Niezależnie od tego, jakim sprzętem, jakiej marki i jak dalece rozbudowanym operuje instalator dokonujący kontroli pracy kotła grzewczego, w gruncie rzeczy najistotniejsze jest to, by uzyskane wyniki były wiarygodne, a więc zebrane przez w pełni sprawne, skalibrowane i zgodne z przepisami urządzenie, metodami sprawdzonymi i gwarantującymi brak przekłamania wyników.

Jeśli tylko ten warunek jest spełniony, wówczas można mówić w dużym uogólnieniu o dwóch dalszych tokach postępowania: instalacja jest prawidłowo przygotowana a kocioł pracuje prawidłowo gdyż wyniki spełniają normy – wówczas nie trzeba podejmować żadnych działań, bądź instalacja i kocioł wymagają natychmiastowej interwencji instalatora z powodu wyników dokumentujących i ukazujących nieprawidłowości w pracy kotła, o czym użytkownik czy administrator instalacji musi zostać niezwłocznie powiadomiony.Rozwiązania podtynkowe, powiązane z ideą minimalizmu, to szereg korzyści w naszych toaletach. Wynikają one nie tylko z prostoty i oszczędności formy oraz przestrzeni, ale też z realnie odczuwalnej praktyczności i zarazem wiążą się z przyjemnością w obcowaniu z wysublimowaną funkcjonalnością. Trend podtrzymują co rusz pojawiające się nowości w zakresie rozwiązań technicznych i wzornictwa.
W XXI wieku dosłownie wszystko da się schować w ścianie lub suficie, by stworzyć eleganckie, minimalistyczne lub wręcz ascetyczne pomieszczenie. Dlatego instalacje podtynkowe, tak popularne obecnie, to całe systemy rozwiązań pozwalających kosztem niewielkiej przestrzeni ukryć nie tylko wszelkie elementy instalacji sanitarnej czy hydraulicznej, czyli wszystkie stelaże, rury, spłuczki, kolanka, złączki czy klejone bądź zgrzewane połączenia, ale też gniazda przyłączeniowe, głowice i mocowania dla armatury takiej jak miska WC czy bidet, umywalka, bateria umywalkowa bądź wannowa, a także dysze natryskowe czy deszczownice. Dzięki podtynkowym rozwiązaniom wszystkie elementy użytkowe toalet można rozmieścić w sposób logiczny i praktyczny, co łączy się z reguły z wygospodarowaniem dodatkowej przestrzeni, lub zachowaniem jej w niemal niezmienionym zakresie przy jednoczesnym jej uporządkowaniu. Ale nie tylko estetyka i przestrzeń grają tu rolę, gdyż podtynkowe systemy instalacyjne często też przychodzą z pomocą osobom niepełnosprawnym, dla których możliwość praktycznego i dopasowanego do ich potrzeb rozplanowania na nowo toalety, to sprawa pierwszej wagi. Problem jest typowy dla starego budownictwa, w którym nie raz, by skorzystać z toalety, trzeba się wciskać pod boiler i wytrwać w niewygodnej pozycji, co stanowi nie lada kłopot dla osób w pełni sprawnych, nie wspominając o osobach niepełnosprawnych.
REKLAMA

Podtynkowe stelaże instalacyjne – aktualnie rozwijane kierunki
W świecie stelaży podtynkowych dla muszli WC, spłuczek (oraz umywalek) od kilku lat pojawiają się coraz nowsze i ciekawsze rozwiązania, dla których motywem przewodnim jest maksymalne upraszczanie montażu i skracanie jego czasu do minimum. Jest to odpowiedź producentów na oczekiwania zarówno montażystów i instalatorów, jak i samych inwestorów, czyli przyszłych użytkowników tych rozwiązań. Nowoczesne stela że podtynkowe można więc montować przy ścianie, w profilach lub na szynach systemowych, przy czym coraz częściej stawia się na połączenia osiągane poprzez zatrzaski, zaciski, czy blokady, a więc na rozwiązania niemal beznarzędziowe. Co więcej, w niektórych modelach uchwyty, których zadaniem jest utrzymywanie stelaża, są obrotowe w bardzo dużym zakresie – nawet 360 stopni – zaś stopki samych stelaży są uchylne w zakresach od -45º do +45º. Ta innowacja pozwala zamontować stelaż nie tylko równolegle ze ścianą, lecz także w rogu pomieszczenia bądź na nierównej powierzchni, oferując na koniec opcję mikro -regulacji odległości od ściany za pomocą wkrętaka. Ponadto producenci, dbając o poprawność montażu stelaży oraz spłuczek i chcąc jeszcze bardziej ułatwić pracę fachowcom, oddzielnymi kolorami zaznaczają elementy ruchome i wymagające montażu ręcznego.
