe, zaliczane do tzw. wag transportowych, to specyficzny rodzaj urządzeń przemysłowych, przeznaczonych do ważenia zestawu wagonów kolejowych. Urządzenia tego typu są montowane na torach, co pozwala na pomiar wagi poszczególnych wagonów stojących, łącznie ze znajdującym się w nich ładunkiem. Obecnie wykorzystuje się wagi statyczne oraz dynamiczne wagi kolejowe (ważenie wagonów w ruchu).
  5. Wagi samochodowe, nazywane również najazdowymi, są przeznaczone do określania masy pojazdu wraz ze znajdującym się w nim ładunkiem. Podobnie, jak w przypadku wag kolejowych, wagi samochodowe są również zaliczane do tzw. wag transportowych. Urządzenia tego typu to przeważnie wagi stacjonarne, montowane na stałe w podłożu, jezdni. Stosuje się je np. przy punktach pomiaru celnego, gdzie konieczne jest obliczenie ilości przewożonego ładunku oraz ustalenie odpowiedniej opłaty przewozowej.

REKLAMA

«
»

Dodaj komentarz