Wyrazem nacisku na prostotę i skrócenie czasu montażu stelaży jest też fakt, iż obecnie produkowane stelaże w dużej części wymagają jedynie czterech punktów mocujących, które pozwalają im przenosić obciążenia przekraczające wartość 300 kg. Przy tym wszystkim ich rozmiary są bardzo zróżnicowane, a poziom ich minimalizacji pozwala dziś zamontować miskę nawet pod oknem, którego parapet znajduje się na wysokości 90 cm nad poziomem podłogi. Rozwiązania w dzisiejszych systemach podtynkowych do toalet muszą być też kompletne oraz współgrające z innymi elementami w ramach wspólnego systemu mocowań i łączeń. Oznacza to coraz powszechniejszą modułowość, a więc możliwość swobodnego łączenia różnych elementów systemu w różnych kombinacjach przy zachowaniu stałej kompatybilności (trend uwidaczniający się szczególnie na polu spłuczek). Wspomniana wcześniej minimalizacja znalazła swój wyraźny wyraz na polu redukcji głębokości montażowej stelaży, czemu sprzyja tworzenie wąskich pojemników spłuczek. Jeszcze niedawno producentom trudno było zaoferować stelaże schodzące poniżej 15 cm głębokości montażowej, a przecież mamy dziś na rynku takie, których specyfikacja techniczna określa dopuszczalną głębokość montażową na poziomie 12, a ostatnio nawet i 10 cm. To rozwiązanie pozwala zastosować podtynkowe stelaże w miejscach, w których półtora dekady temu było to niemal całkowicie niemożliwe.

Co więcej, najnowsze patenty pozwalają na precyzyjne wyregulowanie wysokości położenia miski nawet po zamontowaniu stelaża. Mowa tu o sporym zakresie regulacji, bo aż do 5-6 cm, co umożliwia perfekcyjne dopasowanie położenia miski do indywidualnych preferencji. Funkcjonalnym udogodnieniem w nowoczesnych stelażach podtynkowych jest regulacja kolana odpływowego. Jest to możliwe dzięki trójstopniowej regulacji głębokości jego montażu we wnęce, powiązanej z jednoczesna możliwością skierowania go w bok lub w dół. Ciekawymi i niedawno wprowadzonymi na rynek rozwiązaniami są stelaże systemowe z modułem odciągu zanieczyszczonego i przykro pachnącego powietrza oraz z pojemnikiem na kostki higieniczne. Pozwala to osiągać świeżość bez konieczności stosowania odświeżaczy powietrza, choć oczywiście nie musimy z nich rezygnować. Innowacja polega na tym, że w module odciągającym powietrze z nieprzyjemnym zapachem pozostawionym przez użytkowników toalety, zamontowany jest wentylator oraz filtr ceramiczny. Podciśnienie powoduje ruch powietrza poprowadzony tą samą drogą, którą spływa woda uwalniana spłuczką po skorzystaniu z toalety, kierując je w pierwszej kolejności na filtr.
Całość schowana jest za przyciskiem spłuczki, który w razie potrzeby można przesunąć, zapewniając łatwy dostęp do pojemnika na kostki WC i samego filtra. System doskonale wie kiedy ma zacząć działać, ponieważ wyposażony jest w czujnik zbliżeniowy – to on automatycznie włącza moduł odciągowy, gdy tylko ktoś usiądzie na miskę. Z toalet korzystają osoby o różnym wzroście, osoby zróżnicowanym stopniu niepełnosprawności, oraz w różnym wieku: dzieci, dorośli w pełni sił, osoby jeszcze sprawne lecz już na progu starości, oraz seniorzy, dla których siadanie i wstawanie jest dużym wyzwaniem nastręczającym trudności. Z punktu widzenia właśnie tej ostatniej grupy osób oraz ludzi niepełnosprawnych, ważnym wydarzeniem było niedawne wprowadzenie na rynek stelaży umożliwiających płynną regulację wysokości miski WC. Przykładem takiej innowacji są stelaże z oferty systemu Viega Prevista z regulacją wysokości.

Zabudowany w ścianie mechanizm, uruchamiany wypuszczonym na ścianę przyciskiem, pozwala regulować położenie miski w pionie w zakresie do 10 cm, co pozornie stanowi niewielką różnicę, ale w praktyce kolosalnie może zwiększyć komfort życia wielu ludzi. Wszystko opiera się na mechanizmie z wykorzystaniem sprężyny gazowej. Osoby starsze łatwiej wstają z miski zamontowanej wysoko, dlatego możliwość ustawienia jej na maksimum jest praktycznym i bardzo skutecznym rozwiązaniem ich dużego kłopotu. Przeciwnie jest z dziećmi w wieku przedszkolnym – one radzą sobie lepiej na toaletach zawieszonych jak najniżej. Ten sam patent (czyli stelaż z regulacją wysokości zamontowanej miski) pojawił się ostatnio również w zestawieniu z umywalkami, które dla osób starszych lub niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich są po prostu z reguły zbyt wysoko zawieszone. Osoba taka może naciskając miskę umywalkową obniżyć jej wysokość, po czym usiąść przed nią na stołku, bądź podjechać wózkiem i wygodnie umyć dłonie. Na uwagę zasługuje tu jeszcze większy zakres regulacji: od 70 do 90 cm nad poziom posadzki. Bardzo ciekawym i świeżym rozwiązaniem jest oferta stelaży podtynkowych współpracujących z dedykowanymi miskami WC wyposażonymi w pomporozdrabniacze o mocy 500 W lub więcej, które pozwalają na stworzenie toalety w każdym pomieszczeniu, nawet dość odległym od głównych pionów kanalizacyjnych, gdyż potrafią przetłaczać ścieki na wysokość do 3 metrów i odległość do 30 metrów.
Rozwiązanie to łączy zaletę jaką jest ukrycie instalacji, z możliwością zaadaptowania dowolnego pomieszczenia na nową toaletę bądź łazienkę z toaletą. Na koniec warto zauważyć, że coraz częściej producenci zabezpieczają stelaże przeciwkorozyjnie m.in. poprzez zastosowanie warstwy cynku. To istotny fakt, zważywszy na to, że stelaże montowane są w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Antykorozyjne rozwiązania pozwalają na udzielanie coraz dłuższych gwarancji, nieraz sięgających 25-letniego okresu, co działa na korzyść użytkowników toalet.
Najnowsze rozwiązania w świecie podtynkowych spłuczek i pojemników na wodę
Na polu spłuczek warto wskazać na coraz częstszą możliwość przeniesienia ich przycisków na poziomą półkę znajdującą się bezpośrednio nad zbiornikami z wodą, co oczywiście wynika z trendu minimalizowania głębokości montażowej stelaży i ograniczania przestrzeni potrzebnej dla montażu przycisków. Dla wielu osób takie przeniesienie przycisku to znacznie wygodniejsze rozwiązanie, dlatego coraz więcej inwestorów się na to decyduje. Nowością jest też wyposażanie zbiorników w specjalne suwaki, którymi reguluje się płynnie poziom wody. Warto wspomnieć też o jednolitych zbiornikach na wodę do spłukiwania, które może nie są już absolutnym novum, lecz nadal nie weszły do tzw. mainstream’u. Zbiorniki te wykonuje się metodą rozdmuchu jednego elementu (HDPE), co gwarantuje całkowitą szczelność i bezawaryjność. Do tego coraz częściej zbiorniki otula się izolacją akustyczną na bazie poliolefiny PS (polistyrenu), która pełni jednocześnie rolę izolatora przeciwwilgociowego. Nowym trendem jest też oferowanie zbiorników z kilkoma, nawet czterema możliwymi punktami zasilania wodą, tak by fachowiec dokonujący montażu mógł wybrać najdogodniejszą opcję.

Nieodłącznym elementem spłuczek są mechanizmy je uruchamiające, do niedawna opierające się wyłącznie na przyciskach wymagających ręcznego dociśnięcia. Dziś zauważalnym trendem jest przestawianie się wytwórców na techniki oparte o pneumatykę oraz czujnikowe wykrywanie działań użytkownika toalety. Chodzi tu o przyciski z cyfrowymi modułami, które uruchamiają mechanizm spłuczki po zbliżeniu do ich powierzchni dłoni, bez konieczności ich dotykania (sensory Infra Red). W reakcji na detekcję ciepła dłoni i jej ruchu, układy elektroniczne natychmiast wysyłają sygnał z komendą „ON” bez potrzeby wywarcia na nie bezpośredniego nacisku dłonią. Jest to rozwiązanie zdające egzamin wszędzie tam, gdzie kwestie czystości i aseptyki są istotne (kliniki, szpitale, przychodnie lekarskie, zaplecza laboratoriów itp.), ale również zyskujące uznanie w domach. Małe dzieci, które notorycznie brudzą wszelkie włączniki i przyciski, doceniają takie rozwiązania: dla nich jest to odrobina magii w domu, dla rodziców zaś znacznie rzadsza konieczność mycia przycisku. Inną nowością dotyczącą przycisków jest zaznaczanie ich diodami LED o różnych kolorach. Jest to wyraz coraz większej wagi przykładanej przez producentów i użytkowników łazienek do tworzenia odpowiedniego klimatu w pomieszczeniu przy pomocy światła ambientowego, ale także odpowiedź na potrzebę łatwiejszej lokalizacji przycisków, gdy użytkownicy korzystają z toalet przy wyłączonym świetle.
Podtynkowe systemy i pozostałe urządzenia w toalecie
W świecie pisuarów naściennych z podtynkowym stelażem, wyraźnym trendem jest wyposażanie ich w czujniki obecności osób w bezpośredniej bliskości względem nich, czujniki przepływu wody, czy czujniki powietrza. Wszystkie one są ukrywane przed wzrokiem użytkowników i pozwalają sterować pracą urządzenia tak, by wyeliminować spłukiwanie ciągłe i uruchamiać je tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Elektronika w podtynkowo montowanych pisuarach dba również o to, by nie dochodziło do obniżenia poziomu wody i wydzielania się przykrych zapachów, a także o to, by nie uruchamiać spłukiwania, gdy przepływ wody jest zatkany. Gotowe moduły z wbudowanymi spłuczkami natynkowymi, współpracujące z miskami stojącymi lub wiszącymi, zdatne do zamontowania na ścianie i połączenia z istniejącą już instalacją, to dość nowy trend na rynku. Są rozwiązaniem w gruncie rzeczy pośrednim, gdyż nie wymagają praktycznie żadnego remontu. Nie ma tu kucia w betonie, nie ma demontażu i uzupełniania glazury, nie ma zabudowy płytami gipsowo-kartonowymi. Moduły takie, na wpół natynkowe i zarazem podtynkowe, są same w sobie ozdobnymi elementami wykończenia łazienek i toalet, obudowanymi na przykład eleganckim szkłem z aluminiową ramą i wieszaczkami na ręczniki, ale zarazem zakrywającymi całkowicie zastaną instalację poprzez nałożenie ich na nią – stąd obecność tego rozwiązania w niniejszym zestawieniu.

Podsumowanie
Funkcjonujące na rynku najnowsze rozwiązania stosowane przy podtynkowych systemach dla toalet zdradzają niezwykłą pomysłowość ich projektantów i producentów. Ich praktyczność, połączoną z minimalistyczną estetyką, ujawnia też coraz mocniejsze nastawianie się producentów na „słuchanie” rynku i odpowiadanie na jego potrzeby. Ostatnio można wręcz mówić o ich wyprzedzaniu, co stanowi przeciwwagę dla spotykanych w minionych dekadach praktyk narzucania własnych wizji „tego co chce klient” bądź imputowania odbiorcom fałszywych potrzeb. Producenci przestali twierdzić, że dobrze wiedzą czego nabywcy ich wyrobów potrzebują. Obserwują ich, słuchają i pomagają im rozwiązywać ich realne problemy, nie zapominając o zaspakajaniu coraz bardziej wyrafinowanych zachcianek, szczególnie na polu estetyki.
Łukasz Lewczuk
Na podstawie materiałów
publikowanych m.in. przez:
Viega Sp. z o.o., Geberit Sp. z o.o.,
Tece Sp. z o.o., Grohe Polska Sp. z o.o.,
SFA Poland Sp. z o.o., Werit Polska Sp. z o.o.,
Deante Antczak Sp. j., Cersanit S.A.
oraz Ferro S.A. i SBS Sp. z o.o.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.